آیا دوست دارید تا مراحل ارتودنسی دندان ثابت را بشناسید؟ با ما همراه باشید.

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

ارتودنسی روشی برای از بین بردن ناهنجاری ها و اختلالات دندانی است. طول دوره ی درمان بسته به نوع مشکل و شدت آن بین 6 ماه تا 4 سال متغیر است. این روش دارای چند مرحله ی اصلی و اساسی می باشد که تعداد آن ها متناسب با هدف درمان متفاوت است. به عبارت دیگر نوع مراحل درمان به خواسته مراجعین بستگی دارد.

برخی مراجعین فقط برای زیبایی ارتودنسی می کنند. اما برخی دیگر برای برطرف کردن ناهنجاری ها و سلامت دندان های خود این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال مراحل درمان فردی که دندان های روی هم رفته دارد با فردی که دچار مال اکلوژن شدید است یکسان نخواهد بود.

مراحل ارتودنسی

مراحل اولیه ارتودنسی به هدف شما از درمان بستگی نداشته و تقریباً یکسان هستند. لازم به ذکر است که با افزایش تعداد مراحل هزینه ارتودنسی بیشتر خواهد شد.

  1. معاینه و مشاوره اولیه

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

در اولین جلسه معاینه اولیه صورت گرفته و متخصص ارتودنسی توضیحاتی کلی در مورد نوع درمان، هزینه، مدت زمان و … می دهد. بیمار و پزشک در مورد مزایا و معایب روش انتخابی بحث و گفتگو کرده و انتخاب نهایی با توجه به توضیحات داده شده بر عهده ی بیمار گذاشته می شود.

  1. تصویربرداری و گرفتن عکس

پس از اینکه بیمار طبق توضیحات ارائه شده روش درمانی را پذیرفت باید به منظور دریافت طرح درمانی دقیق از دندان هایش عکس بگیرد. متخصص توسط عکس های OPG موقعیت دندان ها و نحوه ی قرارگیری ریشه ی آن ها را مورد بررسی قرار می دهد.

طبق تشخیص متخصص باید یکی از این مراحل طی شود: عکس رادیولوژی و عکس رنگی.

عکس رادیولوژی همان OPG است که موقعیت دقیق ریشه دندان ها و سلامت کلی آن ها را مشخص می نماید. بنابراین متخصص می تواند با این عکس سلامت کلی دندان ها را ارزیابی کند.

وضعیت بافت نرم و سخت دهان و شاخص زیبایی صورت در شروع درمان با استفاده از عکس رنگی ارزیابی می شود. در این مرحله روند دقیق درمان به بیمار توضیح داده خواهد شد.

  1. قالب گیری

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

قالب گیری به منظور ثبت دقیق وضعیت دندان ها انجام می شود.

  1. معاینه دقیق

ارتودنتیست قبل از شروع درمان باید از سلامت فک و ساختارهای دهان و دندان بیمار مطمئن شود. همچنین باید از سلامت لثه ها اطمینان حاصل نموده و در صورت تشخیص بیماری لثه بیمار را به پریودنتیست ارجاع دهد.

  1. پر کردن پوسیدگی و جرم گیری دندان ها

پس از اطمینان از سالم بودن ساختارهای دهان و دندان تمامی پوسیدگی های عمیق و سطحی دندان ها نیز باید درمان شوند. زیرا در طول درمان نمی توان هیچ کاری بر روی دندان ها انجام داده و ارتودنسی با موفقیت تمام نخواهد شد. پس از پر کردن کامل تمامی پوسیدگی ها جرمگیری انجام خواهد شد.

  1. تشخیص نوع ارتودنسی

پس از اتمام مراحل ذکر شده متخصص نوع ارتودنسی مناسب برای بیمار را تشخیص داده و به او اعلام می کند.

  1. نصب براکت ها

در صورتیکه بیمار تمایل به استفاده از ارتودنسی نامرئی داشته باشد پس از عکسبرداری می تواند ارتودنسی را به مدت 20 الی 30 دقیقه در مطب انجام دهد. در صورت انتخاب ارتودنسی فلزی اتصال براکت ها حدود دو ساعت زمان خواهد برد. در صورتیکه نوع متحرک مورد استفاده باشد باید پلاک ساخته شود.

  1. تنظیم جلسات معاینه

پس از اتمام کار برنامه زمان بندی مشخصی برای جلسات معاینه به بیمار داده می شود. تنظیم حرکات دندان ها و روند پیشرفت درمان در این جلسات مورد بررسی قرار خواهند گرفت. نیروی وارده به دندان ها در هر جلسه مجدداً تنظیم خواهد شد.

مراحل انجام ارتودنسی ثابت

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

مراحل ارتودنسی دندان ثابت

ارتودنسی ثابت طرفداران بیشتری دارد، زیرا کارایی بیشتری داشته و محدودیت سنی ندارد. علاوه بر این هیچ آسیبی به دندان ها و ریشه ی آن ها وارد نخواهد کرد. ممکن است وجود براکت ها در ابتدا رعایت بهداشت دهان و دندان را برای بیمار کمی سخت کند اما پس از برداشتن آن ها انجام این کار بسیار آسان خواهد بود. همچنین هزینه این نوع ارتودنسی نسبت به سایر روش ها کمتر است در نتیجه بیشتر مراجعین این روش را ترجیح می دهند.

مراحل انجام ارتودنسی ثابت به شرح زیر است:

1- پولیش

قبل از نصب براکت ها دندان ها پولیش زده شده و کاملاً خشک می شوند سپس ماده سمنت یا اسید مخصوصی به منظور آماده سازی شرایط برای نصب براکت ها روی سطح دندان ها مالیده می شود. در برخی موارد از کامپوزیت نوری برای چسباندن براکت ها استفاده می شود بنابراین به نور پلاسما با شدت بالا نیاز است. این نور به منظور چسباندن براکت ها روی آن ها تابانده می شود.

 

2- سیم

پس از چسباندن براکت ها به منظور ایجاد اتصال بین آن ها سیم مخصوص قوس داری از تمامی براکت ها عبور داده می شود. این سیم هم براکت ها را به هم متصل می کند و هم به دندان ها فشار وارد خواهد کرد تا در جهت مورد نظر حرکت کنند. برای اعمال فشار بیشتر کش هایی کوچک روی براکت ها نصب می شوند.

3- تنظیم سیم و براکت

مهمترین قسمت در درمان ارتودنسی تنظیم سیم و براکت ها است. برای انجام این کار بیمار باید ماهی یکبار به متخصص مراجعه نموده و کش ها را تعویض نماید. همچنین در این جلسات براکت ها و سیم اتصال دهنده ی آن ها مجدداً تنظیم خواهند شد. این تنظیم مجدد و تعویض کش ها همراه با درد است زیرا فشار اعمال شده بر روی دندان ها در هر جلسه بیشتر می شود. این مرحله دردناک است اما نتیجه کار به گونه ای خواهد بود که تمامی دردها فراموش می شوند.

4- برداشت براکت

پس از اتمام طول دوره ی درمان براکت ها برداشته می شوند. این مدت بسته به شدت ناهنجاری ها بین 6 ماه تا 4 سال متغیر است.

5- ریتینر

استفاده از ریتینر یا نگهدارنده آخرین مرحله است. متخصص برای نگه داشتن دندان ها در حالت ایده آل به بیمار توصیه می کند که تا مدتی از پلاک استفاده نماید تا دندان ها به حالت قبل برنگردند. این پلاک ها معمولاً شفاف بوده و متحرک هستند به این صورت که بیمار در هنگام غذا خوردن پلاک را درآورده و پس از اتمام غذا، کشیدن نخ دندان و زدن مسواک مجدد آن را سرجای خود قرار می دهد.