ارتودنسی فیک چیست؟ ارتودنسی فیک چه مزایا و معایبی دارد؟ درمان ارتودنسی به عنوان نشانه ای از رونق مالی در بسیاری از کشورها در نظر گرفته می شود. به همین دلیل، ارتودنسی فیک و بریس های تقلبی برای کودکان در بخش های مختلف جهان محبوب شده اند. گاهی نوجوانان برای اینکه ثروتمند و شیک به نظر برسند، به جای بریس های واقعی از بریس های فیک استفاده می کنند؛ اما آنها با این کار خطرات خاصی را به جان می خرند. این به ویژه در تایلند، طبق گزارش CBS News و دیلی میل انگلیس، گزارش شده است كه گفته می شود دولت در آن كشور تا آنجا پیش رفته است كه در مورد مجازات فروشندگان، تأمین كنندگان و واردكنندگان با جریمه و مجازات زندان بحث می كند.

اگر چه این موضوع به عنوان “یک خبر قدیمی” در نظر گرفته شده، اما واقعیت این است که ما بخواهیم یا نخواهیم هنوز در حال رخ دادن است. آنچه بسیار نگران کننده است این است که این “بریس ها” هنوز برای فروش در دسترس هستند و ده ها فیلم در مورد چگونگی پوشیدن / نصب یا ساخت این بریس های DIY به صورت آنلاین وجود دارد.

ارتودنسی فیک

وسایل ارتودنسی ثابت چیست؟

دستگاه های ارتودنسی ثابت دستگاه هایی هستند که برای درمان ارتودنسی استفاده می شوند. این لوازم از براکت (سیم بند)، سیم و نوار لاستیکی تشکیل شده است که بر روی سطوح دندان ثابت می شوند. وسایل ارتودنسی ثابت توسط ارتودنسی برای جابه جایی دندان های نامرتب در معاینه منظم استفاده می شوند تا زمانی که به دندان های زیبایی مرتب شود. معاینه منظم معمولا بین دو و نیم تا سه سال انجام می شود.

 

چگونه بریس های تقلبی ساخته می شوند؟

بریس های تقلبی از یک تکه سیم با براکت ساخته می شوند که به دندان های فرد چسب زده شده اند. سیم برای قرار گرفتن در فضای خارجی دندان ها خم می شود و سپس برای پشتیبانی از اطراف دو دندان آسیاب عقب بریده می شود. مهاربندها از نوارهای لاستیکی چند رنگ پشتیبانی می کنند و “براکت ها” اغلب شکل های پلاستیکی یا فلزی کوچکی هستند که پس از نمادهای Hello Kitty و Mickey Mouse مد شده اند. برخلاف بریس های واقعی، این لباس ها را شخصا پوشنده، سالن های زیبایی محلی و فروشندگان خیابانی غیرمجاز نصب می کنند.

براکت های موجود در مهاربندهای تقلبی معمولا از نوارهای لاستیکی چند رنگ پشتیبانی می کنند و از قطعات محبوب به شکل آیکون های کارتونی استفاده می کنند تا مطلوب تر شوند. اگر چه ممکن است جذابیت زیبایی برای نوجوانان داشته باشد، اما عواقب پوشیدن بریس هایی که حرفه ای نصب نشده است، بسیار خطرناک و حتی کشنده است. مواردی وجود داشت که نوجوانان سعی می کنند از نوارهای لاستیکی یا رشته برای فشار آوردن به دندان ها و تغییر موقعیت خود استفاده کنند.

 

این بریس های تقلبی از کجا تهیه می شوند؟

 

بریس های جعلی از طریق اینستاگرام، فیس بوک و توییتر به صورت آنلاین خریداری می شوند. برخی از آنها به صورت غیرقانونی در سالن ها و در بازار سیاه به فروش می رسند. هزینه بریس های ساختگی در مقایسه با درمان واقعی ارتودنسی بسیار ارزان تر است.

 

چگونه این بریس های جعلی فیکس می شوند؟

بریس های ساختگی توسط خود خریدار قرار داده می شود. آنها می توانند آموزش هایی در رسانه های اجتماعی پیدا کنند که نشان می دهد، چگونه بریس های جعلی را استفاده کنند. این متفاوت از درمان واقعی ارتودنسی است؛ زیرا ارتودنسی مجاز و باتجربه وسایل ارتودنسی را تعمیر می کند. آنها همچنین نحوه مراقبت از لوازم خانگی را پس از ثابت سازی توضیح خواهند داد.

 

خطرات ارتودنسی فیک برای مصرف کننده

سرمایه گذاری در بریس های ساختگی برای کودکان، تعداد قابل توجهی از چالش های بهداشتی و ایمنی را شامل می شود؛نه تنها به دلیل مواد استفاده شده، بلکه همچنین توسط متخصص ارتودنسی نیز نصب نشده است. طبق CBS News، یک مقام دولت تایلند موارد زیر را به عنوان خطرات عمده ذکر کرده است:

 

  • در طول نصب، بریس ها می توانند به گلوی فرد بلغزند و باعث خفگی شوند.
  • فلزات به کار رفته در بریس ها حاوی سرب هستند که برای سیستم استفاده کنندگان سمی است.
  • بریس های تقلبی ممکن است منجر به زخم های دهانی شود که ممکن است آلوده شوند و چسب استفاده شده برای اتصال براکت ها به دندان ها باعث تغییر رنگ و پوسیدگی دندان می شود.

 

دیگر خطرات بریس های تقلبی

  • فشار بلندی که آنها به دندان وارد می کنند، برای تغییر موقعیت آنها کالیبره نمی شود و در نتیجه، این بریس ها در واقع خون رسانی به دندان ها را قطع می کنند. با گذشت زمان، این می تواند ریشه دندان را از بین ببرد، به لثه آسیب برساند و در نهایت باعث ریزش دندان شود.

 

گزینه هایی برای یک لبخند زیبا

درمان ارتودنسی می تواند برای رشد دهانی کودک مهم باشد. اگر فرزند شما به بریس نیاز ندارد (نمی خواهد)، شما باید درمان ارتودنسی حرفه ای را که توانایی پرداخت هزینه آن را دارید و فرزندتان می تواند از آن بهره مند شود، پیدا کنید. بریس ها و همچنین روش های صحیح مراقبت از دهان می توانند به تولید دهانی تمیز و سالم با دندان های قوی کمک کنند. یک برنامه بهداشت دهان و دندان مناسب شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه دو بار و شستشو با دهان شویه که میکروب ها را تا 12 ساعت از بین می برد. برخی محصولات دهانشویه باعث شادابی نفس می شود و به از بین بردن لکه های سطح دندان کمک می کند و همچنین به شما در جلوگیری از ایجاد لکه های جدید کمک می کند.

یک متخصص دندانپزشکی قادر خواهد بود که شما را در مورد روش های جایگزین برای بهبود ظاهر دندان ها، مانند موارد زیر راهنمایی کند

 

  • پوشیدن نگهدارنده های شفاف برای اصلاح مشکلات هم ترازی خفیف
  • پیوند آرایشی که از مواد رنگ دندان برای بستن شکاف ها و ترمیم دندان های آسیب دیده استفاده می کند. این فقط یک بازدید طول می کشد؛ بنابراین به اندازه پوشیدن بریس ها گران نیست.
  • روکش های چینی که می تواند مشکلات متعددی را اصلاح کند.

در نهایت، بهتر است از پرانتزهای ساختگی برای کودکان و دیگر مدهای مد که از وسایل موقت تقلید می کنند، خودداری کنید. اینها می توانند به دندان ها و همچنین سلامتی شما آسیب برسانند.

بیشتر بخوانید: