موم ارتودنسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چه زمانی باید استفاده شود؟ از کجا باید آن را تهیه کرد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید حتما این مقاله را بخوانید.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی یک ماده نرم و قالب بندی شده است و برای مراجعانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته است تجویز میشود. این موم در واقع یک لایه محافظ و سدی بین بریس ارتودنسی با بافت های نرم داخل دهان است. در برخی افراد این امکان وجود دارد که براکت ها و سایر بخش های بریس باعث زخمی شدن لب، زبان و یا لثه شوند. ما این موم را به روی براکت میزنیم تا دیگر براکت به این بافت ها برخورد نکند. متخصص ارتودنسی معمولا این موم یا وکس را برای کودکان درخواست میدهد که ممکن است در ابتدا با بریس ها مشکل داشته باشند.

فواید موم ارتودنسی چیست؟

همانطور که گفته شد بیشترین استفاده کننده گان از موم بچه ها هستند. بچه ها با کمک این موم میتوانند به راحتی و بدون دغدغه طول دوره درمان ارتودنسی را پشت سر بگذارند. علاوه بر این بزرگسالان نیز میتوانند بدون اینکه کسی موم را ببیند برای کاهش آسیب ناشی از براکت میتوانند موم بزنند.

روش استفاده از موم ارتودنسی چگونه است؟

موم را می توان با دست و بدون هیچ گونه ابزار خاصی استفاده کرد.  تنها کافی اسک که یک تکه کوچک از آن را (اندازه یک نخود) جدا کرده و داخل دستان خود قرار داده تا گرمای دستتان آن را آب کند. بعد از اینکه موم توسط گرمای بدن خودتان کمی شل شد آن را روی براکت ها بزنید. دقت کنید که لزومی ندارد آن را روی همه براکت ها بزنید. تنها کافیست براکتی که شما را اذیت میکند یا جایی را زخم کرده پیدا کنید و به آرامی روی تمام سطح براکت را با موم ارتودنسی آغشته کنید.

مهمترین نکته قبل از آغشته کردن موم به براکت این است که براکت حتما باید خشک باشد. بنابراین قبل از اعمال آن، با یک دستمال کاملا تمیز براکت و اطراف آن را خشک کنید زیرا موم آب گریز است و اگر خیس شود از براکت کنده خواهد شد. هرچه موم بیشتر و بهتر به بریس بچسبد شما نیز احساس راحتی بهتری خواهید کرد و از آسیب براکت در امان خواهید ماند.

اگر موم را ناخواسته ببلعیم باید چکار کنم؟

مهمترین سوالی که درباره موم مطرح میشود احتمال قورت دادنش است. برخی از بچه ها ممکن است خواسته یا ناخواسته کاری کنند که موم از روی براکت افتاده و وارد دهانشان شود. در این خصوص بد نیست که بدانید موم به هیچ عنوان سمی نیست و اگر وارد گلو و سیستم گوارش شما شود هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. اگر قرار بود که موم ارتودنسی برایتان مشکلی پیش بیاورد ما متخصصان اصلا آن را به شما توصیه نمیکردیم. بنابراین بدون ترس هر وقت خواستید از آن استفاده کنید. ولی لطفا سعی نکنید عمدی آن را قورت دهید.

چگونه با موم ارتودنسی غذا بخوریم

ما توصیه میکنیم که هیچگاه قبل و حین غذا خوردن موم استفاده نکنید. اگر یادتان باشد گفتیم که موم آبگریز است. اگر نوشیدنی و غذا بخورید موم به راحتی بلعیده میشود. سعی کنید بعد از غذا خوردن  یا زمانی که کاملا هوشیار هستید به براکت ها موم بزنید تا آب دهان و یا غذا نتواند موم را از براکت جدا کند. اما اگر حس کردید با خوردن غذا ممکن است درد تجربه کنید میتوانید موم بزنید. (هرچند که زیاد دوام نخواهد آورد) اما بعد از غذا دوباره آن را تجدید کنید.

آیا میتوانم به جای موم ارتودنسی از سایر وکس ها یا موم های آرایشی استفاده کنم؟

نه به هیچ عنوان ما چنین چیزی را به شما توصیه نمیکنیم. اگر براکت ها شما را اذیت میکنند تنها باید از وکس و موم ارتودنسی استفاده کنید نه چیز دیگرید. سایر موم ها را اگر ببلعید احتمال مسموم شدن شما وجود دارد. لطفا از انجام اینکار خودداری کنید.

آیا می توانیم قبل از خواب موم بزنم؟

استفاده از موم ارتودنسی در طول شب کاملاً خوب است، به خصوص اگر به صورت دمر با رو به شکم میخوابید و صورت خودتان را تحت فشار قرار میدهید. زیرا در این وضعیت بریسها بیشتر با فضای داخلی دهان شما در ارتباط هستند و احتمال وارد شدن آسیب وجود دارد. از طرف دیگر موم سمی نیست و اگر آن را قورت بدهید مشکلی برایتان ایجاد نیمشود. بنابر این بله چنین چیزی امکان دارد.