چه رابطه ای بین ارتودنسی و حاملگی وجود دارد؟ برای دانستن نکات ارتودنسی دندان و حاملگی، لطفا با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان و حاملگی

یکی از نکاتی که اکثر افراد باید به آن دقت کنند این است که در دوران بارداری کدام یک از روش های درمانی دندان برای مادر ممنوع نیست. شاید شنیده باشید که پزشکان بسیار توصیه می کنند که اگر دندان عقل اضافی در دهان دارید که ممکن است شما را در آینده آزار دهد، قبل از باردار شدن و یا حتی تصمیم به باردری، آن دندان را از دهانتان خارج کنید. به این دلیل که در هنگام دوران بارداری، کشیدن دندان عقل تقریباً غیر ممکن می شود.

در کل باید گفت مراقبت از دندان نباید به دلیل بارداری متوقف شود. در حقیقت مهمترین چیزی که باید همیشه بدانید و به آن توجه کنید این است که بهداشت و درمان دهان و دندان خود را رعایت کنید و به طور مرتب از مسواک، نخ دندان و مسواک بین دندانی و همچنین شوینده های ضد عفونی کردن دهانی استفاده کنید.

هنگام بارداری در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر موارد این چنینی قرار می گیرید. متاسفانه هنوز باور بسیار گسترده ای وجود دارد که مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری می‌تواند برای شما و کودکتان مضر باشد.

باید بگوییم که مطالعه اخیر انجمن دندانپزشکی استرالیا نشان داده که بیشتر از نیمی از زنان استرالیایی مورد بررسی این عقیده قرار گرفته اند و ۵۳.۵ درصد آن ها این عقیده را اشتباه می دادند. آن ها می‌گویند این مورد زمانی می تواند یک مشکل جدی باشد که از مراجعه به دندانپزشک خودداری شود و مراقبت های لازم انجام نشود.

 

آیا می توان در دوران بارداری به دندانپزشک مراجعه کرد؟

ارتودنسی دندان و حاملگی

ارتودنسی دندان و حاملگی

شما نه تنها می توانید در دوران بارداری به دندان پزشک بروید، بلکه باید این کار را انجام دهید! به دلیل اینکه مشکلاتی از قبیل ترک، پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشتی دهان و دندانی که می‌تواند برایتان بسیار مضر باشد، با مراجعه مداوم و زود هنگام نزد پزشک دندانپزشکتان، این مشکلات سریعتر تشخیص داده می شوند و حتی می توان به راحتی از آن ها پیشگیری هم کرد.

همانطور که می دانید سلامت دندان ها تاثیر بسیار زیادی بر سلامت کلی جسمی شما دارد. به این معنی که می‌تواند روی کودک شما هم تاثیر بسیاری بگذارد. حتی هنگامی که باردار نیستید توصیه می‌کنیم مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید تا چکاپ دندانتان انجام شود و اگر دندانیارتودنسی در موقعیت پوسیدگی و یا مشکل قرار دارد قبل از اینکه خیلی دیر شود مشکل اش توسط دندانپزشک حل شود. مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه یک بار کافی است.

همچنین دندانپزشکان به افراد توصیه می‌کنند که در طول بارداری چندین بار به دندانپزشک مراجعه کنید و تا می توانید وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها را بررسی کنید. همچنین دندانپزشک می تواند برنامه هایی را هم برای مراقبت از دهان و دندان تان به شما بدهد.

 

ارتودنسی در حاملگی

ارتودنسی دندان و حاملگی

ارتودنسی دندان و حاملگی

یکی دیگر از مسائلی که اکثر افراد درگیر آن هستند که این است که آیا می شود در دوران بارداری درمان ارتودنسی روی دندان ها انجام داد یا خیر؟

پاسخ این سوال مثبت است و ممکن است که شما را متعجب کند؛ اگر دندان هایتان نیاز به درمان ارتودنسی دارد و شما باردار هستید، ممکن است این زمان یکی از بهترین مواقعی باشد که می توانید آن را روی دندان تان انجام دهید. دلیل اینکه می گوییم بهترین زمان برای درمان ارتودنسی در زمان بارداری است این است که:

درمان ارتودنسی در این دوره راحت‌تر است. به این دلیل که درمان ارتودنسی در زمان بارداری ساده‌تر می‌شود.  از مشکلاتی که مادر در حین بارداری می‌تواند در فک‌هایش رخ دهد این است که ممکن است دندان و فک جابجا شوند. بنابراین، ارتودنسی دندان در حاملگی می‌تواند در کنار اینکه از بروز این مشکلات جلوگیری کند، مشکلات دندان های شما را هم حل کند و شما قبل از این که کودک تان شروع به حرکت کند، درمان ارتودنسی دندانتان به پایان رسیده و یکی از مراحل چالش برانگیز دوران بارداری تان را به پایان خواهید رساند.

 

نکات مهم در حین استفاده از بریس در ارتودنسی بارداری

 • از غذاهای سخت مانند چوب شور، آجیل، سیب و هویج دوری کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت مانند استیک، نان سفت و نان شیرینی اجتناب کنید .
 • از خوردن غذاها و خوراکی های قندی و چسبناک مانند تافی، آبنبات و میوه های خشک جلوگیری کنید .
 • از خوردن خوراکی هایی مانند چیپس، ذرت بو داده، تخمه و آبنبات خودداری کنید .
 • از خوردن آبنبات های سفت مانند آبنبات چوبی خودداری کنید .
 • از خوردن یخ خودداری کنید (به این دلیل که در طول بارداری برخی از زنان تورم ‌لثه را تجربه می‌کنند، ممکن است برای بی حس کردن آن قسمت که متورم شده است از جویدن یخ کمک بگیرندو بنابراین باید از این کار جلوگیری کنید به دلیل اینکه براکت های ارتودنسی شما می شکند)
 • توصیه های پزشکی در مورد مراقبت از ارتودنسی جدی بگیرید.

 

انجام دادن یا ادامه دادن درمان ارتودنسی در دوران بارداری کاملاً بی خطر است؛ اما شما باید مطمئن شوید که اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید این موضوع را به متخصص ارتودنسی خودتان اطلاع دهید. زیرا ممکن است برخی از رویکردهای مراقبت شما را تغییر دهد.

همچنین اگر باردار هستید و در نظر دارید درمان ارتودنسی را شروع کنید عاقلانه است که قبل از اینکه درمان ارتودنسی را شروع کنید، نزد پزشک متخصص زنان و زایمان خود رفته و با او مشورت کنید.

 

ویژگی های ارتودنسی دندان در حاملگی

ارتودنسی دندان و حاملگی

ارتودنسی دندان و حاملگی

 1. جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است در دوران بارداری به دندان و فک وارد شود.
 2. ایجاد یک طرح لبخند زیبا
 3. برطرف کننده مشکل بلع
 4. برططرف کننده مشکل جویدن
 5. درمان ناهنجاری ای شدید دندان
 6. بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته
 7. ساده تر شدن درمان
 8. ساده تر شدن حرکت دندان در دهان

 

با توجه به مسائلی که گفته شد، متوجه شدیم که در دوران بارداری هم می توان از درمان برخی از مشکلات دندانی استفاده کرد و ارتودنسی دندان در حاملگی کاری غیر طبیعی و غیر ممکن نخواهد بود.

بهترین مزیت ارتودنسی دندان در حاملگی این است که، دقیقاً زمانی که کودک شما نزدیک به راه رفتنش است، دوره درمان ارتودنسی دندان شما به پایان می رسد و بعد از آن فقط باید برخی از مسائل را رعایت کنید تا دندان هایتان به حالت قبل از درمان خودشان بازنگردند.