جهت آشنایی با ارتودنسی خانگی با ما همراه باشید.

لبخند شما می تواند تاثیر ماندگاری بر روی افراد بگذارد و باعث جذب شدن آنها به شما شود، بدون شک یک لبخند دلنشین زیبایی چهره شما را چند برابر می کند و روی جوان تر به نظر رسیدن شما بسیار موثر است؛ درست گفته اند که بهترین آرایش شما لبخند شما است. اما داشتن چنین لبخند زیبا و دلربایی، شرایطی دارد، که به جرات می توان گفت مهم ترین شرط آن، وضعیت دندان های شما است. دندان های ما علاوه بر وظیفه ای که در جویدن مواد خوراکی دارند، زینت دهنده لب ها و دهان ما نیز هستند. همه ما می دانیم که دندان های فاصله دار و یا کج و به هم ریخته، می تواند زیبایی لبخند ما را به خطر بیندازد، پس بیایید به دنبال راهی برای اصلاح دندان هایمان باشیم، تا بتوانیم با خیال راحت لبخند بزنیم.

ارتودنسی خانگی

ارتودنسی خانگی

چه عواملی باعث ایجاد بهم ریختگی در دندان ها می شود؟

از رایج ترین مشکلات دندان ها، بهم ریختگی و شلوغی آنها و یا وجود فاصله یا به اصطلاح علمی، دیاستم در دندان ها است. این اتفاقات می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، مثلا اندازه فک فردی کوچک و دندان های او بزرگ باشند، و یا بعد از رویش دندان های عقل، به علت در دسترس نبودن فضای کافی، به سایر دندان ها فشار وارد شده و دچار بی نظمی شوند.

اما گاهی به این دلیل که کسی فک بزرگی دارد، و یا دندان های او بیش از حد کوچک هستند، بین دندان هایش فاصله هایی دیده می شود که اصلا زیبا نیست.

خب راه حل این مشکل درمان ارتودنسی است؛ اما بعضی از افراد با ارتودنسی کردن مشکل دارند و یا توانایی مالی انجام آن را ندارند، چون ارتودنسی جزء خدمات پرهزینه دندان پزشکی محسوب می شود. شاید شما از آن دسته افراد باشید که بخواهید برای حل فاصله موجود بین دندان هایتان، از روش های کم هزینه تر در منزل بهره بگیرید.

 

روش های خانگی که می توان جایگزین ارتودنسی کرد

شاید این موضوع برای شما عجیب به نظر برسد، و از خودتان سوال کنید که آیا اصلا انجام چنین کاری در منزل امکان پذیر است؟

برای حل مشکل دیاستم، یا وجود فاصله بین دندان ها، می توان از نوارهای مخصوص دندان و یا از براکت های DIY در منزل استفاده کنید. روش کار هم به این صورت است که باید هر شب به دور دندانی که می خواهید حرکت کند، نوار مخصوص دندان قرار دهید، و سپس این کار را آنقدر انجام دهید تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود برسید.

شاید انجام این کار به نظرتان آنقدرها هم دشوار نباشد، قرار دادن یک نوار در اطراف دندان ها به طور منظم، کار ساده ای به نظر می رسد. اما عجله نکنید در ادامه دلایلی برای شما ذکر خواهیم کرد که متوجه شوید؛ که بهتر است چنین ریسکی نکرده و ما به این سوال پاسخ می دهیم که چرا بهتر است انجام چنین کارهایی را به افراد متخصص و ماهر بسپارید.

ارتودنسی خانگی

ارتودنسی خانگی

معرفی براکت ها یا نوارهای DIY در درمان خانگی ارتودنسی

براکت ها یا نوارهای DIY، از جمله محصولات صاف کردن دندان ها هستند که گفته شده که علاوه بر صاف نمودن دندان های کج، می توانند به مرور زمان فاصله موجود بین دندان ها را از بین ببرند. طبیعتا این نوارها هزینه خیلی کمتری نسبت به درمان ارتودنسی دارند، اما به کار گیری آنها خیلی هم ساده نیست، و همواره این ریسک وجود دارد که دندان ها را در جهت مناسب و دلخواه ما جا به جا نکنند، باعث شل شدن و لقی دندان ها شوند؛ به علاوه ممکن است که دندان های جا به جا شده مجددا حرکت کرده، و به محل قبلی خود برگردند.

 

قطعا انجام دادن چنین کاری نیاز به دانش، تخصص و مهارت لازم دارد، و در صورت استفاده نامناسب از این ابزار می توانید به دندان ها و یا لثه خود آسیب هایی بزنید.

 

 

آیا ارتودنسی تنها راه حل مشکل است؟

علم دندان پزشکی، علم بسیار وسیعی است که از راه های گوناگون به مشکلات دندان های شما پاسخ می دهد، این را هم قبول داریم که هزینه های ارتودنسی بالا است و همه افراد نمی توانند از پس پرداخت آن برآیند.

اما خبر خوب این است که؛ برای حل مشکل دیاستم یا فاصله بین دندان ها، و یا مشکل کجی دندان ها، می توان از روش های دیگری نیز استفاده کرد. مانند:

ارتودنسی خانگی

ارتودنسی خانگی

روش باندینگ

این روش درمانی، روشی سریع و نسبتا بی خطر است، به این صورت که دندان پزشک ابتدا یک تکه صمغ بر روی دندان شما قرار داده، و به آن زمان می دهد که صمغ روی دندان ثابت شده و به خوبی بچسبد؛ و کمک می کند که ظاهر دندان اصلاح شده و فاصله از بین برود، به علاوه این صمغ ها رنگی مطابق و هماهنگ با دندان ها دارند.

 

نگهدارنده دندان ها

این روش، روشی به صرفه و کم خطر محسوب می شود، استفاده از نگه دارنده ها از آن جهت اصولی و مناسب است که دندان پزشک آنها را به صورت اختصاصی برای شما می سازد. اما نکته قابل توجه در این زمینه آن است که؛ باید مدت زمان نسبتا زیادی صبر کنید و حوصله به خرج دهید، تا با این روش به هدف خود برسید.

 

استفاده از ونیرهای دندانی

ونیرها روکش هایی برای دندان ها هستند، که به کمک آنها می توان عیوب دندانی مثلا وجود فاصله بین دندان ها را رفع نمود، ونیرها ظاهری بسیار طبیعی و زیبا دارند و نیز طول عمر آنها بیشتر می باشد؛ اما قیمت آنها از روش های قبلی اندکی بالاتر است، که البته در هر صورت هزینه ای که برای ونیرها می پردازید، از هزینه ارتودنسی کمتر می باشد.

 

استفاده از کامپوزیت برای دندان های کج

می توان با هزینه ای بسیار کمتر از هزینه های ارتودنسی، و با استفاده از ماده ای به نام کامپوزیت، مشکلات کجی دندان ها و نیز فاصله بین دندان ها را رفع نمود. کامپوزیت ماده ای به رنگ دندان ها است، که توسط دندان پزشک در محل مناسب خود قرار داده شده، و به فرم مناسب و دلخواه آن در می آید.

البته توجه کنید که تمام روش هایی که در بالا گفتیم، برای حل مشکلات جزئی دندان ها است، و اگر بهم ریختگی دندان ها بسیار شدید باشد، منطقی تر این است که به سراغ ارتودنسی برویم.