ارتودنسی فلزی برای چه کسانی مناسب است ؟  ارتودنسی فلزی چه ویژگی هایی دارد؟ امروزه گزینه های مختلف ارتودنسی برای افرادی که به دنبال بریس هستند، وجود دارد. از بریس های فلزی سنتی گرفته تا ترازهای Invisalign، تصمیم گیری در مورد نیازهای خاص شما بهترین گزینه است. دندانپزشک احتمالا شما را به یک متخصص ارتودنسی معرفی می کند که می تواند با شما همکاری کند و فواید هر نوع را توضیح دهد. در این مقاله سعی می شود در مورد ارتودنسی فلزی و مزایا و معایب آن بحث شود.

ارتودنسی فلزی چیست؟

بریس های فلزی یکی از رایج ترین گزینه های درمان ارتودنسی است که به شما کمک می کند لبخندی صاف، سالم و زیبا داشته باشید. از بریس های فلزی می توان به همراه سایر درمان های ارتودنسی برای اصلاح گزش های بد یا نامرتب استفاده کرد.

اگر از نوع لبخند به دلیل شلوغی دندان ها یا جمع شدن دندان ها یا بد گزیدن ناراضی هستید، متخصص ارتودنسی می تواند تعیین کند که آیا شما کاندید مناسبی برای بریس های فلزی هستید یا خیر. اگر این روش درمانی برای شما گزینه مناسبی باشد، متخصص ارتودنسی یک برنامه درمانی ایجاد می کند که مختص نیازها و اهداف لبخند شما باشد.

ارتودنسی فلزی

چرا بریس های فلزی انتخاب می شوند؟

بریس ارتودنسی نه تنها برای صاف کردن دندان های شما طراحی شده است؛ بلکه به شما کمک می کنند، لبخند سالم تری داشته باشید. دندان های راست تر، تمیز و سالم نگه داشتن دندان ها را آسان می کنند و در نهایت به شما کمک می کند از مواردی مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کنید.

به علاوه، از بریس های فلزی ده ها سال است که برای اصلاح هم ترازی فک و دندان استفاده می شود. آنها بسیار موثر هستند و می توانند نتایج شگفت انگیزی را به وجود آورند که با مراقبت های مناسب پس از درمان می توانند مادام العمر باشند.

بریس های فلزی چگونه کار می کنند؟

مهاربندها از یک سیستم سیم فلزی، براکت ها و نوارها تشکیل شده اند. براکت ها با چسب محکم به جلوی دندان های شما متصل می شوند و آنها با فلز و نوارها به یکدیگر متصل می شوند. در طول درمان شما، متخصص ارتودنسی سیم را تنظیم می کند که به شما کمک کند دندان های شما در موقعیت ایده آل قرار گیرند.

پس از اتمام درمان، شما لبخند جدید را دریافت خواهید کرد و یک نگهدارنده سفارشی ایجاد خواهد شد. متخصص ارتودنسی مشخص می کند که پس از درمان باید چه زمانی و برای چه مدت از نگهدارنده خود استفاده کنید که اطمینان حاصل شود که دندان های شما در موقعیت جدید خود قرار دارند. بیماران برای جلوگیری از جابه جایی دندان های خود در جای خود، حداقل تا شب باید از نگهدارنده استفاده کنند.

ارتودنسی فلزی

آیا من کاندیدای بریس های فلزی هستم؟

بریس ها برای معالجه بیماران زیر استفاده می شود:

  • دندان های شلوغ
  • دندان های چسبیده
  • دندان های نامرتب
  • مشکلات نیش آنها، از جمله کراس بایت، اپن بایت، آندربایت و اوربایت

وقتی برای مشاوره به متخصصان دندانپزشکی ساوت هیلز مراجعه می کنید ، ما دندان های شما را ارزیابی می کنیم و گاز می گیریم تا مشخص شود که آیا بریس ها برای شما مناسب هستند. ما می خواهیم فقط درمانی را پیشنهاد دهیم که بیشتر برای لبخند و سلامت دهان و دندان شما مفید باشد.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی نامرئی

مزایا و معایب ارتودنسی فلزی

بریس فلزی سنتی تر هستند و در درمان ازدحام بیش از حد شدید از گزینه های دیگر مانند پرانتز روشن و یا aligners اصلاح فرم و موقعیت، کم هزینه تر است. آن ها به ارتودنتیست شما كنترلی را می دهند كه لازم است دندان ها را هم زمان با سرعت كم حركت دهد. عیب اصلی بریس های سنتی شکل ظاهری دهان فلزی است. اگر چه ارتودنسی کمتر قابل توجه مانند Invisalign برای کسانی که از ظاهر خود آگاه هستند، گزینه بهتری به نظر می رسد؛ اما بریس های امروزی از نظر بصری نسبت به سال های گذشته جذاب ترند؛ ضمن اینکه با طیف وسیعی از گزینه های رنگی هم برای براکت ها و هم برای الاستیک ها هستند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

مراقبت از بریس های خود

اگر شما و دندان پزشکان تصمیم گرفته اید که بریس های فلزی گزینه مناسبی برای نیازهای ارتودنسی شما هستند، برخی از مواردی که باید به خاطر بسپارید، شامل موارد زیر است:

  • از غذاهایی که بریس دوست نیستند، خودداری کنید: از غذاهای جویدنی مانند کارامل یا آب نبات های نرم و همچنین غذاهای خیلی سفت یا ترد که می توانند به بریس های شما آسیب برسانند، خودداری کنید. برخی از میوه ها و سبزیجات می توانند در بریس های شما گیر کنند و باید آنها را به قطعات کوچک بریزید. پزشک شما به احتمال زیاد لیستی از غذاها را در اختیار شما قرار می دهد تا از نگه داشتن بریس در فرم مناسب و کاهش خطر پوسیدگی جلوگیری کند.
  • به طور مناسب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: مراقبت صحیح از دندان ها همیشه مهم است، اما به خصوص در مواردی که بریس دارید، بسیار مهم استمسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم باعث می شود که بریس شما خوب به نظر برسد و به شما کمک می کند که از لک شدن دندان خود جلوگیری کنید. دندان پزشک ممکن است به شما توصیه کند، از برس مخصوص طراحی شده برای ایجاد شکاف و سطوح مختلف در بریس های فلزی استفاده کنید.

در ادامه مراقبت از بریس های خود

  • شاید یادگیری نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بریس ها به برخی تمرینات نیاز داشته باشد؛ اما با گذشت زمان راحت تر می شود. در مورد روش های مناسب استفاده از نخ دندان و مراقبت از دهان و دندان بیشتر بدانید.
  • قرارهای بعدی خود را حفظ کنید: مراجعه مرتب به دندان پزشک و ارتودنتیست امکان ایجاد هر گونه تنظیم بریس را می دهد و به شما این امکان را می دهد که هر گونه سوال یا نگرانی را برطرف کنید. شما از بریس های خود برای مدت زمان طولانی استفاده خواهید کرد؛ بنابراین مهم است که از دستورات ارتودنتیست خود پیروی کرده و از آنها به درستی مراقبت کنید. اگر چه ممکن است بریس ها ناراحت کننده به نظر برسند؛ اما پس از پایان درمان، لبخند جدید پاداش صبوری و تلاش شما است.

 

بیشتر بخوانید: