میل به لبخندی زیبا در حال حاضر یکی از اولویت های هر فرد محسوب می‌شود و همین دلیل باعث می ‌شود که اگر فردی مشکل دندانی یا کجی دندان دارد خیلی سریع برای درمان ارتودنسی دندان اقدام کند. با این حال برای بسیاری از افراد مانع قابل توجهی برای درمانشان وجود دارد و آن هم کنار آمدن با ظاهر ارتودنسی است؛ به همین منظور خیلی ها ترجیح می دهند برای درست کردن دندان هایشا از روش ارتودنسی از داخل استفاده کنند، تا چیزی در ظاهر پیدا نباشد.

ارتودنسی از داخل چیست؟

معمولا افراد دوست ندارند زمانی که میخندند یا صحبت می‌کنند، بریس های ارتودنسی شان مشخص شود. گزینه های زیادی برای این که در حین درمان، ارتودنسی مشخص نشود وجود دارد که یکی از آن ها روش ارتودنسی دندان از داخل می باشد. به این نوع درمان ارتودنسی دندان ارتودنسی لینگوال هم گفته می‌شود.

ارتودنسی از داخل

بریس های لینگوال

بریس های لینگوال معمولا به عنوان ارتودنسی های داخل دندان شناخته می شوند و یک درمان ارتودنسی هستند که در آن ها از براکت ها، سیم ها و نوار های الاستیک برای رفع مشکلات دندان ها در پشت دندان استفاده می شوند. بریس های لینگوال به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و در موارد منحصر به فرد هم عدم تعادل دندان‌ ها را برطرف می‌ کنند.

متخصص ارتودنسی در این روش درمانی یک عکس برداری دقیق یا اسکن دیجیتالی از دندان های شما می گیرد و بر این اساس سیم ها و براکت ها را در دندان های شما قرار می دهد. پس از این که پزشک ارتودنتیست آن ها در دندان قرار داد، آن ها را محکم می کند تا دندان های شما به تدریج با فشاری که به آن ها می‌آید حرکت کرده و به موقعیت مورد نظر و درست خودشان برسند.

هزینه ارتودنسی دندان از داخل

متخصص ارتودنسی شما در مورد هزینه ها و برنامه های پرداخت با شما صحبت خواهد کرد؛ اما اگر می خواهید از هزینه های متوسط در مورد بریس های لینگوال آگاه شوید، باید بدانید که هزینه بریس های لینگوال نسبت به بریسهای دیگر بیشتر است. دلیلش این است که نصب آن سخت ‌تر است و ظریف کاری در آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. سیم های بریس های معمولی به شکل نعل اسب و به طور یکنواخت هستند؛ اما بریس های لینگوال می ‌توانند به صورت رباتی هم استفاده شوند تا متناسب با دهان یک بیمار باشند. همین کار باعث می شود که این روزها سفارشی باشند و درمان شما را کوتاه مدت کنند؛ اما باید بدانید که قیمت آن ها بسیار بالا است.

به طور کلی انجمن ارتودنتیست های آمریکا گزارش داد که هزینه بریس ها بسیار بالا  است و نسبت به جنس شان، قیمت هایشان هم با هن تفاوت دارد.

مزایا و معایب بریس های زبانی یا لینگوال

همانطور که در بالا مشاهده کرده ‌اید به بریس های لینگوال، بریس های زبانی هم گفته می‌شود.

ارتودنسی از داخل

مزایای ارتودنسی داخل دندان یا بریس لینگوال

مزایای ارتودنسی از داخل عملا دیده نمی شوند؛ اما به طور موثر اکثر مشکلات گذشته را اصلاح می ‌کنند. می‌توان آن ها را سفارشی کرد تا راحتی شما را افزایش دهند و بازده را به حداکثر برسانند.

معایب ارتودنسی از داخل

بریس های زبانی ممکن است گران تر از انواع دیگر بریس ها باشند. آن ها می توانند به ویژه در ابتدا ناراحتی قابل توجهی ایجاد کنند. آن ها می‌توانند درمان شان طولانی تر از بریس های معمولی باشد. اگر شما به ارتودنسی نیاز دارید؛ اما نمی خواهید ارتودنسی تان دیده شود، می توانید از مهاربندهای زبانی استفاده کنید. از آنجا که آن ها به پشت دندان‌ های شما متصل می ‌شوند به اندازه بریس های معمولی قابل مشاهده نیستند.

بریس های لینگوال برای چه افرادی مناسب هستند؟

برای تشخیص این که آیا بریس های زبانی ارتودنسی از داخل برای شما بهترین گزینه باشد یا خیر، مشاوره با متخصص ارتودنسی اولین کاری است که باید انجام دهید. به طور کلی بریس ‌های زبانی به اندازه بریس های معمولی در اصلاح مسائل تراز بندی دندان ها کارآمد هستند؛ اما با این حال ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

افرادی که موارد اوربایت عمیق دارند ممکن است با مشکل بیرون آمدن بیشتر براکت ها مواجه شوند. به این دلیل که آن ها با این مشکل تا حدی دندان هایشان جلوتر از حالت عادی است و وقتی این بریس ها داخل دندان نصب شوند باز هم مشخص خواهند شد. در مشاوره اولیه، متخصص ارتودنسی شما وضعیت دندان‌هایتان را بررسی و ارزیابی می‌کند. پس از آن به شما بهترین گزینه درمانی را که با دندان هایتان مطابقت دارد اعلام می کند.

اگر شما تصمیم دارید که حتما از ارتودنسی از داخل استفاده بکنید، باید قبل از اینکه مشاوره بگیرید به پزشکتان اعلام کنید. بریس های لینگوال ممکن است ظریف تر از بریس های معمولی باشند؛ اما به این معنی نیست که آن ها نمی شکنند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به این ارتودنسی ها، در طول درمان از مصرف برخی از مواد غذایی خودداری کنید.

ارتودنسی از داخل

مراقبت های پس از نصب ارتودنسی از داخل

سیم های ارتودنسی مستعد خم شدن هستند. بنابراین بهتر است از غذاهای سفت جویدنی که می ‌توانند سیم ها را خم کنند یا بشکانند خودداری کنید. همچنین مسواک زدن ملایم و نخ دندان کشیدن یکی از موارد ضروری است که باید در طول مدت درمان، حداقل روزی دو بار برای پاک کردن ذرات غذایی از لابه‌لای دندان‌ها و ارتودنسی ها استفاده کنید. اگر این کار را انجام ندهید باعث ایجاد پلاک بین دندان‌ ها می‌شود و به مرور پوسیدگی دندان برایتان رخ می‌ دهد.

انواع غذاهایی که نباید در طی مدت درمان ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی استفاده کنید:

  • غذاهای جویدنی سخت و خشک
  • غذاهای جویدنی سفت مانند رولت
  • غذاهای چسبیدنی و خوراکی های چسبیدنی مانند آدامس، کارامل و شکلات های جویدنی
  • غذاهای قند دار مانند آبنبات چوبی
  • خوراکی های سخت مانند چیپس، آجیل، چوب شور و ذرت بوداده
  • غذاهایی که نیاز به گاز گرفتن دارند مانند سیب، ذرت، هویج خام

در کل ارتودنسی از داخل می تواند برای برخی از افراد که با دیده شدن ارتودنسی بر روی دندان شان مشکل دارند مناسب باشد؛ اما باید بدانید که در برخی از موارد شما برای درمان مشکلات دندانی تان نمی توانید از این مدل ارتودنسی استفاده کنید و برای اینکه این امر اتفاق بیفتد باید یک مشاوره از پزشک ارتودنتیست بگیرید.