یکی از مواردی که اطرافیان در هنگام برخورد با دیگران توجه می شوند، شکل و نحوه لبخند هاست. به همین جهت افراد به لبخند و دندان های خود اهمیت بسیاری می دهند و یا در صورت وجود مشکل دوست دارند که آن ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن درمان کنند. یکی از راهکارهایی که می‌تواند به بیماران کمک کند، وجود براکت هایی در ارتودنسی شش ماهه است که برای صاف کردن دندان های جلوی در کوتاه ترین زمان ممکن به کمک می آید.

این نوع درمان روی ناهنجاری های مربوط به زیبایی و نظم دهی دندان ها تمرکز دارد. در بیشتر اوقات به این نوع از ارتودنسی، ارتودنسی کوتاه مدت نیز می گویند. در حالی که بعضی از افراد می توانند از راه حل های کامل استفاده کند که لازم است بدانیم که معمولا جایگزینی برای درمان ارتودنسی است. به همین جهت برای کمک به تصمیم گیری و آگاهی در مورد درمان، ما در این مقاله برخی از معایب بریس های شش ماهه را بیان می کنیم.

 

ارتودنسی 6 ماهه

در این ارتودنسی، براکت ها دندان ها را با سیم جابجا میکنند. در ارتودنسی شش ماهه پروسه درمانی به ناهنجاری‌های دندانی و فاصله دندان ها با یکدیگر مربوط می شود. با استفاده از بریس ها و سیم های، ارتودنسی شش ماهه می تواند مشکلات بسیاری ها را رفع کند که روی زیبایی دندان ها اثرگذار است. این نوع از ارتودنسی به دلیل درمان در مدت زمان کوتاه و کاهش درد دندان ها مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می‌گیرد که البته ایمنی و بهداشت دهان و دندان کمک می کند. استفاده از ارتودنسی کوتاه مدت می تواند مشکلات بسیاری را برطرف کند و روی زیبایی افراد اثر بگذارد؛ اما بیمارانی که مشکلات حاد دندانی دارند باید از ارتودنسی های با طول دوره بسیار استفاده کنند.

 

افراد مناسب برای ارتودنسی شش ماهه

ارتودنسی شش ماهه، مناسب درمان ناهنجاری‌ها و ناهماهنگی های دندان در کوتاه مدت است. این نوع ارتودنسی مناسب کسانی است که از ناهنجاری های شدید دندان های جلو رنج می برند و باید در کوتاه مدت درمان شود. از جمله این موارد عبارت اند از:

 • فاصله بین دندان ها
 • اوربایت و اپن بایت
 • بهم ریختگی و قرارگیری دندان ها روی هم
 • عدم تقارن
 • طرح لبخند

 

ارتودنسی شش ماهه-1

ارتودنسی شش ماهه

 

مراحل درمانی ارتودنسی کوتاه مدت

در مشورت بیمار با متخصص ارتودنسی، یک معاینه کلی از تمام دندان ها انجام می شود و پس از بررسی دندان، وضعیت لثه و فک بررسی می شود. متخصص ارتودنسی پس از بررسی دندان ها به شما می گوید که آیا این ارتودنسی شش ماهه برای شما مناسب است یا خیر. پس از نصب رادیولوژی دندان انجام می شود.

 

متخصص ارتودنسی غرب تهران

بعد از بررسی دندان ها و نظر متخصص بریس ها و سیم ها روی دندان نصب می شوند. در ویزیت های جلسه بعد، بریس های شفاف و سیم های رنگ دار روی دندان فیت می شود. دندانپزشک برای نصب بریس به دندان ها از چسب های مخصوص استفاده می کند و سطح میانی دندان ها جلو، گرفته می‌شود. پلاکت ها به صورت دقیق فابریک شده و به صورت سفارشی در دندانپزشکی تهیه می شود تا در محل مناسب دندان ها قرار گیرد.

پس از چسب بریس ها به دندان، متخصص ارتودنسی یکسری سفارشات روی دندان ها انجام می دهد و آن ها را نگه می دارد. تا اطمینان حاصل کند که از چسبیدن بریس ها خبری نیست. پس از اولین جلسه باید هر چهار الی پنج هفته یکبار به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. بعد از هر جلسه ویزیت، حداقل نیم ساعت تا چهل دقیقه زمان می برد. پس از درمان کامل دندان ها، متخصص ارتودنسی بریس ها را از دهان بیمار خارج می کند.

 

پروسه درمانی

پروسه درمانی ارتودنسی متوسط شش ماه است؛ اما در بعضی موارد تا نه ماه به طول می‌انجامد. متخصص ارتودنسی با توجه به میزان ناهنجاری دندان ها و عفونت و تورم لثه با قرار گیری فک ها مشخص می کند که به چه زمانی برای درمان ارتودنسی نیازمند است.

 

مزایای ارتودنسی شش ماهه

بزرگ ترین مزیت این نوع ارتودنسی، این است که درمان در حدود شش ماه به طول انجامد. درمان کامل ارتودنسی که تمام دندان ها صاف و منظم شود، حدود دوازده تا هجده ماه به طول می‌انجامد. درمان شش ماهه درمان سریع ترین نیست، بلکه به این دلیل طی دروه شش ماهه انجام می شود که فقط دندان های جلو را منظم می کند و تغییری روی سایر بریس های دندان انجام نمی دهد.

 • بریس های گسسته

درمان بریس های شش ماهه دارای براکت های شفاف و سیم های رنگ دندان به طوری است که غیر قابل مشاهده با دندان های شما است. ارتودنسی شش ماهه در بین بیماران طرفدران بسیاری دارد و می‌تواند در کوتاه مدت، درمان جامع تری استفاده شود.

 • قیمت ارتودنسی شش ماهه

سرعت بریس های شش ماه عموما در قیمت ارتودنسی اثرگذار است و در اغلب موارد هزینه کمتری نسبت به درمان ارتودنسی کامل پرداخته می شود. هزینه ارتودنسی بریس ها می تواند در دوره درمان یا حتی تجربه دندانپزشک اثرگذار باشد.

 • فرآیند درمان

متخصص ارتودنسی پس از معاینه، گرفتن اشعه ایکس و برآورد ظاهر در فرایند درمان ارتودنسی آغاز می شود. در این زمان بریس های سفارشی را آماده می‌کنند، بریس ها بر روی سینی های باندینگ قرار می‌گیرد و کار قرار گیری ها روی دندان آسان می شود و از همین جهت هزینه ارتودنسی شما پایین می آید و سرعت درمان افزایش پیدا می‌کند. پس از نصب بریس ها، باید به متخصص خود مراجعه کنید تا از روند درمان اطلاعات حاصل شود و در صورت نیاز بریس ها را سفت کند. در زمان پایان درمان ارتودنسی، باید از ریتینر ها استفاده شود که در ارتودنسی معمولی هم از آن کمک گرفته می شود. شما می توانید از نگهدارنده های متحرک یا از نوع ارتودنسی استفاده کنید که به پشت دندان هایتان می چسبد و ظاهر دندان های تان را به هم نمی‌ ریزد.

 

مقایسه براکت شش ماهه با اینویزیلاین

اما براکت های شش ماه تنها جایگزینی برای استفاده از ارتودنسی معمولی نیست و شما می توانید از این نوع اینویزیلاین استفاده کنید؛ اما تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارد که عبارتند از:

 • بریس های شش ماه به دندان ها متصل می شود و در حالی که این نوع اینویزیلاین نیاز به همکاری بیمار دارد.
 • بریس های شش ماه بر روی دندان‌ها قابل مشاهده است. تمام دندان‌های شما را اصلاح می‌کند.
 • بریس های شش ماه دارای زمان درمانی کوتاه تری از اینویزیلاین و هزینه هستند.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی نامرئی

معایب

 • آسیب به دندان ها

از آنجایی که دندان های جلو توسط بریس‌های شش ماه درمان می شود، شیوه قرارگیری دندان ها تغییری نمی‌کند. در بعضی مواقع احتمال دارد دندان ها پس از درمان بدتر شود و نیاز به درمان تمام دندان ها باشد که موجب می شود هماهنگی و عملکرد دندان‌ها بهبود پیدا کند.

 • انتظارات بیمار

یکی از اصلی ترین معایب بریس های شش ماه این است که در بعضی مواقع بیماران از محدودیت ها و معایب بریس آگاهی ندارند و توقعات آن ها از حد معمول بیشتر است. در این موارد تنها گزینه این است که مجدد به درمان دندان های خود بپردازد که می تواند هزینه و وقت آن ها را دو برابر کند. به همین علت پیش از انتخاب این نوع از ارتودنسی حتما با دیگر افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را در درمان دندان های خود داشته باشید و بعد از انتخاب خود پشیمان نشوید.