معمولا اولین سؤالی که بیماران در زمان مراجعه به نزد متخصص خود می‌پرسند این است ارتودنسی چه مدت طول میکشد . قطعا داشتن دندان‌های زیبا و در نتیجه ایجاد یک لبخند منحصر به فرد آرزوی تمامی افراد است و احتمال دارد شما نیز یکی از این افراد باشید؛ که برای داشتن لبخند زیبا لحظه شماری می‌کنید.

برخی از افراد نیز برنامه کاری بسیار فشرده‌ای دارد و برای افراد مدت زمان ارتودنسی دندان‌ها اهمیت دارد. توجه داشته باشید که ویژگی‌های جسمانی افراد از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. به همین جهت است که ارتودنسی زمان دقیقی برای پایان درمان تعیین می‌کند. عموما متخصصین ارتودنسی یک بازه حداقلی و حداکثری را برای افراد مشخص می‌کند. اگر به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه کنید برنامه درمانی ویژه و منظمی را برای شما تهیه می‌کند. تا با خیالی آسوده درمان ارتودنسی خود را آغاز کند.

عوامل مؤثر بر سرعت روند درمان ارتودنسی دندان

هنگامی که بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کند و شرایط دندان‌های او توسط متخصص بررسی می‌شود. متخصص با استفاده از فنّاوری‌های پیشرفته نظر نهایی خود را در مورد نوع ارتودنسی که باید بر روی دندان‌های بیمار نصب شود بیان می‌کند.

بعضی از بیماران تمایلی به انجام یک روش خاص ارتودنسی ندارند. در ابتدا متخصص ارتودنسی باید بررسی کند، که آیا این نوع از روش‌ها برای وضعیت فعلی دندان‌ها شما مناسب و قابل اجرا است یا نه. اگر درمان ارتودنسی دندان‌های بیمار درمان آغاز شود، لازم است بیمار بداند چه عواملی بر روی سرعت درمان تأثیر می‌گذارد تا با صبوری یک درمان موفقیت آمیز انجام شود.

  • میزان ناهنجاری دندان‌ها

اولین و اساسی‌ترین عامل مؤثر بر مدت زمان ارتودنسی دندان شدت و میزان ناهنجاری دندان‌ها است به هر مقدار که اختلالاتی در دندان فک ایجاد شود. درمان ارتودنسی بیشتر خواهد شد.

  • سن بیمار

هر چه سن بیمار کمتر باشد با توجه به نرم بودن بافت استخوان فک و در نتیجه سهولت در جابجایی دندان‌ها، مدت زمان درمان ارتودنسی کمتر خواهد شد. این مطالب نشان می‌دهد که والدین باید ارتودنسی فرزندان خود در سنین کودکی جدی بگیرند و آغاز کند تا قبل از ورود به سن جوانی مشکلات دندان‌های آن‌ها برطرف شود.

  • نوع ارتودنسی

قطعا نوع ارتودنسی بر مدت زمان درمان تأثیر می‌گذارد، زیرا فرآیند نصب آن به دلیل قرارگیری در پشت دندان دشوارتر است. ارتودنسی متحرک مدت زمان بیشتری به نسبت ارتودنسی ثابت نیاز دارد.

  • جنس بریس های ارتودنسی

نوع و جنس بریس های ارتودنسی در مدت زمان درمان دندان‌ها تأثیر گذار خواهد بود. بعضی از انواع بریس ها امکان نصب آسان‌تری نسبت به دیگران انواع ارتودنسی دارد.

 

ارتودنسی چه مدت طول میکشد-2

 

  • بهداشت دهان و دندان

هنگامی که بریس ها بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند نیاز به استفاده از نخ دندان و مسواک نسبت به گذشته بیشتر خواهد بود. بهداشت ضعیف باعث آسیب به بافت لثه‌ها و بیماری دهان و دندان می‌شود این موارد علاوه بر طولانی شدن مدت زمان ارتودنسی، هزینه‌های جانبی را به بیمار تحمیل می‌کند.

  • داروهای مورد استفاده در طول درمان

جالب است بدانید که مصرف بعضی از داروها بر پروسه درمانی ارتودنسی دندان تأثیر گذار است و می‌تواند سرعت جابجایی دندان‌ها را کاهش داد. به عنوان مثال از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن استامینوفن و آسپرین که باعث کند شدن حرکت دندان‌ها می‌شود و برعکس بعضی از داروها مانند ویتامین دی که موجب افزایش سرعت حرکت دندان‌ها می‌شود و مدت زمان ارتودنسی دندان را کمتر می‌کند استفاده کرد. نوع تغذیه بیمار نیز می‌تواند بر روند درمان دندان‌ها کمک کننده باشد.

  • مراقبت بیمار ارتودنسی

هنگامی می‌توان درمان ارتودنسی با موفقیت وسرعت بالا به پایان برسد ارتباط خوبی بین متخصص و بیمار برقرار می‌شود. بیمار باید به شکل صحیح از دستگاه ارتودنسی محافظت کند و نکات مد نظر دکتر را به خوبی اجرا کند. به عنوان مثال از خوردن غذاهای سفت و تنقلات محکم مانند بادام دوری کنید، زیرا این نوع موادغذایی به بریس ها و به راکت‌های ارتودنسی فشار می‌آورد و علاوه بر کج شدن سیم‌ها روند درمان را با اختلال همراه می‌کند و نیاز به مراجعه متخصص ارتودنسی است تا مجدد به راکت‌های جدید بر روی دندان نصب شود. در بعضی مواقع امکان مراجعه به متخصص در آن هفته وجود ندارد و در نهایت روند درمان به تعویق می افتد.

  • صبر و شکیبایی

از جمله عواملی که در مدت زمان ارتودنسی دندان تأثیر گذار است میزان صبر و شکیبایی بیمار است. بیمارانی که صبر کمتری دارند معمولا در بین پروسه درمانی بی حوصله می‌شوند و مانع کار حرفه‌ای متخصص می‌شود و متخصص مجبور است با توجه به شرایط بیمار درمان خود را کوتاه‌تر کند. اما متخصص باید نتیجه پایانی درمان را، مطابق با آنچه انتظارش را دارید، باشد و کیفیت درمان کاهش پیدا کند.

روش‌های کاهش زمان ارتودنسی دندان

کوتاه کردن زمان درمان ارتودنسی به عوامل متفاوتی بستگی دارد. جابجایی دندان‌ها با سرعت کمی انجام می‌شود. همان‌طور که در بیان شد، سن از عوامل تأثیرگذار در روند درمان کودکان است. اگر در سنین پایین به متخصص ارتودنسی مراجعه شود و بیمار را ترغیب به انجام آن کنید. تا روش درمان مورد نظر زودتر به نتیجه برسد. تشخیص زودهنگام ناهنجاری‌ها در فک دهان و دندان تفاوت چشمگیری با زمانی که این مشکلات پیشرفت کرده‌اند دارد.

از عواملی که تأثیر بسزایی در روند فعالیت‌های درمان دارد، مشارکت و مراقبت شخص بیمار است. پس از نصب ارتودنسی‌ها، حتما پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در صورت توجه به تجویز متخصص روند درمان کوتاه‌تر می‌شود. اگر برای به راکت مشکلی پیش آید یا در اثر عدم رعایت بهداشت مشکلاتی به وجود آید، قطعا روند درمان طولانی‌تر خواهد شد. اگر متخصص مصرف غذاهای ویژه‌ای را برای شما در نظر گرفته باشد به شما توصیه می‌شود، حتماً بر اساس نظر متخصص عمل کنید.

هر نوع آسیب به ابزار ارتودنسی در پروسه درمانی نتیجه را به تعویق می‌اندازد. بیمار باید با سرعت به متخصص مراجعه کرده و هرگز نباید در این مورد کوتاهی کند.