ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی فانکشنال، ارتودنسی دیمون و ارتودنسی اینویزیلاین انواع مختلف روش‌های ارتودنسی هستند که با توجه به شکل و معضل دندان ها و نیاز بیمار توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده می‌شود. بعضی از افراد به دلیل وجود این براکت ها و بریس ها بر روی دندان، علاقه ای به درمان دندان های خود ندارند. به همین جهت از انجام آن ها منصرف می شوند. اما پیشرفت تکنولوژی به سراغ این افراد آمده و روشی را ابداع کرده است که این معضلات را برای افراد قابل حل می کند.

ارتودنسی پشت دندان چیست؟

ارتودنسی پشت دندان (ارتودنسی مخفی)، یکی از انواع ارتودنسی است که مانند ارتودنسی نامرئی در میان افراد بزرگسال محبوبت زیادی دارد. اگر خواهان دندان‌هایی مرتب و منظم هستید، اما استفاده از سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی را نمی پسندید و ازآن رنج می برید، استفاده از ارتودنسی لینگوال (ارتودنسی مخفی) را به شما پیشنهاد می کنیم.

ارتودنسی لینگوال  یکی از انواع روش‌های ارتودنسی است که توسط متخصصین برای بیمارانی که مشکلات دندانی آنان کمتر است، توصیه می شود. در ارتودنسی لینگوال از سیم و بریس‌های فلزی روی دندان اثری نیست و در واقع بریس‌ها در پشت دندان‌های بیمار قرار می‌گیرند. ارتودنسی لینگوال متحرک نیست و به دلیل ساختاری که دارد به صورت ثابت پشت دندان‌ها نصب می‌شود. معمولا ارتودنسی پشت دندان برای افرادی که از میزان ناهنجاری کمتری در دهان و فک برخوردار هستند، استفاده می شود در این نوع از ارتودنسی بریس ها و براکت ها در پشت دندان نصب می شود.

ارتودنسی پشت دندان

نصب بریس لینگوال

در ارتودنسی لینگوال به دلیل این که بریس‌های فلزی در پشت دندان قرار می گیرند، نصب آن از روش های دیگر ارتودنسی سخت تر می شود؛ در نتیجه می بایست از متخصصین که در این زمینه تخصص و تبحر لازم را دارند بهره جست.

هزینه ارتودنسی لینگوال

هزینه ارتودنسی لینگوال نیز همانند سایر روش‌های ارتودنسی، متناسب با عوامل مختلفی تعیین می‌شود، که از جمله آنها می تو ان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن بیمار
 • نوع ناهنجاری
 • شدت ناهنجاری
 • نوع بریس‌هایی که استفاده می‌شود.

هزینه ارتودنسی پشت دندان، با قیمت ارتودنسی فلزی و سرامیکی متفاوت می باشد، زیرا برای نصب بریس لینگوال از ابزار و تکنولوژی خاصی استفاده می‌شود که باعث می شود هزینه و قیمت ارتودنسی پشت دندان کمی بیشتر از سایر روش‌های ارتودنسی باشد.

نقش هزینه مواد و تجهیزات بر قیمت ارتودنسی لینگوال

بر خلاف بیشتر بریس های فلزی که در سطح باکال قرار می گیرد، بریس های این ارتودنسی عموما با استفاده از فناوری های ویژه و بسیار بالا ایجاد می شود تا متناسب با دندان های بیمار باشد. عموما برای ایجاد این بریس ها از نرم افزار های رایانه ای ویژه استفاده می شود. با توجه به این که این بریس ها از چه نوعی تشکیل می شوند، می توانند تعرفه های درمانی بالایی را به افراد تحمیل کنند که در نهایت تعرفه درمان بیمار نیز زیاد خواهد شد. به طور معمول می توان به این شکل نتیجه گرفت که ایجاد بریس ها در ارتودنسی پشت دندان در مقایسه با بریس های سنتی کاملا متفاوت و ویژه است.

میزان و وسعت ناهنجاری دندان ها و فکین

به هر میزان که معضل دندان ها بیشتر باشد، عموما درمان ارتودنسی پشت دندان پیچیده تر می شود. بعضی مواقع که معضل بیمار فقط بی نظمی دندان است از این شیوه درمان استفاده می شود. اما در مواردی که ناهنجاری های فک نیز وجود داشته باشد، عموما درمان سخت تر خواهد شد. در نهایت نیاز است که متخصص ارتودنسی زمان زیاد و تمرکز بیشتری را برای درمان دندان های بیمار صرف کند و این موضوع بر تعرفه های ارتودنسی پشت دندان اثرگذار خواهد بود.

کسب توانایی برای نصب ارتودنسی پشت دندان

نصب ارتودنسی پشت دندان توسط متخصصین ارتودنسی ای که از مهارت بسیار بالایی برخوردارند و دوره های تخصصی ارتودنسی پشت دندان را گذرانده اند، انجام می شود تا بتواند این نوع از ارتودنسی را به شکلی صحیح بر روی دندان ها نصب کند. آموزش لازم و داشتن کسب مهارت بالا برای نصب ارتودنسی پشت دندان طبیعتا هزینه بالاتری را به بیمار تحمیل خواهد کرد.

 مزایای ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال یا پشت دندان به شرح زیر است:

 • تعداد دفعات مراجعه فرد به مطب متخصص ارتودنسی کاهش می یابد.
 • ظاهر نامطلوب انجام روش های دیگر ارتودنسی کاهش می یابد. (به غیر ارتودنسی نامرئی)

شایان ذکر است که اگر میزان ناهنجاری های دندان های شما افزایش پیدا کند، ممکن است در نهایت از ارتودنسی‌های سیمی رایج استفاده شود.

ارتودنسی پشت دندان

مقایسه ارتودنسی لینگوال با ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال تفاوت بارزی با ارتودنسی لینگوال دارد. ارتودنسی فانکشنال برای معالجه ناهنجاری فک پایین تجویز می‌شود. درحالی که ارتودنسی لینگوال برای اصلاح و ترمیم نامرتبی و جزیی دندان‌ها به کار گرفته می‌شود. در واقع ارتودنسی لینگوال مربوط به ناهنجاری‌های دندانی است و ارتودنسی فانکشنال برای درمان ناهنجاری‌های مربوط به فک استفاده می شود.

مقایسه ارتودنسی لینگوال با ارتودنسی اینویزیلاین

در ارتودنسی اینویزیلاین، از پلاک و بریس‌های شفاف (الاینر) برای ارتودنسی استفاده می‌شود؛ اما در ارتودنسی لینگوال، بریس‌ها پشت دندان قرار می گیرند. در نظر داشته باشید در ارتودنسی لینگوال یک تا دو هفته زمان لازم است تا دهان به آن عادت کند؛ زیرا به پشت دندان‌ها جسمی اضافه می‌شود که تا قبل از آن وجود نداشته است.

مقایسه ارتودنسی لینگوال با ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون، از براکت‌های سرامیکی سفید یا بدون رنگ، به همراه سیم ارتودنسی بدون رنگ استفاده می‌شود. هر دو نوع ارتودنسی نامرئی هستند و شما متناسب با هزینه‌ هایتان می‌توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

برندهای ارتودنسی پشت دندان:

برندهای متفاوتی از این ارتودنسی در بازار وجود دارد. پرکاربردترین برندهای مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال عبارت‌اند از:

 • اینکاگنیتو
 • آی بریسز
 • این اویشن
 • لبخند مطمئن لینگوال
 • سیستم لینگوال سبک

مراقبت‌های پس از ارتودنسی لینگوال:

پس از انجام ارتودنسی، همانند سایر روش‌ها، برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های لثه و یا پوسیدگی دندان، باید در طول مدت درمان این ارتودنسی بهداشت دهان و دندان رعایت شود. از جمله مراقبت هایی که باید در این دوره انجام شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پس از هر وعده غذایی به صورت مرتب مسواک بزنید.
 • از مسواک‌های مخصوص ارتودنسی پشت دندان استفاده کنید.
 • به منظور از بین بردن باقی مانده مواد غذایی در بین براکت ها، پس از صرف هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای بیرون راندن ذرات غذای گیر کرده در اطرف براکت‌های دندان‌ علاوه بر روش های ذکر شده، می توانید از وسیله آبپاشی دهان استفاده کنید.
 • از دهانشویه‌های حاوی فلوراید برای تقویت دندان‌ها استفاده کنید.
 • هر شش ماه یک بار توسط متخصص ارتودنسی، پاکسازی کامل دندان‌ها را انجام دهید.

بیشتر بخوانید :