به گفته نورمن وال در مجله ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی آمریکا، باستان شناسان دندان های کج در بقایای انسان را با قدمت پنجاه هزار سال قبل پیدا کرده اند. امروزه، متخصصان ارتودنسی از بریس برای اصلاح نامرتب دندان استفاده می کنند و چیزی بسیار مشابه در مومیایی های مصر یافت شده است. بسیاری از مومیایی ها نوارهای فلزی خامی در اطراف دندان های خود داشتند و باستان شناسان معتقد بودند که ممکن است کاتگات به این نوارها بسته شده باشد تا فشار برای حرکت دندان ها ایجاد شود. با ما همراه باشید تا با ارتودنسی طبیعی بیشتر آشنا شویم.

ارتودنسی طبیعی

سرآغاز ارتودنسی

به گفته وال، کمک های قابل توجهی در عمل ارتودنسی طبیعی در ایالات متحده از قرن نوزدهم میلادی آغاز شد. در سال 1822، جی اس گانل لنگرگاه پس سری را اختراع کرد، نوعی از پوشش سر است که از خارج دهان به فک بسته می شود تا فشار ملایمی بر دندان وارد کند. سپس در سال 1840، چاپین هریس اولین کتاب کلاسیک راجع به دندانپزشکی با عنوان هنر دندانپزشکی را منتشر کرد که در آن مواردی مانند دستگیره های لحیم کردن روی نوارها برای کمک به چرخش دندان و استفاده از درپوش های طلا روی دندان های آسیاب برای باز کردن دندان وجود دارد. هنگامی که چارلز گودیر در سال 1839 لاستیک جوشانده را اختراع کرد، متخصصان ارتودنسی به پتانسیل مواد جدید پی بردند. در سال 1846، ای جی تاکر اولین دندانپزشک آمریکایی شد که از لاستیک در وسایل ارتودنسی طبیعی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

بریس های لینگوال

قبل از دهه 1970، متخصصان ارتودنسی با سیم پیچ های اطراف هر دندان براکت هایی را روی دندان ها لنگر می انداختند؛ اما طبق گفته دکتر ایوانز، اختراع چسب های دندانی به این معنی بود که می توانستند براکت ها را به سطح دندان بچسبانند. در همین حال، فولاد ضد زنگ به دلیل قابلیت کنترل، جایگزین طلا و نقره به عنوان محبوب ترین گزینه برای سیم ها شد و هزینه های بریس را به میزان قابل توجهی کاهش داد. بریس های لینگوال که در امتداد سطح داخلی دندان ها قرار دارند، همچنین برای اولین بار در دهه 1970 برای رفع نگرانی های زیبایی شناختی که امروزه وجود دارد، معرفی شدند.

 

بریس های باستانی

برخی از اولین بریس ها، طرح های خامی بود که در مومیایی های مصر باستان یافت می شد. اگرچه ما می توانیم در مورد اصلاح دندان های کج (3-5000 سال) به شوخی بپردازیم، اما اینکه فرهنگ هزاره ای که قادر به تصحیح دندان ها بود تصور می کند، اما بسیار جالب است. اولین بریس ها از طناب از پوست حیوانات متصل به دندان ساخته شدند به همان روشی که دندانپزشک مدرن می تواند سیم های مهاربندی را بچسباند. خوشبختانه شما دیگر نیازی به استفاده از این بند ناف ندارید، به دلایلی که از دانستن آنها اهمیتی نداریم معمولا روده گربه نامیده می شود.

در اوایل سال 1000 قبل از میلاد باستان شناسان اظهار داشتند که اولین اقدامات ارتودنسی طبیعی در یونان انجام شده است. اتروسک های باستان از دستگاه های محافظ دهان برای محافظت از جسدی که اخیرا درگذشته است و جلوگیری از فرو ریختن دندان های صاحب آن به داخل، پس از مدتی استفاده کردند. محققان دلیل این امر را مراسمی می دانند که بدن را برای زندگی پس از مرگ آماده می کرد. اتروسکها در ایتالیا مقدم بر رومیان بودند.

 

اولین تلاش ثبت شده

در واقع این رومیان باستان بودند که برای اولین بار سعی در صاف کردن دندان در میان افراد زنده داشتند. تلاش خود را برای صاف کردن دندان ها با نیروی دست خود و اعمال فشار در برخی از نقاط منظم، ثبت کرد. سلسوس در واقع موفقیت خود را در آزمایشات خود اعلام کرد، اما اکنون پشتیبان گیری از کار او کمی دشوار است. ما می دانیم که برای سالها باستان شناسان دفن های رومی را با بقایای حاوی سیم کوچک طلای روی دندان یا آنچه از آنها باقی مانده است، پیدا کرده اند. نظریه ها حاکی از سیم است که به عنوان سیم پیوند دهنده شناخته می شود، برای اثری مشابه آنچه در نظر گرفته شده سلسوس استفاده شده است.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

دوران تاریک

از اواخر امپراتوری روم تا ظهور امپراتوریهای انگلیس و فرانسه پیشرفتهای زیادی در ارتودنسی وجود نداشت. ما حدس می زنیم که وقتی با مرگ سیاه، جنگ های صلیبی روبرو می شوید و دنیای جدید را کشف می کنید، نگرانی در مورد دندانهای صاف تر کمی سخت است. هنوز هم تا اوایل سال 1700 در فرانسه شاهد پیشرفت های جدید یا حداقل پیشرفت های مستند نخواهیم بود.

ارتودنسی طبیعی

رنسانس دندانپزشکی فرانسه

بین سالهای 1728 و 1757 دو کتاب در مورد دندانپزشکی توسط پیر فوچارد و پیر بوردت نوشته شده است. فوچارد برای زمان خود یک دندانپزشک تازه فکر و مدرن بود. وی بخشی از کتاب خود را با عنوان “دندانپزشک جراح” در مورد ارتودنسی نوشت و در مورد چندین روش صاف کردن دندان صحبت کرد. به طور خاص او دستگاهی را کشف کرد که بنام آن بود که شبیه محافظ دهان بود و تصور می شد به دندانها کمک می کند تا در موقعیت مورد نظر خود بمانند.

در سال 1757، دندانپزشک پادشاه فرانسه، پیر بوردت، کتاب خود را نوشت و در دستگاه باندئو فاوچارد گسترش یافت. بوردت توانست از چندین طریق دستگاه را بهبود بخشد و کشف مهمی کرد که می توان دندان عقل عقب را برای جلوگیری از ازدحام جمع کرد، این یکی از دلایل شایع دندان های کج در بزرگسالان است. این کتاب با عنوان هنر دندانپزشک برای مدت طولانی محبوب بود و قسمت مهمی از تاریخ دندانپزشکی است.

دستاورد مهم دیگر در سال 1864 بود که دکتر Barnum سد دندانپزشکی مدرن را ایجاد کرد. امروزه دندانپزشکان ما از نسخه ای از سد دندان استفاده می کنند. این یک قطعه نازک از لاتکس است که در اطراف دندان ها قرار می گیرد، از لثه ها در برابر کارهایی که روی دندان ها انجام می شود محافظت می کند. در ارتودنسی طبیعی بسیار مهم است که بتوانید بریس ها را نصب کنید (که تا همین اواخر از فلز ساخته می شدند) بدون آسیب رساندن به لثه ها. بدون سد دندانی، بریس های مدرن امکان پذیر نیست.

 

دهه 1970 و شکوفایی علم

در دهه 1970، همه چیز تغییر کرد. چندین موفقیت، مانند ظهور فولاد ضد زنگ و چسب دندان در جلوی دندان ها، باعث می شود که بریس ها به میزان قابل توجهی دردناک یا آسیب نبینند. همچنین اثرات بهبود یافته و جدول زمانی برای مدت زمان استفاده از بریس کوتاه شده است. این تولد واقعی بریس های مدرن بود. چندین تکنیک دیگر امکان ایجاد بریس های بیشتر یا پنهان یا نامرئی را فراهم می کند، اما این روش ها هرگز آنچه را که می خواستند به مردم نمی داد، و راهی کاملا نامرئی برای صاف کردن دندان ها است.

 

بیشتر بخوانید :

 

منبع: drdarvishpour