ارتودنسی کوتاه مدت چگونه است و مناسب چه کسانی است؟ مهاربندها می توانند به تحولاتی چشمگیر و گاه تغییر در زندگی دست یابند. با این حال، آن ها “درمان سریع” نیستند. درمان ارتودنسی متداول با بریس های ثابت معمولا 12-18 ماه طول می کشد؛ گاهی بیشتر هم طول می کشد. این شامل صاف کردن دندان های جلو و عقب و اطمینان از صحیح خوردن دندان ها با هم است. برای برخی از افراد، احتمال وجود یک سال یا بیشتر در مهاربندهای چسبنده می تواند، ناامید کننده باشد. به خصوص هنگام مقایسه بریس ها با روش های درمانی ارتودنسی کوتاه مدت (البته مخرب تر) مانند روکش. اگر چه درست است که نتیجه درمان ارتودنسی بسیار مطلوب است؛ اما همیشه جذاب نیست.

ارتودنسی کوتاه مدت

بریس های “نامرئی”

برای رفع این مانع در درمان، بریس ها به میزان قابل توجهی تبدیل شده اند. در واقع آنقدر چشمگیر است که بعضی از لوازم خانگی عملا قابل مشاهده نیستند. به عنوان مثال بریس های لینگوال در پشت دندان های شما ثابت می شوند و باعث می شود آنها کاملا محتاط باشند.

ارتودنسی کوتاه مدت

بریس ها نیز (گویا) سریع تر شده اند و تقاضای فزاینده ای برای درمان های کوتاه مدت ارتودنسی وجود دارد که ادعا می کنند دندان ها در عرض چند ماه صاف می شوند. این وسایل شامل بریس های ثابت به رنگ دندان است. ترازکننده های واضح و بریس های زبانی مقطعی (که در پشت شش یا هشت دندان جلویی متصل می شوند). متأسفانه، بدون شک ارتباط نادرستی با بیماران پیرامون درمان ارتودنسی کوتاه مدت صورت گرفته است و برخی از تبلیغات کاملا گمراه کننده است. بسیاری از این بریس ها سریع تر از بریس های ثابت دندان حرکت نمی کنند. سرعت حرکت دندان توسط عوامل بیولوژیکی تعیین می شود؛ نه بریس. آن ها خیلی زودتر کار می کنند؛ زیرا بسیار کمتر کار می کنند.

به جای اینکه دندان های جلو و عقب خود را صاف کنید – و نیش خود را اصلاح کنید – آن ها به راحتی دندان های جلوی شما را تراز می کنند. این لزوما چیز بدی نیست و اگر فقط نگران دندان های جلوی کج یا شلوغ باشید، بریس های کوتاه مدت می توانند انتخاب خوبی باشند.

ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟

ارتودنسی کوتاه مدت (به اصطلاح STO نیز شناخته می شود) نوعی صاف سازی دندان است که فقط بر روی ظاهر و ترازشدن دندانهای جلویی (دندان هایی که هنگام لبخند شخصی نشان داده می شود) تمرکز دارد. این رویکرد هیچ تغییری در چگونگی گاز گرفتن یا جمع شدن دندان های فرد در پشت دهان ندارد. افرادی که به دنبال STO هستند، افرادی هستند که به طور کلی احساس می کنند دندان های گزش و پشت آنها خوب است و فقط می خواهند دندان های جلوی آنها بهتر به نظر برسد.

 

چه کسی کاندیدای ارتونسی کوتاه مدت است؟

بیماران 15 ساله و بالاتر به شرطی که اهداف اولیه ارتودنسی آنها از نظر زیبایی، کاندیدای STO باشد.

درخواست های این نوع درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

  • دندان هایی که بین آنها فاصله دارد.
  • دندان هایی که بیرون می آیند.
  • دندان هایی که به عقب رانده می شوند.
  • دندان های کج یا شلوغ که بی حس هستند.
  • دندان های کج یا شلوغ که تمیز کردن آنها سخت است.

 

ارتودنسی کوتاه مدت چه تفاوتی با ارتودنسی کامل دارد؟

برای توضیح بهتر این موضوع، درک اینکه ارتودنسی کامل چیست، مهم است. در ارتونسی کامل، درمان به دو مرحله تقسیم می شود که اساسا برای بیمار قابل مشاهده نیست و به عنوان یک پیوستار مداوم از زمان دیده می شود. مرحله اول تراز کردن، تراز و چرخش هر دندانی است که از جای خود خارج شده باشد. مرحله دوم سپس روی روابط خاص دندان ها، بیشتر دندان های پشتی متمرکز می شود. زمان تقریبی درمان ارتودنسی کامل به طور متوسط ​​بین 2-3 سال است. در واقع  STOفقط اولین مرحله ارتونسی کامل است.

با تمرکز بر تسطیح، تراز و چرخش دندانی دندان های جلویی و ادامه ندادن به راستای مشکلات دندان های پشتی، زمان درمان STO به طور متوسط ​​شش ماه است.

 

دو مورد نگرانی مردم از STO

اول، مردم نگران هستند که STO با استفاده از نیروهای قدرتمند و سیم های قدرتمند، دندان ها را به حالت تهاجمی در موقعیت قرار دهد. عکس آن در واقع صادق است. سیم هایی که Farmington Village Dental برای STO استفاده می کند، بسیار سبک هستند و اغلب سیمی که ما با آن درمان را خاتمه می دهیم، سیم است تا اینکه متخصص ارتودنسی درمان را با آن شروع می کند. اصلاًاز هیچ نیروی سنگینی استفاده نمی شود!

 

دومین موردی که مردم نگران آن هستند، این است که روند “باریک سازی” هر دندان باعث آسیب به دندانها شده و دندانها را بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهد. این روند باریک سازی (که به آن کاهش پراکسیمال یا IPR نیز گفته می شود) دندان را بیشتر در معرض پوسیدگی قرار نمی دهد (برای اطلاعات بیشتر در مورد این گوگل “کاهش بین پروگزیمال و پوسیدگی دندان”). در حقیقت، دندان هایی که صاف هستند با سهولت بیشتری تمیز می شوند و بنابراین با صاف شدن دندان ها در واقع خطر ایجاد حفره کاهش می یابد. IPR نه تنها در ارتونسی کوتاه مدت استفاده می شود، بلکه گاهی اوقات در ارتونسی کامل نیز استفاده می شود و همچنین با ترازکننده های واضحی مانند Invisalign نیز استفاده می شود.

آیا بریس های کوتاه مدت برای شما مناسب هستند؟

اگر به فکر ارتودنسی کوتاه مدت هستید، توصیه می کنیم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که برای مشاوره نیز درمان متداول ارائه دهد. آنها می توانند جوانب مثبت و منفی هر گزینه را توضیح دهند و به شما کمک کنند، مهاربندی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه طولانی مدت را برای شما به ارمغان بیاورد؛ یعنی یک راه حل سفارشی به جای ارائه فقط یک محصول به شما ارائه دهد. لقمه شما ممکن است در ابتدا اولویت به نظر نرسد. با این وجود، دندان هایی که به درستی روی هم نیش نمی زنند، در بعضی موارد باعث مشکلاتی در غذا خوردن و حتی درد فک و سردرد می شوند.

به طور بالقوه ممکن است پس از درمان فقط دندان های جلویی، گزش شما بدتر شود. همچنین توجه به این نکته مهم است که همه افراد برای درمان کوتاه مدت ارتودنسی مناسب نیستند؛ به خصوص افرادی که دارای مشکلات پیچیده هستند.

 

هزینه ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟

این سوال سختی است که بدون دیدن مورد خاص خود به آن پاسخ می دهید. با این حال، فقط کافی است بگوییم که هزینه ارتودنسی کوتاه مدت نسبت به ارتودنسی کامل کمتر است.