ارتودنسی نامرئی یکی دیگر از درمان هایی است که برای زیباسازی و صاف کردن دندان ها انجام می گیرد. زیباسازی دندان ها دیگر لوکس نیست که محدود به ستاره های فیلم و افراد مشهور باشد، بلکه بیشتر به یک ضرورت دوره ای تبدیل شده است که در آن ظاهر بیرونی بیشترین تأثیر را دارد. با توسعه دندانپزشکی و در دسترس بودن روش های نوین درمان و تکنیک های متعدد برای به دست آوردن بهترین نتیجه با کمترین زمان و دردسر، لبخند زیبا و بدون نقص در دسترس همگان قرار گرفته است. در ادامه با دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج همراه باشید.

رایج ترین مشکلات دندانی کدامند؟

با این پیشرفت که همه رشته های دندانپزشکی را در بر گرفته است، می توان بسیاری از موارد دندان ها را در مدت زمان کوتاهتر و با حداقل مشکلات درمان کرد. وجود فضاها یا همپوشانی دندان ها و شلوغی آنها از مهمترین دلایلی است که افراد به دندانپزشکی زیبایی مراجعه می کنند. زیبایی شناسی دندان می تواند راه حل های سریع و مؤثر برای برخی از این شرایط ارائه دهد.

اما بیشتر اوقات باید از ارتودنسی استفاده شود، به خصوص اگر اختلالی در نیش یا مفصل فک وجود داشته باشد. در گذشته بسیاری از بیماران به دلیل خجالت، قرار دادن بندهای ارتودنسی را رد می کردند، به ویژه برای بزرگسالانی که می ترسیدند که بندهای فلزی تأثیر منفی بر ظاهر آنها در زمینه کار و زندگی روزمره داشته باشد.

ارتودنسی نامرئی مناسب چه کسانی است؟

اگر جزو کسانی هستید که به ارتودنسی احتیاج دارید؛ اما از استفاده از آن  در طولانی مدت ناراحت هستید،  ارتودنسی نامرئی ممکن است بهترین راه حل برای شما باشد. ارتودنسی نامرئی یا شفاف؛ جدیدترین یافته های تحقیقاتی برای اصلاح دندان ها، بدون نیاز به سیم های فلزی است.

نحوه استفاده از ارتودنسی شفاف

با استفاده از یک سری قالب های پلاستیکی شفاف که توسط یک برنامه ویژه در رایانه طراحی شده اند، این نوع ارتودنسی برای افراد طرحی شده است و سپس بیمار آنها را یک به یک در فواصل منظم استفاده می کند تا دندان ها را به وضعیت مورد نظر منتقل کنند. همه این موارد با نظارت و پیگیری پزشک متخصص ارتودنسی انجام می شود.

معمولا در دوره درمان با ارتودنسی نامرئی، قالب ها به مدت 3 هفته یک بار تعویض می شوند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

ارتودنسی نامرئی چقدر مؤثر است؟

ارتودنسی نامرئی بسیار مؤثر است. علاوه بر شفاف بودن با دقت كامپیوتری طراحی شده است. ارتودنسی نامرئی باعث می شود که دندان ها را به صورت سریع تر، مؤثرتر و راحت تر از بریس های فلزی معمولی جابجا كنید.

با این حال، این بدان معنی نیست که همه موارد ارتودنسی را می توان با این نوع ارتودنسی برطرف کرد. روش بهینه ارتودنسی باید مطابق با شرایط  هر مورد انتخاب شود. اما به دلیل بسیاری از مزایای ارتودنسی نامرئی مانند شکل، راحتی و سرعت و اثربخشی درمان به تعهد و همکاری کامل بیمار بستگی دارد.

ارتودنسی نامرئی

 مهمترین ویژگی های ارتودنسی نامرئی

  •  با شفاف بودن این نوع ارتودنسی، احتمال اینکه اطرافیان متوجه آن شوند بسیار کم است و شما می توانید مانند روزهای دیگر زندگی عادی خود را داشته باشید.
  •  می توان هنگام غذا خوردن، نوشیدن و مسواک زدن به راحتی برداشت و بعد دوباره آن را پوشید.
  •  باعث ایجاد درد و ترک در لب یا زبان نمی شود.
  • در بیشتر موارد دوره درمان با آن کوتاه است و مراجعه به دندانپزشک دیر به دیراست؛ زیرا به تنظیمات زیادی نیاز ندارد.
  • عدم وجود سیم و وسایل فلزی روی دندان ها باعث می شود تا کمتر تجمع غذا و پلاک باعث حفره ها شود.

وقتی کلمه ارتودنسی را می شنوید، ممکن است به یک نوجوان جوان فکر کنید که دندان های خود را با یک مش فلزی می پوشاند. در واقع بسیاری از بیماران وجود دارند که متناسب با این توضیحات هستند. با این حال، اکنون یک جایگزین برای این فلزی سنتی وجود دارد و آن  ارتودنسی نامرئی است. ارتودنسی نامرئی یکی از محبوب ترین روش ها در دنیای درمان ارتودنسی بزرگسالان است.

در ارتودنسی نامرئی آسترها از مواد پلاستیکی محکم ساخته شده اند و به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً در دهان فرد جای بگیرد.

ارتودنسی نامرئی باید حداقل 20 ساعت در روز پوشیده شود تا به نتایج مطلوب و حداکثر اثربخشی برسید. زمان پایان درمان در افراد مختلف متفاوت است و بیشتر به شدت مشکل دندان ها بستگی دارد. برای برخی از افراد، درمان با بریس های روشن بیش از سه هفته طول نمی کشد، اما برای برخی دیگر ممکن است بیش از شش ماه طول بکشد. با این حال، تراز کردن در دوره بسیار کوتاهتر از درمان ارائه شده توسط بریس های سنتی در ارتودنسی فلزی، درمان را ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی گزینه ی بهتری برای افرادی است که می خواهند لبخند زیباتری تری داشته باشند، اما نمی خواهند بندهای فلزی سنتی را بپوشند. بریس ها را می توان به راحتی از دهان بیرون آورد، بنابراین فرد با سهولت قادر به مسواک زدن و نخ دندان پس از غذا می باشد. ارتودنسی شفاف راحت تر بوده و در صورت استفاده کمتر از تحریک لثه ها و گونه ها استفاده می شود.

برای بزرگسالانی که می خواهند ظاهر دندان های خود را بدون هیچ وسیله ظاهری تغییر دهند، فواید  ارتودنسی نامرئی مشخص است. همانطور که از این نام پیداست، ارتودنسی واضح از پلاستیک پلی اورتان تقریبا نامرئی ساخته شده است. به جای اینکه سیم به عنوان فلزات یا بریس های شفاف روی دندان ها چسبانده شود، می توان در زمان هایی مهم اجتماعی، برای خوردن غذا و از همه مهمتر برای مسواک زدن و نخ دندان، کاملاً برداشته شد. در اینجا برخی از مزایای دیگر ارتودنسی نامرئی را برای شما بیان میکنیم:

  • بهبود بهداشت دهان و دندان

با یک وسیله ارتودنسی قابل جابجایی، می توانید دندان های خود را بسیار راحت تر مسواک بزنید تا اگر می خواهید بندهای ارتودنسی فلزی بپوشید. بریس ها را می توان در هر زمان در طول روز برای تمیز کردن دندان ها و خوردن غذا از دهان خود خارج کنید.

  • بریس های نامرئی

اگر درمان ارتودنسی خود را یک موضوع خصوصی می دانید یا احساس می کنید که بریس های فلزی متناسب با شخصیت شما نیستند، یک شکل نامرئی از درمان ارتودنسی که  ارتودنسی نامرئی را ارائه می دهد ممکن است مناسب شما باشد.

  • گزینه های بیشتر مواد غذایی

برای محافظت از سیم های فلزی و بندها، برخی از تنظیمات رژیم غذایی مورد نیاز است. اما با انجام  ارتودنسی نامرئی می توانید بدون هیچ مشکلی تمام غذاهای مورد علاقه خود را بخورید. این امر به این دلیل است که بریس های شفاف به شما امکان می دهد تا هنگام غذا خوردن آنها را بردارید.

  • محافظت از حفره دندان

اگر دندان شما زود آسیب می بیند، ارتودنسی نامرئی می تواند به عنوان سپر برای دندانهای ظریف عمل کند و از دندان های شما در برابر سایش بیش از حد محافظت کند.