رسیدگی به زیبایی و ظاهر دندانها با عنوان ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت همیشه در بین افراد متقاضی انجام این کار مطرح است. به عبارتی دیگر هنگامی که سخن از به کارگیری متدهای زیبایی دندان می‌شود انتخاب ارتودنسی یا کامپوزیت در اولویت خدمات دندانپزشکی قرار دارد. بهترین راهکار برای تشخیص اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی بررسی و کسب اطلاعات کامل در خصوص تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی می‌باشد. افراد می‌توانند با مراجعه به متخصص ارتودنسی و یا دندان پزشک با توجه به وضعیت دندان‌هایشان از بین ارتودنسی یا کامپوزیت سازگارترین و بهترین روش درمانی را برای اصلاح و زیبایی دندان‌ها در نظر داشته باشند.

چرا کامپوزیت بجای ارتودنسی

داشتن لبخند زیبا به سه عامل مهم بستگی دارد:

 1. رنگ دندان

اگر رنگ دندان های شما مثل گذشته نیست و تیره شده اند می توانید با بلیچینگ دندان آنها را سفید کنید. اگر یکی از دندان ها نیز به دلیل ترمیم کانال ریشه بسیار تیره شده است می توانید رنگ آن را با سفید کردن داخلی تغییر دهید؛ اما اگر شرایط دندان های شما طوری است که به دلیل پوسیدگی زیاد بسیار خراب شده اند دیگر بیچینگ جواب نمی دهد و در این صورت می توانید با استفاده از کامپوزیت ونیر آن ها را ترمیم نمایید.

 1. موقعیت دندان ها

اگر موقعیت دندان ها در مورد جابجایی آن هاست و همینطور اگر فک دچار ناهنجاری است بهتر است که از ارتودنسی برای اصلاح لبخند خود استفاده نمایید. ارتودنسی یک روش درمانی غیر تهاجمی است و برای اصلاح موقعیت و ناهنجاری فک و دندان ها یک روش عالی محسوب می شود؛ اما اگر موقعیت دندان وخیم نباشد می توان از کامپوزیت بجای ارتودنسی استفاده کرد.

 1. شکل دندان

اگر دندان های شما بسیار بلند یا بسیار کوتاه باشند یا دچار شکستگی و ساییدگی شده باشند بهترین روش اصلاح استفاده از کامپوزیت بجای ارتودنسی است. با کامپوزیت ونیر به راحتی می توانید این عیوب ظاهری را برطرف نمایید. به جز این دندان نیز در کامپوزیت ونیر تراش نمی خورد. همچنین از کامپوزیت برای ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم نیز استفاده می شود. صیقل دادن تنها کاری است که برای نصب کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی زیبایی استفاده می کنند و از این رو یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود.

 

ارتودنسی یا کامپوزیت-2

ارتودنسی یا کامپوزیت

 

ارتودنسی همزمان با کامپوزیت

انجام ارتودنسی و کامپوزیت روی دندان های یک بیمار امکان پذیر است؛ اما در اغلب موارد بیمار باید برای تصحیح موقعیت دندان ها و ناهنجاری های فک ابتدا درمان با ارتودنسی را کامل کرده و سپس از کامپوزیت ونیر استفاده کرد. این امر باعث می شود که ساختار دندان ها بهتر حفظ شود. شفافیت، رنگ، انعکاس نور و به طور کلی زیبایی بی عیب و نقص لبخند شما کامپوزیت پس از اینکه ارتودنسی را کامل کردید خیره کننده است.

در این روش با کمک مواد هم رنگ دندان در مطب و تنها طی یک یا دو جلسه می توان انواع بد رنگی ها، فواصل بین دندانی، ترک های دندانی، لب پر شدن آن ها را برطرف کرد. کامپوزیت ونیر به طور کامل در مطب انجام شده و دیگر نیازی به قالب گیری نیست. دندانپزشک زیبایی یک ماده خمیری شکل را روی سطح بیرونی دندان قرار داده و آن را فرم می دهد. در انتها با تاباندن نور با طول موج مشخص ماده خمیری شکل سفت می شود و بدین ترتیب مشکلات ظاهری دندان ها رفع می شود. لایه کامپوزیت ونیر که روی دندان ها قرار می گیرد باید نازک و ظریف باشد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

آیا از کامپوزیت می توان بجای ارتودنسی استفاده کرد

طیف گسترده ای از مشکلات دندانپزشکی زیبایی با استفاده از کامپوزیت بجای ارتودنسی قابل درمان هستند:

 • دندان های آسیب دیده

اگر دندان های شما به دلیل فرسایش دچار آسیب شده اند یا شکستگی جزئی دارند می توان ازکامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی استفاده کرد. در واقع ایده آل ترین، مقرون به صرفه ترین و کم تهاجمی ترین روش کامپوزیت دندان است.

 • دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند

اگر نمی توانید دندان های تیره را با بلیچینگ تغییر رنگ داده و سفید کنید و لکه های نامطلوبی را که روی سطوح دندان ها ایجاد شده است برطرف نمایید بهتر است که از کامپوزیت ونیر بهره گیرید.

 • بستن فاصله بین دندان ها

فواصل بین دندان های جلویی یا دیاستما (Diastema) یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افراد از نظر زیبایی از آن گله مند هستند. شما به راحتی می توانید از کامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی بهره گرفته و این مشکل را برطرف نمایید.

 • طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل بسیاری در طول عمر کامپوزیت دندان موثرند از جمله بهداشت، دندان قروچه، عادات فردی، برنامه غذایی، مهارت دندانپزشک و … .

 • بهداشت دهان و دندان

یکی از مسائل ضروری برای سلامت دهان و دندان و افزایش طول عمر کامپوزیت دندان نحوه مراقبت شما است. همانند دندان های طبیعی باید مراقبت کامپوزیت ونیر است. در غیر اینصورت اطراف دندان ها دچار پوسیدگی خواهند شد و طول عمر کامپوزیت کاهش می یابد.

 • مهارت دندانپزشک

یکی دیگر از مسائل مهم که اهمیت زیادی در طول عمر کامپوزیت ونیر دارد نحوه نصب آن روی دندان است. در صورتی که دندانپزشک از مهارت کافی برخوردار نباشی و نتواند کامپوزیت ونیر را به خوبی روی دندان ها شکل دهد پیوند خوبی با مینای دندان برقرار نشده و در نتیجه خیلی زود شاهد خراب شدن کامپوزیت خواهید بود.

 • مواد غذایی

خطر آسیب دیدن کامپوزیت ونیر با غذاها و نوشیدنی های شیرین و دارای اسید بالا بوده و مشکلات متعددی در این زمینه به وجود خواهد آمد.

 • محل ترمیم دندان ها

کامپوزیت دندان های پیشین که برای اصلاح طرح لبخند انجام می شود معمولا موفق تر از دندان های خلفی هستند زیرا گاز زدن و جویدن با این دندان ها انجام شده و موجب خراب شدن کامپوزیت ونیر می شود.

مقایسه هزینه کامپوزیت ونیر و ارتودنسی

کامپوزیت ونیر معمولا ارزان تر از ارتودنسی است. البته قیمت کامپوزیت دندان به جنس مصرفی و تعداد دندان هایی که باید کامپوزیت شوند نیز بستگی دارد؛ اما قیمت لمینت نیز حدودا دو برابر قیمت کامپوزیت ونیر است. هزینه های ارتودنسی می توانند در طول کل دوره درمان به دلیل اینکه مراجعات بیمار زیاد است پخش شود و از این رو فشار مالی روی آن کاهش می یابد؛ اما در کل قیمت کامپوزیت ونیر و قیمت ارتودنسی به این بستگی دارند که میزان مشکل بیمار تا چه حد است.

اما این مزیت بزرگ را هم باید در نظر بگیرید که در انتخاب کامپوزیت بجای ارتودنسی بیمار در هر مرحله از درمان می تواند نظر دهد مثلا در مورد کوتاهی، بلندی یا گردی و تیزی ونیر دندان. همچنین به دلیل مشغله های امروزی و فرصت زمانی کم، لازم نیست که برای کامپوزیت ونیر مانند ارتودنسی مراجعات زیادی به مطب زیادی است.