جهت آشنایی با ارتودنسی با لیزر ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی با لیزر بخش مهمی از دندانپزشکی زیبایی است که همین فناوری لیزر انحنای دندان را درمان می کند و مسیر قرارگیری دندان را به گونه ای تنظیم می کند که همه آنها به طور منظم و هماهنگ رشد کنند، که باعث بهبود ظاهر دندان ها و لبخند زیبایی می شود.

علاوه بر این از شر مشکلات دیگر مانند عدم جویدن صحیح مواد غذایی خلاص می شوید. مشکلات گفتاری و خروج نادرست برخی از حروف، همه این موارد باعث ارتودنسی شده بسیار مهم است؛ زیرا بر شخصیت فرد تأثیر می گذارد و روان او را تحت تأثیر قرار می دهد.

ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر

دلایلی که منجر به کج شدن دندان ها و عدم تطابق آنها با یکدیگر می شود

 • رشد نادرست دندان های شیری در کودکان، زیرا آنها به روشی ناهماهنگ و نادرست رشد می کنند.
 • عوامل ژنتیکی منجر به رشد نامناسب دندان ها می شود.
 • بچه هایی که در کودکی دندان هایشان را به اشتباه کشیده اند و باعث کج شدن سایر دندان ها شده است.

ارتودنسی لیزر برای کودکانی در سن 8 تا 14 سال، که مراحل رشد دندان های دائمی هستند مناسب است.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و با توجه به هدف بریس ها متفاوت است و انواع ارتودنسی به دو نوع تقسیم می شوند :

 

روش ارتودنسی با لیزر

لیزر با بهبود موقعیت لثه و افزایش پاسخ آنها به ارتودنسی، به راست شدن دندان کمک می کند؛ زیرا لیزر در بخشی از لثه برای درمان ریخته می شود و لیزر به عنوان ابزاری برای حل شدن بافت عمل می کند و به دندان ها اجازه می دهد بدون تاب خوردن هماهنگ و رشد کنند.

مزایای ارتودنسی لیزر

 • ظاهر دندان ها را بهبود می بخشد، لبخند زیبایی را منعکس می کند که اعتماد به نفس و زیبایی فرد را افزایش می دهد.
 • تلفظ کلمات را بهبود می بخشد و لکنت زبان را کاملا از بین می برد.
 • برای تقویت لثه و عدم تجمع غذا در بین دندان ها موثر است.
 • لیزر دندان های برجسته و کاشته شده را که نیاز به عمل های زیبایی دارند درمان می کند.
ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر

نکاتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

هنگام تعویض دندان های کودکان از شیری به دائمی، هرگز نباید عجله کرد و والدین این دندان ها را در می آورند ، برعکس، باید آنها را رها کرد تا زمانی که خود به خود شل شوند و بیفتند و این باعث می شود کودک در آینده دندان های کج پیدا نکند.

دندان های سفید نشانه زیبایی است و وجود برخی لکه ها  یا رنگ های تیره روی دندان ها ممکن است زیبایی صورت را مخدوش کند، بنابراین همه ما به دنبال همه چیزهایی هستیم که به ما زیبایی ببخشد و سفید کردن دندان ها را می توان با بسیاری از کارها انجام داد؛ اما بهترین راه برای سفید کردن دندان ها چیست؟

در این حالت، پزشکی در زمینه زیبایی به سفید شدن دندان با لیزر رسیده است که بهترین راه برای داشتن لبخندی روشن است.

لیزر چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ و چه دلایلی منجر به لکه دار شدن دندان ها می شود؟ سفید شدن دندان با لیزر چگونه است؟ چه سن مناسبی دارد؟ و چه مورد مناسبی برای سفید شدن دندان با لیزر وجود دارد؟ و مزایا و معایب سفید شدن دندان با لیزر چیست؟ همه اینها و موارد دیگر، ما از طریق مطالب زیر با آن آشنا خواهیم شد.

تعریف لیزر

لیزر پرتوی از فوتونهایی است که با سرعت و انرژی مشخصی از لیزر ساطع می شود و از لیزر در بسیاری از زمینه های پزشکی از جمله پیکر تراشی بدن با لیزر و لیپوساکشن لیزر استفاده می شود و از لیزر در بسیاری از اهداف پزشکی دیگر نیز استفاده می شود.

سفید کردن دندان با لیزر

از لیزر در سفید کردن دندان ها و از بین بردن لکه های تیره جمع شده بر روی دندان ها با لایه برداری از لایه تیره دندان، برگرداندن دندان ها به رنگ طبیعی استفاده می شود.

دلایل لکه دار شدن دندان ها

دندان ها از نظر تأثیر پذیری عضوی از بدن هستند و عوامل زیادی منجر به تغییر رنگ دندان ها و تبدیل آن ها از رنگ سفید به رنگ تیره می شود و از جمله این عوامل:

 • غذا: در جایی که می بینیم بسیاری از افراد غذای سالم و حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن نمی خورند. علاوه بر خوردن برخی موارد که منجر به تغییر رنگ دندان می شوند مانند چای و قهوه.
 • تمیز نکردن دندان ها: تمیز نکردن دندان ها به صورت مداوم منجر به تجمع باقی مانده های غذایی در بین دندان ها می شود، که آنها را به یک محیط بارور برای حضور باکتری هایی که علت تخریب دندان هستند، تبدیل می کند.
 • بالا رفتن سن: با افزایش سن، مواد مغذی مورد نیاز بدن کاهش می یابد، از جمله کلسیم، که باعث استحکام و درخشندگی دندان می شود. در صورت کمبود این عنصر، لایه دانتین ظاهر می شود که یک لایه رنگ تیره در زیر لایه خارجی است.
 • سیگار کشیدن: یکی از مضرترین عناصر از نظر تأثیر بر سلامت عمومی است. سیگار کشیدن باعث تیره شدن دندان می شود که زیبایی صورت را مخدوش می کند. سیگار کشیدن ریه ها و تمام قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • سلامتی: اگر فردی از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد، دندان های خوبی دارد. اما اگر سلامت عمومی رو به زوال باشد و داروهای زیادی مصرف کند، همه اینها منجر به ضعف دندان ها و تغییر رنگ می شود.
ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر

روش سفید کردن دندان با لیزر

یک جلسه سفید کردن دندان با لیزر با تمیز کردن دندان ها از هرگونه رسوب، در این جلسه پزشک با قرار دادن یک لایه ژل روی لثه ها برای محافظت از آن ها و قرار دادن یک ماده شیمیایی روی دندان ها که برای سفید کردن آن ها کار می کند، با تاباندن لیزر به این ماده برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند. جلسه لیزر یک ساعت طول می کشد و می تواند بیش از یک ساعت طول بکشد.

یک پزشک ماهر کسی است که می تواند وضعیت دندان ها و چگونگی سفید شدن آنها را چه با لیزر و چه با روش دیگر تعیین کند و بعضی از دندان ها هستند که به لیزر پاسخ می دهند و برخی دیگر به راحتی پاسخ نمی دهند.