آیا ارتودنسی در زمان سزارین و در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی کند؟

رابطه ارتودنسی و سزارین چیست ؟ باردار شدن آسان نیست. از یک مادر جدید بپرسید، او جزئیات را به شما می گوید. به یک زن توصیه می شود که کارهای زیادی را انجام ندهد. حال اگر باردار هستید و به فکر تهیه بریس هستید، بدون شک می خواهید بدانید که آیا ارتودنسی در زمان سزارین و بارداری بی خطر  است. آرزو برای آن لبخند کامل و یا ترمیم آن دندانهای نامرتب هرگز دیر نیست.

آیا می توان در زمان بارداری و سزارین ارتودنسی کرد؟

اگر قصد دارید در دوران بارداری بریس بگیرید، این جواب بله است. می توانید در دوران بارداری از بریس استفاده کنید. این موضوع بر سلامتی شما یا کودک شما تأثیری نخواهد داشت. با این اوصاف، شما باید به یاد داشته باشید که لازم است اقدامات احتیاطی خاصی را دنبال کنید و در مورد درمانهای دندانپزشکی مطلع شوید که خود و فرزندتان در خطر نباشید.

ارتودنسی و سزارین

مواردی که باید قبل از استفاده از بریس در دوران بارداری به خاطر داشته باشید

اگر تعجب می کنید که آیا زنان باردار می توانند بریس بگیرند؛ بله، ممکن است بریس بگیرند. با این حال، اگر قصد دارید در دوران بارداری بریس بگیرید، توصیه می کنیم جنبه های زیر را به خاطر بسپارید:

 • بارداری خود را به پزشک خود بگویید که پزشک داروهای ایمن تری را برای شما استفاده و تجویز کند.
 • برخی از داروها ممکن است تأثیر نامطلوبی بر بارداری و حرکت دندان شما داشته باشند.
 • تغییر هورمون های بارداری ممکن است بر حرکت دندان تأثیر بگذارد.
 • پریودنتیت و التهاب لثهاز جمله موارد لثه ای است که ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید که سلامت لثه و دندان شما بهتر شود.

آیا بریس ها می توانند بر سلامت هورمونی شما در دوران بارداری تأثیر بگذارند؟

بارداری ممکن است چندین تغییر در هورمون های شما ایجاد کند. همچنین، این هورمون های در حال تغییر ممکن است به مشکلات مختلف دندانی در دوران بارداری منجر شود. بنابراین، باید از بهداشت دهان و دندان خود مراقبت کنید که در حین بارداری از هر نوع مسائل دندانی دوری کنید. اگر در دوران بارداری از بریس استفاده می کنید، ممکن است احتمال ابتلا به التهاب لثه یا بیماری های پریودنتال را افزایش دهد که ممکن است به دلیل تجمع طاعون در بریس ها ایجاد شود. سلامت هورمونی شما ممکن است به سلامت لثه شما مربوط باشد؛ به این معنی که اگر شما دچار مشکلات لثه مانند التهاب لثه هستید، ممکن است بر سطح هورمونی شما تأثیر بگذارد.

هنگام استفاده از بریس، از غذاهایی که باید در بارداری خودداری کنید

اگر در دوران بارداری از بریس استفاده می کنید، از خوردن غذاهای زیر خودداری کنید

 • یخ
 • آجیل و خشکبار
 • غذاهایی مانند کلوچهیا آب نبات که ممکن است جویدن آن سخت باشد.
 • ذرت بو داده
 • گوشتسخت
 • چیپسترد

استفاده از بریس در دوران بارداری چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

هر کسی که قصد انجام یک درمان ارتودنسی را دارد باید در مورد بهداشت دندان خود احتیاط بیشتری داشته باشد. اگر تحت هر گونه روش ارتودنسی قرار گرفته اید، مانند دریافت بریس در دوران بارداری، ممکن است لازم باشد مراقب باشید. این به این دلیل است که ممکن است تمیز کردن دندان ها با بریس دشوار باشد که ممکن است شما را در معرض مسائل مختلف لثه مانند التهاب لثه قرار دهد. بنابراین، برای دور ماندن از هر گونه بیماری لثه یا دندان به دلیل بریس، باید مرتبا به پزشک خود مراجعه کنید که از بروز هرگونه عارضه دندانی جلوگیری کنید.

کدام یک از بریس های دندان برای خانم های باردار راحت ترند؟

گزینه های موجود در بریس های دندانپزشکی متناسب با نیاز بیماران مختلف وجود دارد. در زیر برخی از گزینه هایی که دکتر شما ممکن است توصیه کند، وجود دارد

نگهدارنده ها

این گزینه ممکن است در مواردی که نیاز به هم ترازی جزیی دندان دارید، توصیه شود. این گزینه درمانی ارتودنسی ممکن است برای رسیدگی به مسائل کوچکتر دندانپزشکی مناسب باشد.

بریس های سنتی

این روش نیاز به استفاده از سیم و براکت دارد که ممکن است برای فشار آوردن بر روی دندان ها برای رسیدن به جای مناسب آنها استفاده شود.

ترازکننده های پلاستیکی شفاف

در این روش از ترازکننده های پلاستیکی شفاف استفاده می شود که برای ایجاد فشار بر روی دندان ها برای ترازبندی مناسب استفاده می شود. این صفحات پلاستیکی عملا دیده نمی شوند و می توان آنها را هنگام مسواک زدن و خوردن برداشت. این ممکن است ثابت کند که یک گزینه ایده آل برای یک گزینه باردار  و در زمان سزارین است؛ زیرا ممکن است تهدیدی کمتر برای سلامت لثه وی باشد.

مراحل مراقبت از بریس های ارتودنسی در دوران بارداری

در صورت وجود بریس های ارتودنسی در دوران بارداری، بسیار مهم است که از این بریس ها مراقبت مناسب داشته باشید که از بروز هر گونه مشکل دندانی جلوگیری کنید. در زیر چند مرحله وجود دارد که می توانید برای مراقبت از بریس های خود دنبال کنید:

دهان خود را به طور مناسب بشویید

ذرات غذایی که ممکن است در داخل دهان شما بمانند و منجر به رشد باکتری ها شوند که ممکن است باعث مشکلات مختلف دندانی شود. بسیار مهم است که از شر این ذرات غذا خلاص شوید و برای این کار، ممکن است بعد از خوردن هر چیزی دهان خود را کاملا بشویید.

انتخاب خمیر دندان

ممکن است از پزشک بخواهید خمیردندان برای شما تجویز کند که اگر بریس روی دندان خود دارید، می توانید استفاده کنید.

خوب نخ دندان بکشید

فقط نحوه مسواک زدن برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است، استفاده از نخ دندان نیز مهم است. اگر چه بعد از دریافت بریس ممکن است کمی خسته کننده باشد، اما ممکن است ارزش تلاش را داشته باشد؛ زیرا ممکن است در طول بارداری هر نوع دندان یا مشکلات لثه را از بین ببرد.

 1. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

پیشنهاد می شود اگر در دوران بارداری بریس دارید، مرتبا به دندانپزشک مراجعه کنید. دلیل این امر این است که نه تنها به شما کمک می کند که سلامت دندان خود را کنترل کنید، بلکه می تواند به پزشک کمک کند تا هر مشکلی را که ممکن است شروع شود، ایجاد کند.

گرفتن بریس ممکن است به شما کمک کند لبخند کاملی را بگیرید که آرزو دارید. با این حال، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و قبل از شروع کار با روش کار آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: