ارتودنسی پیشرفته از جمله ارتودنسی هایی است که در آن از تجهیزات مدرن و شیوه های به روز استفاده می شود. تکنولوژی دندانپزشکی و ارتودنسی امروزه تفاوت چشمگیری با دهه های پیش دارد. متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان همواره در حال استفاده از دانش نوین و دستگاه های مدرن هستند. تکنولوژی همچنان در حال رشد و پیشرفت سریع بوده و به سرعت روش های درمان با کارآیی بالا و اثربخش را به بیماران ارائه می کند.

 

ارتودنسی پیشرفته چیست؟

بیشتر مردم به دنبال داشتن دندان های سالم و لبخندی جذاب هستند. اما همه افراد چنین شانسی ندارند. کسانی که هم دندان سالم داشته و هم از سلامت کامل لثه ها برخوردار هستند نیازی به استفاده از این دانش را ندارند.. با استفاده از این عوامل می توان لبخند زیبا و چهره زیبایی خلق کرد. افرادی وجود دارند که علاوه بر داشتن لثه های سالم دندان های کج و نامرتب داشته و از این بابت احساس نارضایتمندی دارند. در حال حاضر با پیشرفت علم دندانپزشکی و ارتودنسی می توان دندان های کج و ناصاف را مرتب کرده و هر گونه اختلالات مربوط به بایت اعم از اوربایت، اپن بایت، کراس بایت و آندربایت را به صورت پیشرفته و مدرن درمان کرد.

در گذشته نصب دستگاه ارتودنسی روی دندان می توانست سبب حرکت دندان ها شود. قرارگیری براکت ها، سیم ارتودنسی و کش های ارتودنسی علاوه بر حرکت دندان و هدایت آن ها به سمت موقعیت جدید، می توانست به ریشه دندان نیز آسیب رسان باشد. اما امروزه با استفاده از ارتودنسی پیشرفته این امکان به حداقل و در برخی از موارد حتی به صفر رسیده است.

ارتودنسی پیشرفته

مشخصه های ارتودنسی پیشرفته

همانطور که گفته شد، در ارتودنسی نیروی وارده به دندان سبب حرکت آن ها و انتقال به جایگاه مناسب می شود. ارتودنسی پیشرفته که امروزه کاربرد زیادی دارد دارای مشخصه هایی است:

  • در حال حاضر روش های جدید ارتودنسی با ارائه تجهیزات مدرن نیروهایی که به دندان وارد می آید را محاسبه می کند. در نتیجه از وارد آمدن فشار زیاد به ریشه دندان ها پیشگیری شده و هیچ گونه آسیبی به دندان وارد نمی شود.
  • در ارتودنسی پیشرفته تجهیزات و وسایل ارتودنسی به گونه ای طراحی شده اند که بسیار کمتر جلب توجه کرده و یا اصلاً قابل مشاهده نیستند. این امر سبب زیبایی بیشتر دهان و دندان شده و درمان صورت می گیرد. ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی نیز از ارتودنسی های پیشرفته است که دستگاه ارتودنسی در پشت دندان ها نصب شده و قابلیت دید آن ها بسیار اندک است.
  • در گذشته در هنگام فشردگی و شلوغی دندان ها از کشیدن دندان استفاده می شد اما در ارتودنسی پیشرفته با درمان به موقع می توان فضای مناسب و لازم برای مرتب شدن دندان ها را با وسیع تر کردن فک فراهم کرد بدون آن که نیازی به کشیدن دندان وجود داشته باشد.

در ارتودنسی پیشرفته از روش ها و تجهیزات نوین و پیشرفته در زیباسازی دهان و دندان استفاده می شود. برخی از روش های جدید و پیشرفته از این قرارند:

 

  • ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از روش های جدید ارتودنسی پیشرفته است که در آن مدت زمان درمان تا حد قابل ملاحظه ای کاهش و میزان سرعت درمان افزایش یافته است. در این روش از براکت های مخصوص برای حرکت دندان ها استفاده شده است. این براکت ها یا فلزی هستند یا شفاف. براکت ها دریچه و خودبست داشته و کار باز و بسته شدن آن ها به صورت خودکار انجام می شود.

این نوع ارتودنسی اصطکاک کمتری میان دندان ها ایجاد کرده و آن ها را سریع تر حرکت می دهد؛ به همین دلیل لازم نیست در فواصل کوتاه به مطب مراحعه کرد. ظاهر این براکت ها در مقایسه با براکت های سنتی و معمولی بسیار زیباتر بوده و جزء بریس های نامرئی می توانند شمرده شوند. سیستم عملکرد این ارتودنسی به گونه ای است که با استفاده از آن فرد درد زیادی را تجربه نخواهد کرد.

 

  • ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یکی از روش های درمان است که دستگاه ارتودنسی به دندان چسبانده نشده و متناسب با اندازه دهان افراد طراحی شده است. با استفاده از این دستگاه ارتودنسی می توان هم فک و هم دندان ها را درمان کرد.

ارتودنسی پیشرفته

  • ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی که از جمله ارتودنسی های پیشرفته است از طلق یا پلاک شفاف به جای سیم و براکت استفاده می کند. کسانی مایل به استفاده از این ارتودنسی هستند که تمایلی به دیده شدن دستگاه ارتودنسی در دهان خود ندارند. بزرگسالان و افراد دارای موقعیت های شغلی خاص متقاضی استفاده از این روش درمان هستند.

در این روش، با استفاده از پلاک های شفاف می توان حرکت تدریجی به دندان ها وارد کرد و آن ها را به سمت وضعیت درست هدایت نمود. این ارتودنسی در حال حاضر توانسته است جایگاه بالایی را در میان سایر ارتودنسی ها به خود اختصاص دهد.

یکی از امکانات این ارتودنسی اینست که می توان در هنگام غذا خوردن آن را از دهان خارج کرد. در هنگام تمیز کردن هم این گونه وسایل هیچ گونه دردسری را برای بیمار به وجود نمی آورد. برای کسب نتیجه مطلوب و ایده آل این دستگاه باید 22 – 20 ساعت روی دندان ها گذاشته شود.

 

  • ارتودنسی لینگوال

یکی از روش های جدید ارتودنسی استفاده از روش لینگوال است. در این روش دستگاه ارتودنسی به جای قرارگیری در سطج جلوی دندان، به پشت آن ها وصل شده و به کار درمان دندان ها می پردازد. اجزاء ارتودنسی در این ارتودنسی پیشرفته همانند ارتودنسی معمولی است و به دنبال هدف مرتب کردن دندان ها و رفع ناهنجاری هاست.

 

ارتودنسی پیشرفته برای آسان تر شدن درمان و زیبایی دندان ها به وجود آمده است. در هنگام مراجعه بیمار به مطب دندانپزشکی و انجام معاینه بهترین روش درمان انتخاب می شود. نوع ارتودنسی بر طبق شرایط و نیاز فرد، موقعیت دندان ها و … به وسیله متخصص ارتودنسی تعیین می شود. با استفاده از ارتودنسی پیشرفته می توان طول دوره درمان را کاهش داد. استفاده از ارتودنسی پیشرفته نقش شگرفی در روش هایی زیبایی و ترمیمی دندان دارد. ارتودنسی پیشرفته در مقایسه با سایر روش ها، علاوه بر بهبود وضعیت فرد نیازمند صرف هزینه بیشتری است.

 

 

بیشتر بخوانید: