ارتودنسی دندان رایگان یکی از تمایلات اغلب افراد برای انجام درمان ناهنجاری های دهان و دندان است. وقتی صحبت از ارتودنسی می شود، تداعی کننده هزینه هنگفت در ذهن افراد خواهد بود. ارتودنسی یکی از خدمات دندانپزشکی است که به علت طول دوره درمان طولانی همواره از هزینه بالایی برخوردار بوده و علاوه بر صرف وقت نیازمند صرف هزینه بالایی نیز هست.

هنگامی که سخن از ارتودنسی رایگان به میان می آید، منظور مشاوره رایگان این درمان است. در واقع هیچ جایی وجود ندارد که خدمات ارتودنسی را رایگان انجام دهد. در طی جلسه مشاوره، در باره نحوه روند درمان و مدت زمان آن با بیمار گفت و گو می شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص ارتودنسی دندان رایگان به بحث و تبادل نظر بپردازیم.

 

ارتودنسی دندان رایگان چیست؟

وقتی فرد برای درمان ارتودنسی اقدام می کند، در طی اولین جلسه دهان و دندان معاینه می شود. در این جلسه شرایط فک و دندان بررسی شده و مشاوره صورت می گیرد. این جلسه به طور معمول رایگان انجام می شود. همانطور که گفته شد منظور از ارتودنسی رایگان، مشاوره رایگان است. در جلسه مشاوره رایگان متخصص ارتودنسی توضیحات کاملی در خصوص درمان ارتودنسی ارائه کرده و نحوه درمان را توضیح می دهد.

اگر درمان نیازمند کشیدن دندان باشد، لزوم آن را به بیمار گوشزد می کند. سپس در خصوص هزینه و نحوه پرداخت آن صحبت می شود. در اکثر موارد، همه هزینه ارتودنسی از بیمار در طی یک جلسه گرفته نمی شود. بطور معمول مبلغی به عنوان پیش پرداخت دریافت شده و مابقی به صورت اقساط در طی جلسات مراجعه دریافت می شود. این نوع پرداخت بستگی به توافق ارتودنتیست و بیمار دارد.

ارتودنسی دندان رایگان

آیا ارتودنسی دندان رایگان همان خدمات بیمه تکمیلی است؟

برخی از افراد در پی آنند که با استفاده از خدمات بیمه تکمیلی هزینه ای بابت ارتودنسی نپرداخته و آن را رایگان انجام دهند. اما لازم است بدانند که بعضی اوقات بیمه تکمیلی هیچ هزینه ای بابت خدمات دندانپزشکی به بیمار ارائه نمی دهد. در ضمن اگر هم هزینه ای توسط بیمه به فرد متقاضی پرداخت شود آنقدر این مبلغ جزئی و ناچیز است که دردی را دوا نمی کند.

بنابراین توصیه می شود در پی ارتودنسی رایگان نباشید. یکی از راهکارهای مطلوب بجای ارتودنسی دندان رایگان استفاده از شرایط پرداخت آسان تر است. یکی از دلایلی که بیمه هیچ هزینه ای بابت ارتودنسی تقبل نمی کند اینست که ارتودنسی به عنوان یک درمان زیبایی قلمداد شده و از اینرو زیر بار آن نمی روند.

از آن جایی که وجود ناهنجاری در دهان و دندان عوارض ناگواری به دنبال دارد و موجب مشکلات وخیم تر می شود ارتودنسی یک درمان سلامتی است. وقتی دندان ها فشرده و رویهم قرار گرفته باشند، این موضوع سبب آسیب به بافت لثه و پوسیدگی دندان می شود. از طرفی وقتی دندان ها درست روی هم قرار نگیرند، جویدن و خوردن غذا با مشکل مواجه شده و فرد به تدریج به مشکلات گوارشی دچار می شود.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

هزینه کشیدن دندان و ترمیم پوسیدگی دندان در ارتودنسی

در جلسه اول دهان و دندان تحت معاینه قرار گرفته و از لحاظ پوسیدگی بررسی می شوند. اگر لازم به ترمیم باشد، این کار پیش از شروع درمان ارتودنسی انجام می شود. هزینه ترمیم دندان ها و همچنین کشیدن دندان از جمله هزینه هایی است که مجزا از ارتودنسی بوده و به گونه ای جدا با بیمار حساب می شود.

 

لزوم مشاوره ارتودنسی در بیماران

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینست که تمام افراد پیش از انجام ارتودنسی لازم است مشاوره ارتودنسی شوند. خواه فرد کودک یا نوجوان باشد و خواه یک فرد بزرگسال. برای اینکه وضعیت فک و دندان فرد بررسی شود، لازم است در ابتدا دهان و دندان بیمار به طور دقیق بررسی شود، بدین ترتیب از رادیوگرافی استفاده می شود.

 

سوالات رایج در جلسه مشاوره ارتودنسی دندان رایگان

در جلسه مشاوره ارتودنسی دندان رایگان که پیش از درمان انجام می شود معمولاً سوالاتی در خصوص ارتودنسی از متخصص مطرح می شود. سوالاتی از این قبیل:

  • چه روش هایی برای انجام ارتودنسی دندان وجود دارد؟
  • کدام روش از سایر روش ها بهتر است؟
  • هر یک از روش ها چه مزایا و چه معایبی دارند؟
  • با استفاده از کدام روش می توان به نتیجه بهتری دست یافت؟
  • طول دوره درمان چقدر است؟
  • هزینه ارتودنسی با توجه به چه مواردی تعیین می شود؟
  • شرایط پرداخت هزینه به چه صورت است؟

ارتودنسی دندان رایگان

خدمات ارتودنسی رایگان در بزرگسالان

در همه سنین می توان برای رفع مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان از ارتودنسی استفاده کرد. در دوران بزرگسالی هیچ منعی برای استفاده از این روش درمان وجود ندارد. در واقع می توان گفت ارتودنسی درمانی است که همه افراد در هر سنی می توانند از آن بهره برده و اقدام به انجام آن کنند. اما زمان مناسب برای انجام آن دوره کودکی است.

در این دوران استخوان های فک به طور کامل رشد نکرده و با استفاده از روش های مناسب می توان مشکلات را رفع کرد. در زمان کودکی هنگام که همه دندان های دائمی کودک در آمده اند، بهترین زمان برای ارتودنسی است. اگر ناهنجاری کودک در این سن مشخص شده و نسبت به درمان اقدام شود، وضعیت کنترل خواهد شد. ارتودنسی در دوران بزرگسالی محدودیت هایی با خود به همراه دارد. در این زمان فک کاملاً رشد کرده و دیگر هیچ متخصصی با ارتودنسی نخواهد توانست در آن تغییر ایجاد کند. اما در هر سنی می توان دندان ها را مرتب کرد. صاف و مرتب کردن دندان ها وابسته به سلامت لثه و دندان است. در صورت داشتن بیماری های زمینه ای لازم است متخصص ارتودنسی در جریان آن قرار بگیرد.

نکته مهم در خصوص ارتودنسی دندان رایگان اینست که تنها برخی از مطب ها و کلینیک ها هستند که مشاوره ارتودنسی دندان رایگان را انجام می دهند. بیشتر مطب و کلینک ها برای مشاوره و ویزیت جلسه اول نیز هزینه دریافت می کنند.

 

ارائه اطلاعات لازم در مشاوره ارتودنسی دندان رایگان

در طی جلسه مشاوره اطلاعات مهمی در خصوص ابزار و تجهیزات ارتودنسی در اختیار بیمار قرار می گیرد. در این جلسه در مورد براکت های فلزی و هزینه آن ها با بیمار صحبت می شود. اگر فرد تمایلی به استفاده از آن ها نداشته باشد، روش های جایگزین معرفی شده و در خصوص آن ها اطلاعاتی به بیمار داده می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: