ارتودنسی پنهان یا لینگوال چیست و چه کاربردی دارد؟ ارتودنسی پنهان یا لینگوال برای چه کسانی مناسب اس؟ لطفاً تا پایان با ما همراه باشید تا به سوالات در مورد ارتودنسی پنهان یا لینگوال پاسخ داده شود.

 امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون علم پزشکی مخصوصاً دندان‌پزشکی، اکثر ناهنجاری‌های دهان و دندان قابل‌درمان است؛ ولی یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث عدم رغبت به ارتودنسی می‌شود، نگرانی در مورد زیبایی است.

حداقل انتظاری که بیماران مبتلا به این نوع ناهنجاری‌ها دارند، این است که در فرآیند درمان برایشان نگرانی در مورد زیبایی ایجاد نشود.

در پاسخ به این انتظار باید گفت روش ارتودنسی لینگوال یا نامرئی یا پنهان یک روش بسیار خوب است که انتظارات این افراد را برآورده می‌کند.

ما در این مقاله سعی داریم ابتدا به‌طور اختصار انواع شاخه اصلی ارتودنسی را نام ببریم و سپس شمارا با ارتودنسی لینگوال یا مخفی و انواع آن آشنا کنیم و موارد تجویز و ممنوعیت تجویز، هزینه، مدت‌زمان درمان و مزایا و معایب این روش را نیز شرح دهیم.

ارتودنسی و انواع آن

ارتودنسی شاخه تخصصی دندانپزشکی است و عبارت است از صاف شدن و اصلاح ناهنجاری دندان و فک با کمک بریس، براکت و سیم.

 ارتودنسی ثابت

همان‌طور که از نام ارتودنسی ثابت مشخص است، دستگاه‌های ثابتی هستند که به داخل دهان متصل می‌شود و متشکل از براکت و سیم هستند که ابتدا براکت ها بر روی دندان چسبانیده می‌شود و یک سیم از بین براکت ها عبور داده می‌شود که باعث می‌شود به دندان و فک فشار وارد شود و به‌مرورزمان باعث اصلاح فرم و شکل دندان یا فک می‌شود.

ارتودنسی پنهان (لینگوال)، ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک دستگاه‌های متحرکی هستند متشکل از انواع بریس ها باقابلیت جدا شدن از دهان و دندان.

ارتودنسی پنهان (لینگوال)، ارتودنسی متحرک

ارتودنسی سریع (لیزر درمانی)

در این روش دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی با کمک لیزرها دندان کج را تراش می‌دهد و در یک جلسه کار درمان به اتمام می‌رسد.

ارتودنسی پنهان (لینگوال)، ارتودنسی سریع (لیزر درمانی)

ارتودنسی پنهان یا لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا پنهان یک نوعی از ارتودنسی سفارشی است که ابزارهایی در آن به کار می‌رود شامل براکت های صاف و سیم‌های فلزی نازک می‌شود.

بریس های ارتودنسی لینگوال در قسمت داخل دهان و به پشت دندان‌ها متصل می‌شود که همین امر باعث می‌شود که بریس ها و براکت و سیم‌های ارتودنسی در پشت دندان شما مخفی شود و نگرانی شمارا در مورد زیبایی در طول دوره درمان رفع می‌کند و عملاً ارتودنسی شما پنهان و مخفی می‌شود.

این روش نه‌تنها کیفیت درمان را به نسبت سایر روش‌های ارتودنسی پایین نمی‌آورد بلکه به همان کیفیت و حتی باکیفیت بیشتری می‌تواند مشکل شمارا حل کند.

بریس های لینگوال با استفاده از فناوری و تکنولوژی روز دنیا ساخته می‌شود که منطبق با دهان شما باشد.

بریس ها، براکت ها و سیم‌های ارتودنسی لینگوال که به‌صورت خودکار است، امکان حرکت کردن راحت‌تر در دهان در طول مدت‌زمان درمان را فراهم می‌کند.

این بریس ها دقیقاً شبیه بریس های فلزی عمل می‌کنند و بزرگ‌ترین مزیت آن پنهان و مخفی بودنشان است.

شما وقتی به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید ابتدا از دهان شما قالب‌گیری می‌کند و به کارگاه یا آزمایشگاه می‌فرستد تا در آنجا براکت های دندان شما ساخته شود.

سپس براکت های تولیدشده را با چسب مخصوصی پشت دندان شما می‌چسباند و در مرحله بعد سیم‌ها را به براکت ها متصل می‌کند و در آخرین مرحله سیم‌ها را به‌اندازه نیاز محکم می‌کند تا روند درمانی و صاف شدن دندان‌های شما شروع شود.

انواع ارتودنسی پنهان

انواع مختلفی از بریس و براکت ها وجود دارد که بنا بر نوع ناهنجاری و نظر پزشک‌ متخصص و متناسب با شرایط و نیاز شما مورد تجویز و استفاده قرار می‌گیرد.

۱. بریس های مخفی اینکوگنیتو

این بریس ها که از جنس طلا ساخته می‌شود به‌صورت سفارشی است.

این بریس ها با بهترین فناوری‌های روز دنیا و با دقت بسیار بالایی ساخته می‌شود تا دقیق‌ترین و بهترین شکل ممکن با اندازه دندان‌های شما مطابقت داشته باشد و آن را به‌صورت دقیق پوشش دهد.

۲. بریس های مخفی اس.تی.بی لایت

یک جایگزین مناسب و ارزان‌قیمت برای بریس های اینکوگنیتو محسوب می‌شود که ازنظر کیفیت و کارایی به همان خوبی است.

۳. بریس های مخفی فوراستندنت

به شکل صاف ساخته می‌شود و با لبه‌های گرد و سطوح صیقلی که دارد در رده اول ازنظر راحتی برای متقاضی قرار می‌گیرد.

مزایای ارتودنسی لینگوال

۱. پنهان بودن بریس ها در پشت دندان

۲. بهتر تمیز شدن دندان

۳. عدم نیاز به برداشتن بریس ها هنگام غذا خوردن

۴.‌ قابلیت نصب راحت

۵. ایمنی بالاتر نسبت به بریس های فلزی

۶. کارایی بالا در درمان مشکلات شدید

۷. مقاومت سطح پشتی دندان نسبت به تغییر رنگ یا دکلسیفه شدن

معایب ارتودنسی لینگوال

۱. هزینه بیشتر نسبت به بریس های فلزی

۲. رایج نبودن ارتودنسی لینگوال نسبت به سایر ارتودنسی‌ها

۳. گذراندن دوره‌های آموزشی توسط پزشک متخصص.

پرسش و پاسخ

اکنون‌که با ارتودنسی لینگوال یا پنهان آشنا شدیم و انواع آن را شناختیم، سؤالاتی که ممکن است به ذهن شما برسد را شبیه‌سازی می‌کنیم و به آن پاسخ می‌دهیم.

  • ارتودنسی پنهان برای چه افرادی مناسب است؟

به‌طورکلی برای افرادی که قصد دارند یک ارتودنسی پنهان انجام دهند مناسب است؛ اما بیمارانی که از مشکلات شدید فک و دندان رنج می‌برند، یا از فک کوچکی برخوردار هستند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

هر بیماری وضعیت خاص خود را دارد و تشخیص این امر که چه نوع ارتودنسی برای مشکلشان مناسب است با پزشک متخصص ارتودنسی خواهد بود.

برآورد دقیق هزینه در این نوع ارتودنسی ممکن نیست و بستگی به عواملی همچون مقدار جابه‌جایی، طول دوره درمان و نوع بریس، براکت و سیم‌ها دارد. برای برآورد هزینه این نوع ارتودنسی باید به کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه کرد تا دندان‌پزشک شمارا معاینه و برآورد هزینه کند.

  • آیا ارتودنسی پنهان درد دارد؟

با توجه به اینکه براکت های ارتودنسی پنهان سطح صاف و صیقلی دارد و به‌صورت اختصاصی برای دندان شما طراحی‌شده برای زبان تهدید و اشکالی ایجاد نمی‌کند.

بااین‌حال ارتودنسی پنهان مثل سایر ارتودنسی‌ها می‌تواند در چند روز اول برای شما احساس بدی ایجاد کند و دردآور باشد که با استفاده از مسکن‌هایی مثل بروفن یا ژلوفن، از شدت درد خود بکاهید.

  • آیا ارتودنسی پنهان به دندان‌ها آسیب وارد می‌کند؟

ارتودنسی به‌خودی‌خود نمی‌تواند باعث آسیب به دندان‌ها شود. مگر در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی توسط بیمار.