ارتودنسی سریع دندان باعث خواهد شد که بعضی از افراد باور داشته باشند که می توانند این روش را جایگزین روش های سنتی تر ارتودنسی دندان نمایند. در عوض آن ها محبور نیستند که مدت زیادی بریس ها را در دهانشان تحمل کنند. همچنین در مدت زمان کواه تری به دندان های صاف و زیبا برسند.

به هر حال ارتودنسی سریع دندان روشی است که در ان به کمک کامپوزیت، روکش و یا لمینت برای اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد. البته تا زمانی که با شما با یک متخصص ارتودنسی مشورت نکرده باشید، نمی توان به صورت دقیق مشخص نمود که ارتودنسی سریع دندان چه مدت زمانی طول خواهد کشید. هرچند که می توان گفت ارتودنسی سریع در مقایسه با سایر روش ها مانند ارتودنسی نامرئی نیاز به زمان کمتری خواهد داشت.

 

ارتودنسی سریع دندان چیست؟

در واقع ارتودنسی سریع دندان تکنولوژی است که به کمک آن می توان ناهنجاری های موجود در دهان و دندان را طی مدت زمان چند روز، در برابر مدت زمان نیاز در ارتودنسی ثابت که ماه ها طول می کشد، بر طرف نمود. بیشتر مواقع برطرف نمودن این ناهنجاری ها به کمک ونیرهای سرامیکی، باندینگ، روکش ها و یا حتی ترکیب چند روش انجام می گیرد.

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع دندان مناسب چه افرادی است؟

ارتودنسی سریع یک روش مناسب برای رسیدن به دندان های صاف و زیبا در مقابل دندان های کج و نامرتب است. شما می توانید از این روش برای مواقعی که یکی از مشکلات زیر را داشته باشید استفاده کنید:

 • داشتن دندان های ناصاف و کج
 • فاصله داشتن دندان ها از یکدیگر
 • نامرتب بودن دندان ها
 • دندان های بیرون زده

اگر شما یک و یا چند مورد از موارد بالا را داشته باشید، می توانید به جای استفاده نمودن از روش های سنتی ارتودنسی دندان، از ارتودنسی سریع استفاده کنید. البته باید به یاد داشته باشید که ارتودنسی ها بیشتر برای از بین بردن ناهنجاری های شدید تر یا برای افرادی که دارای مشکل بایت هستند، مناسب تر است.

 

مزایای ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع دندان می تواند به سرعت فرم دندان های شما را عوض نموده و شما را به داشتن یک لبخند زییا و دندان های صاف برساند. هر روزه افراد زیادی به دلیل مزایای این روش، علاقه مند به انجام ارتودنسی سریع می شوند. برخی از عمده مزایای این روش عبارت هستند از:

 • زمان درمان در این روش نسبت به روش های دیگر کمتر خواهد بود.
 • یک روش کارامد برای داشتن دندان های صاف و یک لبخند زیبا به حساب می آید.
 • یک روش با کمترین ناراحتی های ممکن برای ارتودنسی است.
 • این روش با مراجعه یک یا دو با در کلینیک دندانپزشکی قابل انجام خواهد بود.

 

روش های انجام ارتودنسی سریع

ناهنجاری های دهان و دندان به کمک روش های متنوعی انجام می شود. برخی از این روش ها عبارت هستند از:

 • ونیرهای پرسلینی

استفاده از ونیرهای لمینتی یک روش با کمنرین درد برای اصلاح ناهنجاری های دندان ها به حساب می اید. این ونیر ها بسته به نیاز و مشکلات بیماران ساخته می شوند و رنگ آن ها نیز مشابه با رنگ دندان های مجاور است. همچنین نور را مانند رنگ دندان های طبیعی موجود در دهان بازتاب می دهند. می توان این ونیرها به سرعت بر روی دندان ها قرار داد و نتیجه حاصله به سرعت قابل مشاهده است.

 

 • روکش دندان

روکش دندان یک روکشی مصنوعی بوده که بر روی دندان های پوسیده و یا آسیب دیده قرار داده می شود. البته نصب آن ها در مقایسه با ونیرها کمی طولانی تر بوده و در صورت نیاز ممکن است قسمتی از دندان تراش بخورد. از این روکش ها برای اصلاح ناهنجاری ها و مشکلات دندان ها استفاده می شود. اگر شما بین دوراهی استفاده از این دو روش قرار گرفته اید، این روش می تواند یک روش مناسب تر به حساب آید.

 

 • باندینگ دندان

یک روش دیگر برای صاف نمودن دندان ها بدون استفاده از بریس، استفاده کردن از باندینگ است. البته این باندینگ ها برای برطرف نمودن مشکلات جزئی دندان ها قابل استفاده هستند. اگر شما بخواهید از این باندنینگ های دندانی استفاده کنید، می توان آن ها را طی یک جلسه بر روی دندان قرار داد.


تاثیرات ارتودنسی سریع دندان تا چه مدت باقی خواهند ماند؟

تاثیرات این روش درمان بسته به شرایط بیمار، می تواند بین 10 سال و یا بیشتر باقی بماند. مراقبت نمودن از ونیرهای پرسلینی، روکش های دندان و همچنین باندینگ بسیار آسان بوده و مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند. شما می توانید با رعایت نمودن بهداشت دهان و دندان مدت زمان بیشتری تاثیرات این روش را بر روی دندان های خود ببینید.

ارتودنسی سریع دندان

آیا ارتودنسی سریع دندان عوارض دارد؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره نمود که عوارض ارتودنسی سریع دندان بسیار نادر هستند. در کمتر موردی مشکلاتی برای دندان ها پس از انجام این روش گزارش شده است. هر چند در صورتی که شما به صورت مرتب و منظم از دندان های خود مراقبت نکنید، ممکن است با عوارضی همراه باشند. برای مثال این امکان وجود دارد یک سری عفونت های باکتریایی بروز پیدا کنند. هر چند که همین عفونت ها نیز به کمک تجویز آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند.

 

هزینه ارتودنسی سریع چقدر است؟

هزینه ارتودنسی سریع دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله می توان به تعدا ونیرها و روکش های مورد نیاز در طول فرآیند درمان اشاره نمود. البته متخصص ارتودنسی شما در همان جلسه اول یک رقم تخمینی برای هزینه های ارتودنسی سریع به شما ارائه خواهد کرد. همچنین روش های تامین هزینه های مالی برای انجام این ارتودنسی را متناسب با بودجه ای که مد نظر شما باشد، انجام خواهد داد.

این روش بیشتر توسط افرادی صورت می گیرد که می خواهند شش دندان جلویی بالایی و یا پایینی خودشان را ترمیم نمایند. به کمک این روش افراد می توانند به سرعت ناهنجاری ها و مشکلات موجود در دهان و دندان را رفع کنند. البته باید عنوان کرد که هزینه های درمان در این روش بسیار متغیر است و به تبحر و تجربه متخصص ارتودنسی و همچنین مواد مورد استفاده برای ارتودنسی بستگی دارد.

 

 

بیشتر بخوانید: