از ضروریات ارتودنسی دندان چه می دانید ؟ درمان ارتودنسی روشی برای صاف کردن و حرکت دندان ها است که به بهبود و ظاهر دندان ها کمک می کند. آن ها در دراز مدت به سبب سلامتی دندان فک و لثه با وارد کردن فشار اندک به دندان ها به بهتر شدن دندان ها کمک می کند.

 

چرا باید ارتودنسی کرد؟

اغلب افراد دندان های ترک خورده، شکسته، ناصاف و در هم دارد که از طریق درمان ارتودنسی باعث صاف و منظم شدن دندان ها می شود و ظاهر آن ها را زیباتر می کند. حتی تمیز کردن آن ها راحت تر است. برخی افراد فقط دندان های آن ها جلوتر از فک پایین است. ظاهری نازیبا و ناخوشایند دارد و احتمال زیادی وجود دارد که این دندان ها برجسته، دچار آسیب دیدگی و صدمه شود؛ اما به درمان ارتودنسی می‌توان آن ها را حرکت و در جای درست و مناسب قرار داد.

ضروریات ارتودنسی

در بعضی از افراد فک بالا و پایین با هم منطبق نبوده و در جای درست خود هنگام گاز زدن قرار نمی گیرد که با درمان ارتودنسی قابل درمان است. زمانی که دندان‌ها به صورت صحیح و درست کنار هم قرار نمی‌گیرند، می‌تواند موجب درد و فشار روی ماهیچه های فک شود و مشکلاتی در فکر ایجاد کند. همچنین باعث سردرد بیمار می‌شود که با درمان ارتودنسی و قرار گرفتن بریس ها ایجاد می شود.

 

بهترین سن برای ارتودنسی کودکان چه سنی است؟

بهترین زمان ارتودنسی در دوران کودکی از زمانی است که استخوان های فک متوقف نشده و رشد نکرده است؛ زیرا بسیاری از مشکلات دندانی و فک به کمک ارتودنسی برطرف می‌شود؛ اما بزرگسالان هم می توانند درمان ارتودنسی را انجام دهد و این عمل در سنین بالاتر امکان پذیر است. به هر حال داشتن دندان های صاف و منظم و لبخند زیبا با اهمیت تر از سن ارتودنسی است. در کودکان باید صبر کرد تا تعداد کافی دندان در دهان رشد کند و سپس درمان شود. زمان شروع ارتودنسی هنگام رشد دائمی دندان ها است که با افتادن دندان های دائمی آغاز می شود.

 

بهترین زمان ارتودنسی دندان از نظر سازمان دندانپزشکی آمریکا

سازمان دندان‌پزشکی آمریکا بهترین زمان را برای بررسی معایب دندانپزشکی در سن هفت سالگی می داند و بهترین سن برای درمان ارتودنسی در سن هشت تا نه سالگی است. چرا که در این سن رویش مجدد دندان ها و تغییر دندان قابل تشخیص است و اگر مشکلاتی برای شکل دندان ها و حتی سلامت آن ها به وجود آید، قابل تشخیص و درمان است. در این سن دندان‌های آسیاب شروع به رشد کرده و دندانپزشک پس از معاینه می تواند حالت و فرم دندان‌ها را ارزیابی کند. دندانپزشک می تواند مشخص کند دندان های بالا و پایین در چه زاویه ای جلو یا عقب حرکت کنند.

نظر کلی دندانپزشکان ایرانی، اروپایی و آمریکایی اعتقاد به این است که بهترین فرصت تا ده سالگی یا دوازده سالگی و بعد از آن به دلیل رشته کامل دندان‌ها و فک نتیجه دلخواه را به دست نمی آورد. بسیاری از افراد در سنین بالاتر و بزرگسالی در حالی که رشد دندان‌ها و فک به پایان رسیده است، به جهت صاف کردن دندان های نامرتب و شلوغ، متقاضی استفاده از درمان ارتودنسی هستند. انجام هر کاری در این سن امکانپذیر نیست ولی اگر لثه های بیمار سالم باشد و تحلیل لثه صورت نگرفته باشد و دندان ها در دهان وجود داشته باشد، امکان انجام ارتودنسی صرفا برای ردیف کردن دندان ها وجود دارد ولی تغییرات فک و رفع ناهنجاری ها ممکن نیست.

ضروریات ارتودنسی

 ضروریات ارتودنسی

  • اصلاح دندان های کج که با یکدیگر ناهماهنگ هستند و حرکت دندان ها به یک وضعیت و موقعیت مناسب.
  • فاصله بین دندان ها در صورتی وجود دندان های شلوغ و در هم در دهان یا فاصله زیاد بین دندان ها.
  • تصحیح مشکلات جویدن.
  • تنظیم فک به صورت مناسب روی هم قرار می گیرد.

 

درمان ارتودنسی

انجام ارتودنسی صرفا برای مرتب شدن دندان های نامنظم نیست بلکه هماهنگی فک و دندان‌ها بهبود می یابد. در صورت مشکلات و ناهنجاری های فکی صحیح نبودن رابطه فک بالا با پایین به غذا خوردن و جویدن دندان ها تاثیر می گذارد. گاهی شلوغی دندان ها در قسمت جلویی فک بالا باعث می شود هنگام مصرف مواد غذایی، باقی مانده غذا در لابه‌لای دندان‌ها گیر کند و از آنجایی که به دلیل شلوغی دندان ها تمیز کردن بسیاری از قسمت های بدن در هنگام مسواک زدن وجود ندارد. این موضوع منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شود. ارتودنسی به بهبود جویدن و تکلم کمک فراوانی می‌کند و از ناراحتی ها و بیماری‌های مفصلی جلوگیری می‌کند.

 

 چه کسانی ارتودنسی را انجام می دهند؟

انجام ارتودنسی احتمال دارد توسط دندانپزشکان عمومی انجام شود یا امکان دارد شما را به یک دندانپزشک دارای مدرک فوق تخصصی معرفی کنید. متخصص ارتودنسی که به او ارتودنتیست می‌گویند ممکن است در بیمارستان یا کلینیک کار کند. در ابتدا متخصص چکاپ کامل از دهان و دندان را انجام می دهد. این شامل نگاه سطحی بر دندان ها به شما در هنگام گرفتن عکس با استفاده از اشعه ایکس، ساخت مدل پلاستیکی از دندان های شما است. پس بر اساس معاینات انجام شده متخصص ارتودنسی در خصوص نحوه درمان شما تصمیم می گیرد.

 

مصرف غذا در زمان ارتودنسی دندان

  1. عدم مصرف غذاهای سفت و محکم
  2. عدم مصرف نوشیدنی های رنگی
  3. عدم مصرف فست فود و پیتزا
  4. حذف مواد غذایی چسبناک مانند آدامس
  5. مصرف نکردن تنقلات مانند بادام

در صورت مصرف این نوع از مواد غذایی احتمال پوسیدگی، شکستگی و ترک خوردن بریس ها بالا می رود و دندان ها می تواند آسیب پذیر باشد. پس بهتر است در این دوره مقداری رژیم غذایی خود را تغییر دهید و برای مصرف برخی از مواد غذایی، سلامتی دندان ها خود را به خطر نیندازید.

 

درمان ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟

طول درمان ارتودنسی با مشکلات بیمار، میزان، شدت ناهنجاری و سن بیمار وابسته است و ممکن است از چند ماه تا دو سال و نیم به طول بیانجامد.

 

 ویزیت بعد از ارتودنسی

سیم کشی های ارتودنسی هر چهار تا شش هفته تنظیم می‌شود که توسط متخصص ارتودنسی در زمان تنظیم آن به شما اعلام خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید :