اگر می خواهید که با ارتودنسی دندان از داخل آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی چیست؟

 ارتودنسی از نگین هایی تشکیل شده است که به هم متصل هستند و به این نگین ها براکت می گویند.

ارتودنسی چند نوع است؟

 ثابت و متحرک

ارتودنسی از چه چیزی تشکیل شده است؟

از سیم و براکت و کش تشکیل شده است.

ارتودنسی ثابت چیست؟

 ارتودنسی ثابت ارتودنسی است که نمی توانیم آن را از دهان خود در بیاوریم و اکثرا دکتر ها برای افرادی که دندان هایشان نامرتب و شلخته است از ارتودنسی ثابت استفاده می کنند.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک برعکس ارتودنسی ثابت قابلیت این را دارد که آن را از دهان در بیاوریم. برای مثال وقتی که کلافه یا خسته می شویم می توانیم آن را در بیاوریم. این نوع ارتودنسی بیشتر برای کسانی است که مشکل فک دارند و کسانی که فک آن ها به طور کامل روی هم چفت نمی شوند.

ارتودنسی لینگوال

 ارتودنسی لینگوال یک نوع ارتودنسی پنهان است و برای کسانی استفاده می شود که دوست ندارند ارتودنسی هایشان معلوم باشد. مانند ارتودنسی دندان از داخل .

بریس های لینگوال در پشت دندان های شما نصب می شوند و تقریبا شبیه به ارتودنسی سنتی می باشد. اما با تفاوت این که ارتودنسی سنتی در جلوی دندان نصب می شود. اما ارتودنسی لینگوال در پشت دندان ها نصب می شود و به این ارتودنسی هایی که پشت دندان نصب می شود ارتودنسی های ( داخل دهان ) می گویند.

ارتودنسی لینگوال را باید کسانی که در این کار ماهر هستند انجام دهند چون باید مهارت داشته باشد تا براکت ها، سیم ها و کش ها را در پشت دندان ها قرار دهد.

برای همین دلیل باید کسی که متخصص این کار هست چنین کاری را انجام دهد تا فلزات و سیم ها را درست در جای خود قرار دهد.

آیا نصب کردن ارتودنسی لینگوال دشوار و سخت است؟

شاید با خودتان فکر کنید که نصب کردن برس های لینگوال کار آزاردهنده و سختی است اما تکنولوژی اثبات کرده است که نصب کردن دندان های پشت دهان کار آسانی است که این کار معمولا در دو مرحله انجام می‌شود و معمولا ارتودنسی های کمی هستند که در این کار مهارت دارند.

روند ارتودنسی های لینگوال

 مرحله اول

در جلسه اول اولین مرحله ی شروع انجام ارتودنسی این است که پزشک با قالب های پلاستیکی از دندان های شما اندازه می گیرد بعد از آن این قالب ها را به آزمایشگاه می‌فرستند تا آزمایشگاه براکت های مخصوص هر دندان را بسازد. برای این که براکت ها فرم و شکل خود را از دست ندهند آن ها را مانند موم می سازند و در محفظه پلاستیکی شکل نگه می دارند این مراحل تقریبا مانند درست کردن ژله و گرفتن آن می باشد.

مرحله دوم

در جلسه ی دوم به پشت دندان ها چسب مخصوص می زنند و حالا فکر کنید که براکت های ژله ای سفت و سخت شده اند و این براکت ها را می توان به محض چسباندن دور انداخت. در آخر متخصص سیم های ( آرچ وایر) ارتودنسی را نصب می کند. این سیم ها با فشار هایی که وارد می کنند باعث می شوند که دندان ها به سمت جای خود حرکت کنند.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

 یکی از دلیل هایی که افراد برای انجام دادن ارتودنسی صرفه نظر می‌کنند آزردگی و احساس درد آن است. این درد شایع ارتودنسی لینگوال به خاطر بریس ها است نیرو های اصطکاک قدرت قابل توجهی دارند و بریس ها هم روی دندان های شما تاثیر می گذارند.

وظیفه ی تمامی بریس ها این است که دندان های شما را در جای مناسب خود قرار دهند و در بعضی افراد باعث التهاب بافت های کناری لثه می شود.بریس های معمولی فشار بسیار زیادی روی دندان ها می آورد و درد زیادی هم دارد.

بریس های لینگوال چون در پشت دندان ها نصب می شوند فشار کمتری روی دندان ها می آورد و حتی این امکان را برای دندان ها ایجاد می کند که آزادانه تر جابه جا شوند و همچنین روند انجام ارتودنسی پیشرفت کرده و سریع تر انجام می شود.

هر چه قدر فشار اصطکاک کمتر باشد مراجعه شما به دکتر برای مفاصل بیشتر است.

نکته های مثبت ارتودنسی لینگوال

 مشخص ترین فایده ی ارتودنسی لینگوال پنهان بودن آن است.

این بریس ها در صورتی معلوم می‌شوند که فرد به دهان شما موقع صحبت کردن زل بزند اما در غیر این صورت مشخص نمی‌شود همچنین می توان گفت که یکی دیگر از ویژگی های ارتودنسی لینگوال این است که مانند ارتودنسی متحرک نیازی نیست نگران گم شدن آن ها باشید و یا هنگام غذا خوردن و مسواک زدن آن ها را در بیاورید و همیشه در دهان شما هستند مانند مهمان ها نامرئی هستند.

بریس های لینگوال مشکلات بیشتری را حل می کنند و اکثرا برای بزرگسالان و کودکان مناسب می باشد.

نکته های منفی ارتودنسی لینگوال

 مثل دیگر ارتودنسی ها، ارتودنسی لینگوال علاوه بر مزایا معایبی هم دارد که باید به آن اشاره کرد. فردی که می خواهد ارتودنسی لینگوال را انجام دهد باید با توجه به بودجه ای که دارد و با در نظر گرفتن مزایا و معایب بهترین را برای خود انتخاب کنید.

قیمت ارتودنسی لینگوال

 متاسفانه یکی از معایب بزرگ ارتودنسی لینگوال قیمت آن است به دلیلی این که تمامی بریس ها به صورت سفارشی و مخصوص دندان های فرد در آزمایشگاه تولید می شود قیمت بیشتری دارد یکی دیگر از هزینه ها، هزینه ی رفتن مکرر به پیش دکتر برای معاینه است برای همین این نوع ارتودنسی نسبت به دیگر ارتودنسی ها هزینه ی بیشتری دارد.

عدم سهولت ارتودنسی لینگوال

 به خاطر این که بریس های لینگوال در پشت دندان نصب می شود در ابتدا امکان دارد آزاردهنده باشد حتی ممکن است در سخن گفتن و غذا خوردن مشکل داشته باشید اما این مشکلات

یک تا دو هفته طول می کشد و بعد از آن از بین می رود و به وجود بریس ها در دهان خود عادت می کنید.

نکاتی که باید هنگام داشتن ارتودنسی لینگوال بدانید:

 مسواک زدن در روز حداقل دو یا سه بار مهم است و باید حداقل دو دقیقه طول بکشد.

حتما از مسواک هایی که شانه های نرمی دارند و گرد هستند استفاده کنید.

استفاده کردن از نخ دندان روزانه مهم است.

استفاده از دهان شویه.

امیدوارم که در این مقاله با ” ارتودنسی دندان از داخل ” آشنا شده باشید.