ارتودنسی دندان چند مرحله دارد؟ این سوالی است که به دنبال پیدا کردن جواب های آن هستیم اگر تا آخر مقاله زیر را بخوانید خواهید دانست که ارتودنسی دندان چند مرحله دارد و حتی شاید بقیه سوالاتی که در این زمینه دارید برطرف شود پس تا آخر با ما همراه باشید تا بدانید که ارتودنسی دندان چند مرحله دارد. باوجوداین نیازها، نتایج به‌دست‌آمده از مطالعات نشان داده است که اصلاح دندان بزرگ‌سالان با استفاده از بریس در مقایسه با کودکان و نوجوانان به همان اندازه موفقیت‌آمیز بوده است. میزان موفقیت بالا در بزرگ‌سالان در هنگام ارتودنسی ناشی از این واقعیت است که بزرگ‌سالان تمایل بیشتری به رعایت توصیه‌ها و دستورات دندان‌پزشکان، متخصص ارتودنسی و سایر متخصصان پزشکی دارند. به‌طورکلی بزرگ‌سالانی که به دنبال استفاده از بریس برای صاف کردن دندانه‌ای خود هستند دارای بهداشت دهان و دندان سازگارتر از کسانی هستند که برای دهان و دندان‌ها سالم ارزش قائل نیستند.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد

چرا برخی از بزرگسالان برای استفاده از بریس ها صرف‌نظر می‌کنند

متأسفانه، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث ترغیب بزرگسالان برای استفاده نکردن از بریس ارتودنسی ها شود. درحالی‌که برخی از آن‌ها تصورات غلط و عدم درک صحیح هستند، افرادی نیز وجود دارند که به دلایل اجتماعی و شخصی خود استفاده نکردن از بریس ها را انتخاب می‌کنند. بااین‌حال، پیشرفت‌ها و فن‌آوری‌های جدید در ارتودنسی تأثیر موضوعات زیر را کاهش داده است.

ناراحتی‌های جسمی و اجتماعی

با توجه به اینکه بیشتر بریس ها در کودکان یا نوجوانان دیده می‌شوند، بزرگسالان برای استفاده از بریس های دندان ناراحت می‌شوند. ترس از قضاوت یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بزرگسالان برای استفاده از بریس اصلاح دندانه‌ای خود اجتناب می‌کنند. بااین‌حال، تحولاتی رخ‌داده است که باعث بهبود طراحی بریس ها شده و باعث جذابیت و دیده نشدن آن‌ها در داخل دهان آن‌ها می‌شود. برخی از بریس ها به‌صورت شفاف و نامرئی  هستند که تقریباً دیده نمی‌شوند. ما در مورد این گزینه‌ها به‌طور مفصل بحث خواهیم کرد.

تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی

بزرگسالان همچنین نگران تغییر در رژیم‌های غذایی و شیوه زندگی خود پس از استفاده از بریس های دندانی در هنگام ارتودنسی هستند. درست است، اجتناب از برخی غذاها هنگام استفاده از بریس برای جلوگیری از لکه‌دار شدن دندان یا آسیب دیدن براکت و سیم ضروری است. اگرچه این ممکن است در ابتدا اندکی برای شما ناراحت‌کننده باشد، اما اکثر بیماران خیلی سریع به عادات غذایی جدید خود عادت می‌کنند. همچنین لازم به یادآوری است که بریس ها دائمی نیستند و درنهایت برداشته می‌شوند. به‌طورکلی، پرداخت هزینه برای داشتن یک‌عمر لبخند کاملاً صاف، هزینه کمی است.

استفاده از بریس برای مدت‌زمان طولانی

بزرگسالان برای اصلاح ناهماهنگی‌ها مجبور نیستند بیش از نوجوانان از بریس استفاده کنند. به‌محض نصب بریس ها، به شما دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌های مراقبت از آن‌ها داده می‌شود.

سایر گزینه‌های ارتودنسی برای بزرگسالان

در هنگام مراجعه به دندان‌پزشک آن‌ها چندین روش را برای صاف کردن دندان‌های شما جلوی پای شما خواهند گذاشت. کسانی که دوست ندارند از بریس های فلزی سنتی استفاده کنند چند گزینه دیگر برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، ازجمله بریس های شفاف، بریس های نامرئی مانند Invisalign و بریس های لینگوال (بریس های زبانی). موارد زیر برخی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای بزرگ‌سالانی است که به دنبال اصلاح نامرتب دندان‌ها هستند.

بریس سرامیکی

بریس های سرامیکی یک جایگزین عالی برای بریس های سنتی فلزی هستند و یک راهکار مهم برای افرادی که به دنبال به حداقل رساندن دیده شدن بریس ها می‌باشند. بریس های شفاف شبیه به بریس های سنتی هستند، در بریس های سرامیکی  از اتصال سرامیکی برای چسبیدن به دندان‌ها استفاده می‌شود. سرامیک ازنظر رنگ طبیعی‌تر است و باعث می‌شود هنگام لبخند زدن کمتر به چشم بیاید. بااین‌حال، اگر مراقبت از دندان مناسب را به‌موقع انجام ندهید، این نوع بریس ها بیشتر در معرض لکه‌دار شدن قرار می‌گیرند.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد

بریس های اینویزیلاین

بریس های اینویزیلاین یکی دیگر از گزینه‌های نامرئی ارتودنسی است که دندان‌های نامرتب را اصلاح می‌کند برای استفاده از این نوع بریس ها باید احتیاط بیشتری نسبت به سایر بریس ها بکار برد. Invisalign که به‌عنوان مهاربندهای نامرئی یا پلاستیکی نیز شناخته می‌شود، از پلاستیک شفاف و مقاوم ساخته‌شده است مانند بریس های فلزی که از براکت، سیم و نوارهای لاستیکی تشکیل‌شده باشد و در بریس های سنتی دیده می‌شود. این نوع بریس ها برای بیمارانی که نیاز به ارتودنسی دارند و دوست دارند بریس های آن‌ها دیده نشود توصیه می‌شود و همچنین کسانی که تمایلی به تغییرات قابل‌توجه در ظاهر یا رژیم غذایی خود ندارند. بریس های پلاستیکی Invisalign هنگام غذا خوردن کاملاً  برداشته می‌شوند، اگرچه نباید آن‌ها روی دندان‌ها برای مدت طولانی دورنگه داشت زیرا دندان‌ها شروع به برگشتن به موقعیت‌های اولیه می‌کنند.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد

به‌طورکلی بزرگسالان با توجه به داشتن دهان سالم و استخوان فک قوی می‌توانند از انواع مختلف بریس برای صاف کردن دندان‌های خود استفاده کنند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در بریس های فلزی سنتی منجر به پیشرفت‌های ارتودنسی و چندین گزینه دیگر شده است. هنگام رعایت بهداشت دهان و دندان، بزرگسالان در بیشتر موارد کاندیدای خوبی برای استفاده از بریس ها هستند.

بریس های شفاف

گزینه ارتودنسی که از آن به‌عنوان بریس های “واضح” یاد می شود، ازنظر پلاستیکی لزوماً روشن نیستند. در عوض، این بریس ها هنگام چسبانده شدن به دندان‌ها، لاستیک را با سرامیک جایگزین می‌کنند. یک سیم فلزی کوچک از مواد سرامیکی به‌عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند، دندان‌ها را باگذشت زمان تنظیم می‌کند و لبخندی عالی ایجاد می‌کند که در آینده ماندگار خواهد بود. به دلیل روش منحصربه‌فردی که این سیستم کار می‌کند، دندان‌ها در تمام دوره تنظیم کاملاً قابل‌مشاهده هستند. سیم نازک از راه دور تقریباً قابل‌توجه نیست.

بعلاوه، بریس های شفاف نسبت به بریس های پلاستیکی دیگر گران‌ترند. استفاده از این نوع بریس ها مقرون‌به‌صرفه تر نسبت به گزینه‌های پلاستیکی موجود در بازار  است.