ارتودنسی فیلم چیست ؟  ارتودنسی فیلم چه مزایایی دارد؟ بسیاری از افراد، از جمله دانشجویان پزشکی و پزشکان تازه کار، تعجب می کنند که سفالومتریک برای ارتودنسی استفاده می شود. در ارتودنسی، فیلم سفالومتریک معمولا توسط متخصصان ارتودنسی به عنوان یک ابزار تشخیصی و برای برنامه ریزی و ارزیابی درمان استفاده می شود.

اما سفالومتریک فقط برای درمان ارتودنسی نیست؛ متخصصان گوش و حلق و بینی همچنین از سفالومتریک برای تجزیه و تحلیل راه های هوایی بیماران در گوش، بینی و گلو مانند آپنه خواب استفاده می کنند. وقتی صحبت از ارتودنسی می شود، سفالومتریک کاربردهای زیادی دارد. اما اول، مهم است که درک کنیم سفالومتریک چیست و چگونه می تواند به شما کمک کند.

 ارتودنسی فیلم

سفالومتریک چیست؟

سفالومتریک متشکل از یک اشعه ایکس سفالومتریک است که به آن ceph نیز می گویند و آنالیز رادیوگرافی اشعه ایکس خارج دهانی است. به این معنی که فیلم در خارج از دهان قرار می گیرد. ceph نمای کاملی از ساختارهای صورت، از جمله بی نظمی و نامناسب بودن فک و گزش را نشان می دهد. Cephs  همچنین می تواند ارتباط فک و دندان با بافت های نرم و سایر قسمت های جمجمه را نشان دهد. این امر به ویژه برای ارتودنتیست هایی که به دنبال دندان های نهفته، مشکلات احتمالی یا رشد و تغییر در طول زمان هستند بسیار مفید است.

Ceph  را می توان در فیلم رادیوگرافی یا با رادیوگرافی دیجیتال تهیه کرد. در رادیوگرافی دیجیتال از اشعه کمتری استفاده می شود و زمان کمتری نسبت به فیلم رادیوگرافی لازم است. علاوه بر این، رادیوگرافی دیجیتال را می توان برای تشخیص جزئیات جزیی، افزایش و بزرگ کرد.

علاوه بر این، با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال امکان ذخیره و به اشتراک گذاری تصاویر به راحتی امکان پذیر است. این امر در صورت داشتن چندین پزشک یا در حال ردیابی ceph ها به مرور زمان مفید خواهد بود. اشعه ایکس ceph نه تنها یکی از مفیدترین ابزارها در برنامه ریزی درمانی ارتودنسی است، بلکه سریع و بدون درد نیز هست. اکثر ceph ها را می توان در کمتر از 10 ثانیه مصرف کرد و در کمتر از 10 دقیقه ایجاد کرد و سریع نتیجه را به دست آورد.

چرا برای ارتودنسی، فیلم سفالومتریک استفاده کنیم؟

ارتودنسی معمولا برای لکه بینی بیماری لثه و پوسیدگی دندان به اشعه ایکس با بایت بال روی می آورد و از رادیوگرافی پانورامیک برای بینایی در مورد دندان های عمومی و سلامت استخوان فک و مشکلات مفصل فک استفاده می کند. با این حال، محدودیت های بسیاری در این رادیوگرافی ها وجود دارد که هنگام مشاهده یک تصویر کامل است. اغلب اوقات، مشکلات دندانی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و لازم است درک کاملی از مشخصات جمجمه و صورت، از جمله بافت های نرم، برای تجزیه و تحلیل جامع داشته باشید.

 ارتودنسی فیلم

چرا سفالومتریک؟

سفالومتریک می تواند به یافتن علت و محل مسائلی کمک کند که اغلب در اشعه ایکس دیگر مشاهده نمی شود. سفالومتری با مقایسه مشخصات چهره بیمار با مقادیر طبیعی و شناسایی انحراف از میانگین، امکان تجزیه و تحلیل مورفولوژیک جامع را فراهم می کند.

در حالی که برخی از اشعه ایکس فقط ممکن است یک مسئله و مکان خاص را شناسایی کند، سفالومتریک همچنین می تواند علت سوءنتیجه گیری را نشان دهد. سفالومتریک می تواند به ارتودنتیست ها کمک کند تا تشخیص دهند که آیا سوءنتیجه گیری به دلیل انحرافات اسکلتی یا آلوئولی است یا خیر. در بیمارانی که اختلاف اسکلتی ندارند، سفالومتری می تواند تشخیص دهد که این امر به دلیل جبران دندان-آلوئولار یا توسعه دیسپلاستی است. علاوه بر ارزش اولیه ای که اشعه ایکس سفالومتریک برای شناسایی محل و علت دارد، سفالومتریک همچنین قدرت پیش بینی دارد.

استفاده از سفالومتریک به عنوان یک روش تشخیصی پیش بینی شده

یکی از دلایلی که رادیوگرافی سفالومتریک در برنامه ریزی درمانی بسیار مفید است، توانایی آنها در کمک به ارتودنتیست ها برای پیش بینی رشد صورت در آینده است. هنگام ایجاد یک برنامه درمانی، مهم است که متخصصان ارتودنسی فقط به وضعیت ساختار فعلی صورت توجه نکنند؛ بلکه آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد را نیز درک کنند. با بررسی ساختارهای پایدار فک پایین، ارتودنتیست ها می توانند رشد فک پایین و احتمال چرخش دندان های آینده را تخمین بزنند.

در حالی که با یک رادیوگرافی سفالومتریک محدودیت هایی در پیش بینی تغییرات آینده پیش بینی شده است، ارزیابی مجدد بهبود بیمار از طریق چندین Ceph در طول زمان می تواند به ردیابی کارایی یک برنامه درمانی کمک کند و تنظیمات لازم را شناسایی کند.

 

رادیوگرافی سفالومتریک دیجیتال

رادیوگرافی دیجیتال یک فناوری همه کاره و قابل اعتماد است که کیفیت تشخیص و امکانات به اشتراک گذاری تصویر در دندانپزشکی را افزایش می دهد. تصاویر رادیوگرافی دیجیتال را می توان با روش های مختلف تولید کرد. می توان از اسکنرهایی با آداپتور شفافیت، اسکنر اسلایدها یا هر دوربین دیجیتال برای تبدیل رادیوگرافی آنالوگ موجود به تصویر دیجیتال استفاده کرد. این روش نیاز به سرمایه گذاری بالایی ندارد و اجازه می دهد هر رادیوگرافی را به سیستم دیجیتال وارد کنید. تصاویر تولید شده توسط این روش را معمولاً رادیوگرافی دیجیتال غیر مستقیم می نامند.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی ثابت

دو سیستم پیشرفته این فناوری

دو سیستم پیشرفته تر، برای تولید تصاویر دیجیتال، بدون رادیوگرافی پیش ساز وجود دارد: مستقیم و نیمه مستقیم. تصاویر دیجیتالی مستقیم با استفاده از یک سنسور CCD (دستگاه متصل به شارژ) و نیمه هدایت ها با استفاده از سیستمی با صفحه فسفر به عنوان جایگزین فیلم رادیوگرافی به دست می آیند.

در سیستم مستقیم، تصاویر به دست آمده و به طور خودکار به رایانه متصل به دستگاه اشعه X صادر می شوند. در حالت نیمه مستقیم، منبع ضبط صفحه ای است که شامل بلورهای فسفر است که توسط اشعه ایکس تحریک می شوند و برای به دست آوردن تصاویر، یک مرحله دیگر نیاز دارد که بازخوانی صفحه فسفر است و توسط اسکنر مخصوص این عملکرد انجام می شود و تصویر را به یک کامپیوتر متصل ارسال می کند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

مزایایی سیستم رادیوگرافی دیجیتال نسبت به معمولی

 

  1. امکان تجسم تصویر در حالی که بیمار هنوز روی صندلی است است.
  2. خطر ارتباط نامناسب فیلم با پرونده بیمار دیگر را کاهش می دهد.
  3. احتمال چاپ اشتباه را از بین می برد.
  4. تصحیح فوری بی نظمی های روشنایی و کنتراست را امکان پذیر می کند.

 

  1. به موقع کالیبراسیون تصاویر را انجام می دهد.
  2. همپوشانی رادیوگرافی دیجیتال با تصویر دیجیتال را تسهیل می کند.
  3. تصاویری با کیفیت برتر از معمولی ارائه می دهد.
منبع: