ارتودنسی کامل چیست و مناسب چه کسانی است؟  ارتودنسی کامل متداول ترین نوع درمانی است که بیماران دریافت می کنند و مشکلات بایت را از ابتدا تا انتها در یک مرحله به طور کامل اصلاح می کند. این برای بزرگسالان جوان و کودکانی که تمام یا تقریبا تمام دندان های شیری خود را از دست داده اند، مناسب است. به طور کلی، این شامل استفاده از بریس در دندان های بالا یا پایین برای جابه جایی یا اصلاح مشکلات بایت است.

ارتودنسی کامل

درمان های ارتودنسی چگونه کار می کنند؟

هدف از ارتودنسی، تراز كردن دندان های شما است. این لبخند نه تنها یک مزیت زیبایی دارد؛ بلکه یک مزیت عملکردی دندان های مرتب نیز هست. دندان ها با استفاده از وسایل ارتودنسی که می توانند ثابت شوند، مانند بریس یا متحرک، مانند آنهایی که در Invisalign TM  استفاده می شوند، تراز می شوند. ما از این وسایل استفاده می کنیم که برای مدت زمان لازم فشار کمی بر روی دندان ها وارد کنیم تا به تدریج در یک تراز شدن مناسب دندان قرار بگیریم. مدت زمان این درمان ها بسته به شرایط خاص افراد متفاوت خواهد بود.

 

 چه کسانی می توانند از ارتودنسی بهره مند شوند؟

چندی پیش، درمان های ارتودنسی بیشتر روی کودکان و نوجوانان انجام می شد. با این حال، فن آوری در چند سال گذشته به سرعت تکامل یافته است. درمان ها به صورت فزاینده ای محتاط شده اند؛ اگر عملا نامرئی نباشند، مانند Invisalign TM  . بنابراین، بسیاری از بزرگسالان اکنون ترجیح می دهند، این روش های درمانی را برای مرتب سازی دندان ها و گرفتن لبخند درخشان مورد نظر انجام دهند.

ارتودنسی کامل

درمان ارتودنسی چه مدت است؟

به طور کلی، طول دوره درمان ارتودنسی از کمتر از یک سال تا سه سال است؛ اما مدتآن به طور متوسط ​​دو تا دو و نیم سال است. زمان واقعی درمان به شدت مشکل گزش اصلی، رشد فک و صورت، میزان حرکت ممکن و همکاری بیمار بستگی دارد. لازم به یادآوری است که برخی از افراد به راحتی نسبت به دیگران به درمان پاسخ می دهند. در ارتودنسی با استفاده از مواد با کیفیت بالا و جدیدترین تکنیک های ارتودنسی، پیشرفت در انتصاب هر بیمار را به حداکثر می رسانند تا درمان شما را تا حد ممکن کارآمد سازد.

آیا در زمان ارتودنسی دندان هایی برای بریس برداشته می شود؟

برداشتن دندان ها گاهی برای گرفتن بهترین نتیجه ارتودنسی لازم است. این یک روش شامل برداشتن دندان های انتخاب شده برای ایجاد فضای دیگر دندان های کودک یا دهان شما است. دندان های راست و مشخصات صورت متعادل همیشه هدف هستند. اما، از آن جا که فناوری امروز منجر به انجام اقدامات ارتودنسی پیشرفته شده است، نیاز به برداشتن دندان ها بسیار کاهش یافته است.

اگر دندانم را از دست بدهم، هنوز می توانم بریس داشته باشم؟

وقتی دندان ها از بین رفته باشند، دندان های مجاور به فضای خالی می ریزند. این امر باعث مشکلات عملکردی، زیبایی یا پریودنتال می شود. درمان ارتودنسی باعث اصلاح و جلوگیری از بروز این مشکلات می شود و همچنین ترازبندی مناسبی برای دندان پزشک شما برای جایگزینی دندان های از دست رفته فراهم می کند.

آیا در ارتودنسی کامل نیاز به جراحی خواهم داشت؟

سلامت دندان ها، لثه ها و استخوان پشتیبان برای موفقیت در درمان ارتودنسی در بزرگسالان و همچنین کودکان بسیار مهم است. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد، درمان ارتودنسی با تلاش جراح دهان و دندان برای رسیدن به نتیجه نهایی همراه باشد. در ویزیت اولیه، تعیین خواهیم شد که آیا جراحی ارتوگناتیک گزینه درمانی صحیحی برای شما است.

هر چند وقت یک بار به مراجعه به مطب احتیاج دارم؟

قرار ملاقات ها با توجه به نیازهای هر بیمار تعیین می شود. بیشتر بیماران دارای بریس به طور متوسط ​​هر شش تا هشت هفته دیده می شوند. اگر شرایط خاصی وجود داشته باشد که نیاز به نظارت مکرر داشته باشند، قرار ملاقات ها بیشتر اوقات برنامه ریزی می شود.

آیا درمان ارتودنسی صدمه خواهد دید؟

درمان ارتودنسی به طرز چشمگیری بهبود یافته است. بریس ها در حال حاضر بسیار کوچکتر و دست و پاگیرتر از گذشته هستند. متخصص ارتودنسی برای شروع حرکت دندان از سیم های پیشرفته و نیروی سبک استفاده می کند. این امر نه تنها باعث فشار کمتر بر روی دندان ها می شود، بلکه به این معنی است که درمان شما راحت تر خواهد بود. به طور معمول، بریس ها دندان های شما را برای چند روز زخم می کنند؛ اما دردناک نیست. این مزاحمت موقتی را می توان با مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برطرف کرد.

آیا من هنوز هم می توانم ورزش کنم؟

به بیماران توصیه می شود هنگام شرکت در هر فعالیت ورزشی، با پوشیدن محافظ دهان از لبخندهای خود محافظت کنند. محافظ های دهان ارزان، راحت و دارای رنگ های بسیار متنوعی هستند. آن ها را می توان در اکثر فروشگاه های لوازم ورزشی خریداری کرد.

آیا بریس ها در نواختن سازها تداخل ایجاد می کنند؟

بیشتر بیماران مبتلا به بریس هم چنان به نواختن آلات موسیقی خود ادامه می دهند ممکن است یک دوره اولیه تنظیم وجود داشته باشد. علاوه بر این، برای جلوگیری از ناراحتی، می توان پوشش بریس را نیز تهیه کرد.

چه اتفاقی می افتد که بریس های من از بین می روند؟

مرحله احتباس آخرین مرحله از درمان ارتودنسی است. نگهدارنده های متحرک تمام وقت (به جز هنگام غذا خوردن و مسواک زدن) در مرحله نگهداری اولیه پوشیده می شوند؛ سپس فقط در شب در ماه های بعد استفاده می شوند. هدف از مرحله نگهداری کمک به تثبیت دندان ها در موقعیت جدید آن ها و اطمینان از این که لبخند خیره کننده جدید برای یک عمر باقی خواهد ماند، دقیقا همان لحظه برداشتن بریس ها بود. در طول دوره پوشیدن فقط در شب، ما این فرصت را داریم که ثبات طبیعی اصلاح ارتودنسی را ارزیابی کنیم و تصمیم بگیریم که آیا میزان سایش نگهدارنده ها مناسب است. برای افرادی که دندان لجبازی دارند و سعی می کنند به وضعیت قبل از درمان خود برگردند و برای بسیاری از بزرگسالان، لباس شبانه روتین بهترین بیمه ای است که دندان های آن ها مرتب می ماند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی