ارتودنسی چند دندان نوعی ارتودنسی است که مشکلات چند دندان را با کمک تجهیزات و دستگاه های ارتودنسی حل می کند. امروزه افزایش آگاهی عموم مردم در خصوص حفظ سلامت دهان و دندان سبب شده است که این درمان در بین افراد رایج شود. با استفاده از ارتودنسی می توان وضعیت بد دندان ها و روابط نادرست بین فک ها را اصلاح کرد. متخصص ارتودنسی با استفاده از روش های مختلف، اقدام به اصلاح و رفع ناهنجاری فک و دندان می کند و مشکلات مربوط به این حوزه را از بین می برد.

کاربرد ارتودنسی چند دندان

گاهی اوقات از ارتودنسی برای اصلاح و ردیف کردن چند دندان استفاده می شود که معمولاً دندان های جلو فک بالا و پایین هستند. طول دوره درمان با توجه به شدت مشکل و ناهنجاری از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ارتودنسی چند دندان-2

معمولاً برای رفع مشکل چند دندان، از نوعی ارتودنسی استفاده می شود که ارتودنسی ۶ ماهه یا کوتاه مدت نام دارد. در این روش از براکت های شفاف و سیم های به رنگ دندان استفاده می‌شود که ظاهر زیبایی دارند. اعمال نیروی کم و طول مدت کوتاه درمان، راحتی و سلامت دهان و دندان را فراهم می‌آورد. این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که در چند دندان مشکلات جزئی داشته و لازم نیست اقدامات و اصلاحات پیچیده انجام دهند.

درمان ارتودنسی چند دندان

ارتودنسی چند دندان با استفاده از براکت های شش ماهه، مشکلات و اختلالات مختلفی همچون نامرتبی دندان ها، جلو بودن، عقب بودن، کجی را درمان می‌کند. با ارتودنسی می‌توان مشکلات دندان های جلو را درمان کرد، مشکلاتی مانند:

 • فاصله بین دندانی
 • اوربایت
 • اپن بایت
 • ازدحام و شلوغی دندانی
 • کج خط وسط دندان
 • عدم تقارن دندان های فک بالا و پایین
 • خط لبخند معکوس

روش های برطرف کردن مشکلات فک و دندان

با استفاده از تکنیک و روش های مختلف می‌توان به اصلاح بی نظمی فک و دندان کمک کرد. با برخی از درمان های پیشگیرانه یا تجهیزات و دستگاه های ارتودنسی مشکلات مربوط به دندان برطرف می شود. انواع ارتودنسی عبارتند از:

سن مناسب ارتودنسی

در حقیقت می‌توان گفت ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و تا هنگامی که دندان های زیادی در دهان وجود داشته باشد، می‌توان با مراجعه به متخصص ارتودنسی به شروع درمان اقدام و دندان ها را صاف و مرتب کرد؛ لیکن از نظر طول دوره درمان، برای هزینه و میزان موفقیت، سن مناسب و ایده آل وجود دارد. هر چه این درمان در سنین پایین تر انجام شود، میزان موفقیت درمان بیشتر و مدت زمان و هزینه آن پایین تر خواهد بود.

هزینه ارتودنسی

احتمالاً هزینه ارتودنسی از جمله عوامل مهم در تصمیم گیری افراد برای مبادرت و شروع این درمان است. هیچ کس بدون معاینه و ارزیابی دقیق قادر نیست قیمت و هزینه دقیق را برآورد و تعیین کند. با مراجعه به متخصص و انجام رادیوگرافی و معاینه حضوری می‌توان نوع مشکل و شدت ناهنجاری را تشخیص داد و با لحاظ کردن نوع ارتودنسی و وسایل مورد نیاز هزینه را تخمین زد. از عمده عوامل تأثیر گذار روی هزینه درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن بیمار
 • نوع و شدت ناهنجاری
 • نوع ارتودنسی
 • مدت زمان درمان
 • تخصص و تجربه ارتودنتیست
 • منطقه جغرافیایی
 • نوسانات ارزی
 • و …

مراقبت از چند دندان

وقتی از ارتودنسی برای درمان چند دندان استفاده می‌شود، همانند سایر ارتودنسی ها، رعایت بهداشت و تمیزی دهان و بریس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نحوه درست مسواک زدن در حین درمان، مانع از آسیب به مینای دندان می‌شود؛ از این رو مسواک زدن بسیار حائز اهمیت است و توصیه بر این است که:

 1. حداقل دو بار در روز مسواک زده شود.
 2. برای رعایت بهداشت بهتر است از برس مخصوص استفاده شود.
 3. بهتر است دهان با جریان آب شدید شستشو داده شود.
 4. می توان از دهانشویه فلورایددار برای تمیزکردن زیر سیم های ارتودنسی کمک گرفت. این دهان شویه سبب محافظت از ساختار و مینای دندان می شود.
 5. توصیه می شود از خوردن غذاهای سفت و چسبنده پرهیز و تا جای ممکن از خوردن غذاهای سخت و آب نبات خودداری شود. این غذاها به زیر بریس ها می چسبند و تمیز کردن آن ها کاری بس دشوار است؛ همچنین باعث جدا شدن و کندن آن ها از روی دندان ها می شوند؛ علاوه بر آن احتمال دارد اتصال بین براکت ها و مینای دندان دچار شکستگی شود و خود بریس ها نیز بشکنند.
 6. میوه هایی همچون سیب را باید به قطعات کوچک تقسیم کرد تا به دندان و دستگاه ارتودنسی آسیبی وارد نشود.
 7. خوردن غذاهای شیرین و اسیدی نیز ممنوع است. این مواد رعایت بهداشت دهان و دندان را با مشکل مواجه می کند و به مینای دندان نیز آسیب وارد می کند.

آیا می توان تنها چند دندان را ارتودنسی کرد؟

همه بیماران نیازمند ارتودنسی همه دندان ها نیستند. گاهی اوقات تنها لازم است یک یا چند دندان به محل مناسب حرکت کنند؛ همچنین برای رسیدن به جایگاه درست لازم نیست حرکت زیادی وارد شود. برخی از دندان ها به حرکات جزئی یک یا دو میلی متری نیاز دارند. گاهی اوقات فضای بین دندان ها آنقدر ناچیز است که برای بستن آن ها تنها حرکتی کوچک کافی است. در اینجا متخصص ارتودنسی از دستگاه ارتودنسی متحرک برای این بیماران استفاده می‌کند.

مدت زمان لازم برای ارتودنسی چند دندان

با توجه به این که برای رفع مشکل چند دندان می توان از ارتودنسی های مختلف کمک گرفت، این فرایند درمان به جای دو سال تنها به چند ماه نیاز دارد. پس از اتمام دوره درمان برای تثبیت وضعیت جدید دندان ها، باید از نگهدارنده یا ریتینر استفاده کرد. از آن جا که حرکت جزئی دندان ها نیز بر سایر دندان ها تأثیرگذار است؛ لذا باید برای اصلاح چند دندان، نهایت دقت و احتیاط را مبذول داشت.

ارتودنسی چند دندان-1

نکات لازم قبل از ارتودنسی چند دندان

پیش از ارتودنسی لازم است متخصص ارتودنسی اقدامات مهمی را انجام دهد، اقداماتی همچون:

 • قبل از شروع درمان لازم است خرابی و پوسیدگی دندان ها کاملاً برطرف شوند.
 • در صورت وجود هر گونه بیماری لثه یا بیماری دهان و دندان، باید بیماری ها کاملاً درمان شوند.
 • ریشه دندان های معیوب به دقت بررسی شود.
 • ساختار بافت های حمایتی دندان ارزیابی شوند.
 • از صحت و سلامت استخوان های احاطه کننده دندان اطمینان حاصل شود.
 • بافت های اضافی موجود در بین دندان ها حذف و زدوده شوند.