ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب میده ؟ این سوالیه که به وفور پرسیده میشه. علم ارتودنسی میگه تو هر سنی میشه ارتودنسی کرد. یعنی در هر سنی باشی می توانی از این درمان بهره مند بشی. کلاً همه افراد باید تو بچگی معاینه بشن. یعنی قبل از اینکه به سن 7 سالگی برسن بهترین سن برای رفتن پیش متخصص ارتودنسیه. کسانی که مشکلات ارتودنسی دارن تو هر سنی می تونن از این درمان استفاده کنن.

ایده آل ترین وقت برای انجام ارتودنسی سن 14 – 10 سالگیه. در این سن بچه هنوز تو سن رشده و واسه همین هم درمان آسون تره و زودتر مشکلات رفع می شن. انجام ارتودنسی در سن پایین مزایا و فواید زیادی داره. یکی از این مزایا اینه که تو سن پایین می تونی مشکلات رو بدون انجام جراحی رفع کنی. هر چه سن بالاتر بره نیاز به جراحی هم بیشتر میشه. در اینجا می خوایم جواب این سوال که ارتودنسی دندون تا چه سنی جواب میده رو ییدا کنیم. پس با ما همراه شین.

 

زمان مناسب ارتودنسی دندان کی هست؟

ارتودنسی تنها واسه بچه ها کاربرد نداره. بزرگسالان هم می تونن از این درمان برای رفع مشکلات شون بهره ببرن. مشکلات خفیف تا مشکلات شدید با استفاده از این درمان قابل حله. با این درمان میشه لبخند رو زیبا کرد.

ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب میده

ارتودنسی مناسب چیه؟

این متخصص ارتودنسیه که نوع درمان رو مشخص می کنه. اما این روزا ارتودنسی هایی زیادی وجود دارن که میشه ازشون استفاده کرد. ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی ثابت از روش های ارتودنسی هستن. افراد زیادی بخاطر شغل شون و وجهه اجتماعی که دارن دوست ندارن از دستگاه های ارتودنسی استفاده کنن که در دهن جلب توجه می کنه. برعکس ترجیح میدن از ارتودنسی های غیرقابل دیدن استفاده کنن. به این ارتودنسیا ارتودنسی نامرئی یا مخفی گفته میشه.

اینقدر ارتودنسی پیشرفت کرده که دستگاه هایی رو به وجود آورده که در دهان دیده نمیشن. ارتودنسی سرامیکی، لینگوال، نامرئی و الاینر از ارتودنسی هایی هستن که از روش های دیگه کمتر جلب توجه کرده و با استقبال زیادی روبرو شدن.

در سن بلوغ استخوان ها راحت تر با ابزارهای ارتودنسی حرکت می کنن. اگر فرد در حال رشد باشه میشه با دستگاه ارتودنسی جهت رشد استخوان فک و صورت را تغییر داد و اونا رو به سمت محل مناسب سوق داد. واسه همین هم بیشتر ناهنجاری های مربوط به فک رو در سن بلوغ رفع می کنن. هر چه سن بالاتر میره شانس درمان ناهنجاریای فک کم میشه و در عوض میشه در سن بالا با ارتودنسی دندونا رو مرتب کرد. واسه همین هم میگن که تا وقتی دندون در دهن هست میشه با ارتودنسی اونا رو صاف کرد.

 

انواع ارتودنسی دندان پرکاربرد در همه سنین

ارتودنسی های زیادی وجود دارن که میشه ازشون واسه رفع مشکلات استفاده کرد. در اینجا میخوایم چند تا روش که خیلی پرکاربردن و تو سنین مختلف میشه از اونا استفاده کرد رو بهتون معرفی کنیم.

 

  • ارتودنسی ثابت

این ارتودنسی که بیشتر برای مشکلات شدید و پیچیده کاربرد داره میشه ازش استفاده کرد. این روش هم برای کودکان و هم بزرگسالان پرکاربرد و قابل استفاده هستش. اما آدمای بزرگسال بخاطر براکت های فلزیش و جلب توجه زیادش خیلی دوست ندارن از این ارتودنسی استفاده کنن.

 

  • ارتودنسی متحرک

این ارتودنسی متحرک یه ارتودنسی هست که واسه مشکلات خفیف و جزئی کاربرد داره. کسانی که ناهنجاری های زیادی دارن نمی تونن از این روش استفاده کنن. چون مشکلاتشون با این ارتودنسی قابل رفع شدن نیست. تو این ارتودنسی دستگاه و ابزارها قابل جابه جایی هستن. این وسایل به دندونا وصل نشدن. موقع غذا خوردن و وقت مسواک زدن باید از دهن خارج بشن و بعد از صرف غذا و تمیز کردن دهن باید دوباره سرجاشون قرار بگیرن. این دستگاه های ارتودنسی هم چون به صورت طلق های نشکن هستن زیاد جلب توجه نمی کنن و ظاهر زیبایی دارن.

 

  • ارتودنسی سرامیکی

این ارتودنسی هم مثل ارتودنسی ثابت هستش . با این تفاوت که براکت ها دیگه فلزی نیستن بلکه از سرامیک ساخته شدن. چون این وسایل خیلی ظریف هستن احتمال شکسته شدنشون خیلی زیاده. واسه همین برای اینکه آسیب نبینن باید خیلی مراقبشون بود.

 

  • ارتودنسی دیمون

این ارتودنسی یه سیستم چفت و بست داره که خودش تنظیم میشه و سیم به براکت وصل میشه. یعنی براکت ها می تونن باز و بسته شن این روش از روش های جدید ارتودنسی به حساب میاد. هزینه ش هم نسبت به بقیه خیلی بیشتره. این روش هم بیشتر واسه بزرگسالان مناسب هستش تا بچه ها.

 

  • ارتودنسی لینگوال

این ارتودنسی هم جزء ارتودنسی های ثابته. دستگاه ارتودنسی به دندونا چسبونده میشه. براکت ها با کمک سیم ارتودنسی به هم وصل میشن. سیم ارتودنسی به دندونا فشار میاره و اونا رو به طرف محل درست انتقال میده. این روش بر خلاف ارتودنسی ثابت که رو سطح جلو دندونا نصب میشه، پشت دندوناس. واسه همین هم کسی اصلاً نمی تونه اونا رو ببینه. این روش تقریباً روش سختیه. خیلی از متخصصان ارتودنسی از انجامش طفره میرن؛ چون احتیاج به مهارت و تجربه زیادی داره.

ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب میده

فواید ارتودنسی زود هنگام

همانطور که گفتیم هر چه درمان زودتر انجام بشه بهتره. مشکلات زودتر رفع میشن. هزینه ش هم کمتره. در اینجا چند تا از فواید درمان زودهنگام بیان میشه.

  • مشکلات زودتر تشخیص داده میشن.
  • براکت ها راحت تر می تونن دندونا رو حرکت بدن.
  • مدت زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی کمتر میشه.
  • درمان های طولانی مدت تشخیص داده میشن.

 

چه شرایطی برای ارتودنسی در بزرگسالی

در بزرگسالی هم میشه دندونا رو صاف و مرتب کرد اما درمان طولانی تره. وقتی کسی مشکلات دهن و دندونش رو درمان میکنه دهن و صورتش زیباتر میشه. همین طور اعتماد به نفسش هم بالاتر میره. کلاً تو بزرگسالان دو تا درمان وجود داره. ارتودنسی با جراحی و ارتودنسی بدون جراحی.

آدمای زیادی هستن که تو سن بزرگسالی تصمیم می گیرن ارتودنسی کنن. به این افراد باید بگی سن رشد فک و دندون تموم شده. هر کاری رو نمیشه تو این سن انجام داد. اما اگر بخواین دندوناتونو ردیف کنین میشه. شرطش هم اینه که لثه سالمی داشته باشین. اما هیچ تغییری نمیشه تو فک اعمال کنین. واسه همین هم توصیه میشه اگه کسی مشکلی داره نذاره واسه سالهای بعد زندگی. همون اوایل جوونی بهتره مشکلاتشو رفع کنه.

 

 

بیشتر بخوانید: