جهت آشنایی با نکات ارتودنسی رنگی ، با ما همراه باشید.

کودکان و نوجوانانی که برای ارتودنسی دندان هایشان نزد ارتودنتیست مراجعه می کنند دندانپزشک برای جلب توجه آنها، ازشان درخواست می کند که کش ها و بریس های ارتودنسی را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنند تا آنها نیز در فرایند ارتودنسی دندان هایش شرکت کنند، خاطره خوشی از ارتودنسی داشته باشند و همچنین همکاری مناسبی با دندانپزشک برای درمان دندان هایشان داشته باشند.

ارتودنسی رنگی چیست؟

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی برای درمان ناهنجای های فک و دندان یا بی نظمی و کجی دندان ها کاربرد دارد که با توجه به نوع مشکل و سن بیمار، پزشک یکی از روش های درمانی ثابت یا متحرک را برای درمان سر لوحه کار خود قرار می دهد.

کودکان و نوجوانان از کش ها یا بریس های رنگی برای درمان دندان های خود استفاده می کنند که در اصطلاح امروزی «ارتودنسی رنگی» نامیده می شود.

بریس ها خودشان از اجزای مختلفی مانند براکت ها، باند ها، سیم قوس دار و الاستیک ها تشکیل شده اند که در ارتودنسی ثابت از آنها استفاده می شود دندان پزشک بریس ها را که دارای براکت های فلزی هستند ابتدا به دندان می چسباند، سپس انتقال نیرو به براکت و دندان ها توسط سیم ارتودنسی  انجام می شود که دندانپزشک سیم را با کش های کوچک یا لیگاتورها به براکت متصل می کند که این کش ها نیز بعد از هر ویزیت هر 6ـ 8 هفته یک بار قابل تعویض هستند و باندهای فلری نیز به دور دندان های آسیاب انتهایی متصل می شوند.

 

ارتودنسی رنگی برای کودکان و نوجوانان

کودکان و نوجوانان علاقه بسیاری به استفاده از کش ها و بریس های رنگی دارند که بریس ها تنوع رنگی بیشتری نسبت به کش ها دارند.

طبق آمارهای به دست آمده دختران رنگ صورتی و رنگین کمانی را بیشتر ترجیح می دهند و پسرها استفاده از رنگ آبی را مرجح می شمارند.

می توان در طول دوره دوره درمان ارتودنسی رنگی، رنگ بریس ها را تغییر داد و تنها از یک نوع رنگ برای بریس ها استفاده نکرد بلکه امکان انتخاب رنگ های ترکیبی و رنگ های مختلف نیز وجود دارد که بیمار می تواند به راحتی  رنگ های درخواستی خود را انتخاب کند.

بهترین سن برای ارتودنسی کودکان 7 سالگی است زیرا کودک در سن رشد قرار دارد و شکل گیری استخوان های فک به راحتی انجام می شود در نتیجه ارتودنسی موفق تر انجام می شود.

پروسه درمانی با توجه به نوع ناهنجاری دهانی و فکی بین 18 تا 24 ماه می تواند به طول انجامد.

انواع کش های ارتودنسی

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی

1ـ «حلقه » یا «لیگاتور» نوعی کش های ارتودنسی دارای بندهای الاستیک کوچکی است که بر روی براکت ها و بریس ها قرار می گیرد.

2ـ نوع دوم، کش های ارتودنسی بزرگتری هستند که در بین دو فک بالا و پایین بین دندان ها جای می گیرند تا دندان ها به طور مرتب بر روی یکدیگر تنظیم شوند.

3 ـ  رابربند نیز نوعی از کش های ارتودنسی است که بیشتر برای وارد کردن فشار به فک، کاهش حالت آندربایت و دپ بایت کاربرد دارد.

باید و نبایدهای انتخاب رنگ در ارتودنسی

بعضی رنگ ها باعث می شوند دندان ها زرد یا پوسیده به نظر برسند در نتیجه بهتر است قبل از انتخاب رنگ، به این موارد توجه کرد:

 • رنگ سفید: در مقابل نوشیدنی های رنگی خیلی سریع تغییر رنگ می دهند و زردی دندان ها را بیشتر جلوه می دهد و دوام رنگ کمتری دارند و نیازمند توجه بیشتری برای سفید نگهداشتن و تمیزی آنها است.
 • رنگ قهوه‌ای و سبز: این رنگ شبیه چسبیدن ذرات مواد غذایی مانند سبزیجات و خوراکی ها بر روی دندان‌ها به نظر می رسد گویی که مسواک نمی زنید یا شبیه پوسیدگی دندان ها دیده می شود.
 • رنگ های روشن و شفاف: ممکن است دچار تغییر رنگ شوند و امکان رویت ذرات غذایی بین دندانی نیز وجود دارد.
 • رنگ زرد: رنگ های زرد نیز باعث می شوند که رنگ زرد طبیعی دندان‌ها بیشتر به چشم بیاید در نتیجه برای انتخاب اصلاً مناسب نیستند.
 • رنگ سیاه: سیاه به مرور زمان می‌توانند شبیه پوسیدگی دندان یا ذرات غذا به نظر برسند و ظاهر نامناسبی به دندان ها می دهد و بر طرح لبخند تاثیر بدی می گذارد.
 • رنگ خاکستری و نقره ای: این نوع رنگ ها بسیار مناسب برای انتخاب هستند زیرا رنگی تمیز و بدون لک هستند.

البته انتخاب رنگ برای بیمار به صورت آزادانه و طبق سلیقه خود وجود دارد اما رعایت این موارد نیز حائز اهمیت می باشد.

رنگ های پیشنهادی دندانپزشکان

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی

 • اگر بیمار دارای پوستی روشن باشد استفاده از رنگ های روشن به او توصیه می شود تا دندان ها کثیف و تیره به نظر نیایند؛ رنگ های صورتی روشن، آبی آسمانی و قرمز، رنگ برنزی و سبز پر رنگ با تناژ پوستی این افراد سازگاری بیشتری دارد.
 • به افرادی که دارای رنگ پوست تیره یا جوگندمی هستند استفاده از رنگ های شاد و براق توصیه می شود. رنگ های آبی فیروزه ای، سرخابی، فسفری، بنفش، صورتی و نارنجی برای این طیف گروه پوستی مناسب می باشد.

 

مراقبت های بعد از ارتودنسی

 • رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه در حدود 20 دقیقه الزامی است زیرا در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، رنگ دندان ها به طور دائمی تغییر می کند و همچنین ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود که در این صورت نیاز به هزینه بیشتری برای درمان وجود خواهد داشت.
 • کودک باید بداند که نباید با بریس ها و کش ها بازی کند تا امکان رسیدن به بهترین نتیجه میسر شود.
 • در صورت شکستن براکت ها یا سیم ها حتماً در اسرع وقت نزد دندانپزشک بروید.
 • استفاده از محافظ دندان در صورت انجام ورزش های رزمی الزامی است.
 • استفاده از ریتینر یا نگه دارنده بعد از جدا کردن بریس ها الزامی است.
 • بیمار باید به صورت منظم برای درمان نزد دندانپزشک برود.
 • از مصرف غذاهای سفت و چسبناک باید خودداری کرد.

 

عوامل مهم در هزینه ارتودنسی

 • وضعیت و میزان ناهنجاری دندان های بیمار در چه سطحی قرار دارد.
 • روش درمانی که برای بیمار، توسط دندانپزشک انتخاب می شود.
 • مدت زمان درمان ارتودنسی چه قدر طول می کشد.
 • نوع براکتی که برای درمان انتخاب می شود.