ارتودنسی جلو بودن فک بالا برای چه کسانی مناسب است؟ ارتودنسی یکی از دستاوردهای مهم دندانپزشکی است و این یک تخصص بسیار مهم است که به بهبود زندگی بسیاری از افراد و زیبایی دندان های آنها کمک می کند. همچنین آنچه افراد در داشتن دندان های متناسب آرزو دارند را ممکن می سازد. دندان ها یا به طور تصادفی نامنظم هستند؛ یا ممکن است فضای زیادی بین آنها وجود داشته باشد که در شکل ظاهری آنها تأثیر بگذارد و یا ممکن است بیش از حد به جلو رانده شوند یا روی هم رشد کنند.  در مورد آخر گاهی اوقات بر اکلوزال و گفتار تأثیر می گذارد؛ بنابراین ارتودنسی برای رفع همه این عیب ها اختراع شد.

ارتودنسی جلو بودن فک بالا

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

انواع ارتودنسی و سن مناسب برای انجام آن

معمولا ارتودنسی در سن هشت تا چهارده سالگی بر روی دندان ها قرار داده می شود و این همان سنی است که دندان ها رشد می کنند. این امر با نصب دستگاه مخصوصی که روش رشد دندان را تنظیم می کند و انسداد را اصلاح می کند، صورت می گیرد. بیش از یک نوع ارتودنسی وجود دارد و نوع ارتودنسی به تشخیص دندانپزشک متخصص برای شرایط دندان انتخاب می شود.

دندان ها راز لبخند جذابی برای همه چه زن و مرد است. همه افراد برای انجام جراحی های زیبایی دندان به خصوص ارتودنسی به دندان پزشکان مراجعه میکنند؛ بنابراین سوالات زیادی در مورد نحوه نصب ارتودنسی به عنوان مناسب ترین راه حل برای بازگرداندن زیبایی دندان ها و زیبایی لبخند وجود دارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی

– بریس متحرک: این نوع بریس قابل برداشت و نصب در هر زمان است و معمولا دارای از سه نوع فلزی، رنگی یا شفاف تشکیل شده است.

– بریس ثابت: این نوع بریس ها یک نوع بریس است که به طور مستقیم به سطح دندان چسبیده و طول مدت درمان را بوسیله این بریس ها ممکن است به بیش از یک سال طول بکشد و معمولا دارای دو نوع سرامیکی یا فلزی است. از جمله انواع مختلفی تشکیل شده است:
– بریس زبانی که دارای رنگ شفافی هستند و ثابت هستند در سطح پشتی دندان ها و نوع دیگری از بریس ها وجود دارد که شامل بریس هایی که از قطعات فلزی یا سرامیکی یا قطعات رنگی تشکیل شده اند و در قسمت جلویی دندان ها نصب شده اند.
بریس پیشگیرانه: برای کودکان از هفت تا دوازده سالگی، به منظور تنظیم رشد دندان های آنها و محافظت از آنها در مقابل هرگونه نیاز به ارتودنسی در آینده، استفاده می شود.
بریس لوازم آرایشی و بهداشتی: این فقط برای اهداف آرایشی استفاده می شود و هیچ گونه نیاز پزشکی ندارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

نحوه نصب بریس های دندانی

انواع مختلفی از ارتودنسی به دلیل توسعه پزشکی زیبایی به ویژه دندانپزشکی ظاهر شده است و هر نوع از این بریس ها در دسترس همه قرار دارد. خصوصیات و مزایا و همچنین نحوه نصب ارتودنسی و نوع ارتودنسی با توجه به بیمار و مناسب ترین حالت برای او تعیین می شود. مانند بریس های متحرک که این یک نوع بریس فلزی رنگی یا شفاف است که در صورت نیاز می توانید آن را بگذارید و برداشته شود.

روش های درمان ارتودنسی مبتنی بر قرار دادن بریس های فلزی بین پیوندهای ثابت دندان ها به شکل منحنی است و بریس ها معمولا از فولاد ضد زنگ یا سرامیک ساخته می شوند؛ زیرا سرامیک ماده ای از فرم زیبایی است و این سیم ها با موارد دیگر در تعامل هستند و بریس ها دندان های معیوب و کج را به مکان مورد نظر منتقل می کنند. پزشک معالج از چندین وسیله دیگر در شرایط اضطراری یا مواردی استفاده می کند که فقط با سیم کار نمی کند و از طریق این دستگاه ها ابتدا استخوان فک و دندان دوم حرکت داده می شوند. این روش معمولاً در افراد بین 5 تا 14 سال استفاده می شود.

هدف از ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی فک بالا یک عمل پزشکی و زیبایی است که برای اصلاح همخوانی دندان ها و تقارن فک بالا و پایین عمل می کند؛ زیرا هدف آن تغییر انحنای دندان ها در داخل فک و بهبود شکل دندان ها به صورت صاف و یکسان است. در نتیجه بنابراین شکل لبخند را بهبود می بخشد.

بسیاری از افراد به ارتودنسی فک بالا متوسل می شوند؛ زیرا بعضی از دندانها ممكن است نامرتب یا منظم باشند و فرم زیبایی آنها خوب نیست. بنابراین افرادی كه این مشكل را دارند، از طریق بریس دنداهای خود را صاف میکنند و فرم آنها را اصلاح می كنند تا از آنچه كه هست بهتر شوند. حقیقت این است كه نتایج ارتودنسی فوق العاده است.

ارتودنسی فک بالا چیست؟

یک از اختلالات شایع در دندان افراد جلو بودن فک بالا است که سعی می شود با کمک جراحی و ارتودنسی فک بالا این مشکل برطرف شود.

در شرایط نرمال و طبیعی، دندان های فک بالا و پایین هنگام بسته شدن دهان کاملا بر هم قرار می گیرند. اما در زمانی که فک بالا جلوتر و فک پایین عقب قرار داده باشد، حالت اوربایت اتفاق می افتد که نیاز به ارتودنسی فک بالا دارد.

ارتودنسی جلو بودن فک بالا

عوامل تاثیر گذار در ارتودنسی فک بالا

ساختار ژنیتیکی و مادرزادی مهم ترین عامل موثر در احتیاج به ارتودنسی فک بالا است. البته عواملی مانند افتادن زودتر از زمان دندان های شیر، عادت های اشتباه مکیدن انگشت، عفونت شدید در زمان رویش دان های دائمی و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان موجب مشکل در دندان ها فک بالا و نیاز به ارتودنسی فک بالا می شوند.

فواید ارتودنسی فک بالا

  • زیبایی فرم صورت به طور کلی  و درمان هرگونه برآمدگی در فک
  •  روند گفتار را بهبود می بخشد و از هر گونه تأثیر دندان بر روند تلفظ و لکنت خلاص می شوید.
  •  بهبود ظرفیت و کارایی دندان ها و بهبود سلامت بافت های اطراف
  • تحریک دندان های کاشته شده در لثه برای رشد و ظهور
  • تقویت ایمنی لثه ها، دندان ها و بافت های دهان و جلوگیری از بیماری های احتمالی ناشی از تجمع مواد غذایی موجود در بین دندان ها
  •  از بین بردن بوی نامطبوع دهان که ممکن است در صورت رویش دندان ها روی هم ایجاد شود که منجر به تجمع بقایای مواد غذایی در بین آنها می شود.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی فلزی