آیا شما هم دوست دارید بدایند که می شود در زمان عمل بینی هم ارتودنسی نمود؟ برای پاسخ به این پرسش با ما همراه باشید.

تعریف کوتاهی از ارتودنسی

ارتودنسی دو نوع است. ثابت و متحرک.

ارتودنسی از براکت ها و کش و سیم تشکیل شده است.

ارتودنسی به اجزایی که به صورت نگینی هستند و به هم متصل اند گفته می شود و به این نگین ها براکت گفته می شود.

ارتودنسی و عمل بینی

یکی از شایع ترین عمل های زیبایی در ایران، عمل بینی است. این نوع عمل یکی از شایع ترین عمل ها می باشد و برای برطرف کردن  مشکلات مختلف بینی به کار می‌رود. همچنین باعث بهبود یافتن چهره فرد می شود.

یکی از شایع ترین سوالاتی که در دوران عمل زیبایی بینی پرسیده می شود این است که آیا می شود در دوران عمل بینی ارتودنسی هم انجام داد؟

(با ما همراه باشید)

بعضی از افراد به این معتقد هستند که ارتودنسی فقط برای زیبا کردن دندان ها و مرتب کردن آن ها استفاده می‌شود که این موضوع اشتباه است.

ارتودنسی برای رفع مشکل شما به کار می رود و باعث می شود شما در غذا خوردن و هضم غذا دچار مشکل نشوید و همچنین اگر که دندان هایی نامرتب و شلخته دارید، باعث بالا بردن اعتماد بنفس شما می شود. زیرا تمامی این مشکلات را برای شما حل می کند. برای همین نمی توان گفت که ارتودنسی فقط برای زیبا شدن دندان ها بکار می رود

آیا در درمان، ارتودنسی اولویت دارد یا عمل بینی؟

عمل بینی در دو موقعیت انجام می شود.

  • موقعیت اول برای کسانی است که بینی آن ها دچار شکستگی یا انحراف شده است
  • مورد دوم برای کسانی است که از بینی خود راضی نیستند و برای زیبایی بینی شان از عمل بینی استفاده می کنند.

توصیه ما به شما درمورد اولویت در درمان ارتودنسی و عمل بینی این است که، اگر شما در موقعیت اول قرار دارید حتما باید اول عمل بینی خود را انجام دهید چون در اولویت قرار دارد؛ اما اگر در موقعیت دوم قرار دارید اول باید ارتودنسی خود را انجام دهید و بعد از آن عمل بینی خود را شروع کنید.

نمی توان ارتودنسی و عمل بینی را هم زمان انجام داد؟

یکی از رایج ترین و بیشترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که آیا می توانیم ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام دهیم؟

در طول مدت زمانی که شما از ارتودنسی استفاده می کنید، لب های شما حالت و شکل می گیرد. برای انجام دادن عمل بینی هم، دکتر ها بعد از معاینه بینی تان به لب هایتان دقت می کنند. ارتودنسی هم وقتی که دندان ها باعث حرکت دندان های شود، قابلیت این را دارد که بر روی فرم لب ها تاثیر بگذارد. به همین دلیل بهتر است که بیمار بعد از آن که موقعیت لب ها و فکش تنظیم و تثبیت شد  عمل های زیبایی خود را انجام دهد.

اگر فک پایین به سمت عقب رفته است

اول از همه باید مشکل فک خود را اصلاح کنید و بعد از آن به عمل زیبایی بینی فکر کنید. اگر که دندان های منظم و مرتبی دارید، می توانید از تزریق ژل یا پروتز برای جلو آوردن چانه خود استفاده کنید. در این مواقع وقتی که بیمار از تزریق ژل یا پروتز استفاده می کند دیگر نیازی برای عمل زیبایی بینی نمی بیند و دیگر بینی خود را بزرگ احساس نمی کند.

اگر هم که فک بالای شما مشکل دارد، باید حدود ۱ سال از فکر عمل بینی بیرون بیاید و اول فک بالای خود را اصلاح کنید تا بتوانید پس از آن عمل زیبایی بینی را انجام دهید.

انحراف داشتن بینی و ارتودنسی

اگر بیمار دچار مشکل انحراف بینی است باید قبل از هر چیزی انحراف بینی خود را اصلاح کند. اگر بینی دارای گرفتگی باشد می تواند بر مراحل رشد فک اثرات منفی بگذارد و شکل و فرم فک های بالا و پایین را تغییر دهد و به صورت تدریجی باعث کج شدن و نامرتب شدن دندان ها شود.

در این طور مواقع هم پزشکان تا مشکلات فک بیمار را رفع نکنند، عمل زیبایی بینی را انجام نمی دهند.

پس قبل از مراجعه به پیش پزشک برای عمل زیبایی بینی، مشکلات فک های خود را اصلاح کنید.

 

 

چرا انجام ارتودنسی قبل از عمل زیبایی بینی باعث صرفه جویی در هزینه می شود؟

شما در واقع با هزینه ی کم ارتودنسی، یک لبخند زیبا و سالم خواهید داشت و بعد آن فقط یک بار عمل زیبایی بینی را انجام می‌دهید؛ ولی اگر عمل زیبایی بینی را جلوتر و قبل از درمان ارتودنسی انجام دهید، شما در آخر به یک عمل روژین و یا ترمیم عمل بینی هم نیاز پیدا می کنید که دوباره برای آن باید هزینه ای جداگانه پرداخت کنید.

مشکلات ارتودنسی و عمل زیبایی بینی به طور هم زمان

  1. تغییر کردن موقعیت لب ها
  2. به هم خوردن تعادل بینی و لب ها
  3. تغییر کردن زاویه بینی، لب ها

شاید از خودتان بپرسید که تغییر کردن فرم و شکل لب ها چه تاثیری روی عمل بینی می گذارد؟ و یا اصلا لب های بالا و پایین چه ربطی به جراحی عمل بینی دارند؟

رابطه ی بین لب ها و فرم به دست آمده بینی، یکی از مهم‌ترین گزینه ها است که در عمل بینی برای فرم و شکل نهایی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای همین هر گونه تاثیر یا تغییر در لب ها باعث به هم خوردن تعادل لب ها با بینی می شود و در نهایت باعث تغییر شکل و فرم بینی می شود.

فاصله ی بین ارتودنسی با انجام عمل زیبایی بینی حدودا باید چقدر باشد؟

پزشکان در این مواقع توصیه می کنند که اول ارتودنسی را انجام دهید و بعد جراحی بینی را انجام دهید.

برای این که بتوان فاصله بین این دو را تشخیص داد، باید هم با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید و هم باید با جراحی بینی خود مشورت کنید و در صورت موافق بودن هر دو متخصص، می توانید عمل زیبایی بینی خود را انجام دهید.

اگر که عمل زیبایی بینی را قبل از تمام شدن دوره ی ارتودنسی انجام دهید ممکن است که با دشواری ها و مشکلاتی نسبت به ارتودنسی، رو به رو شوید.

همچنین اگر با مشکلاتی مانند اوربایت (جلو بودن فک جلو) و انحراف داشتن بینی و جلو بودن فک پایین مواجه هستید،  آن را درمان کنید و بعد برای جراحی بینی اقدام کنید.